Ať už patříte mezi čerstvé rodiče, kterým se zrovna narodilo první miminko, nebo doma již nějaké ty ratolesti máte, jistě si občas lámete hlavu nad tím, jak své potomky správně vychovávat a jak jim předat to nejlepší. Jelikož někdy není snadné malé rošťáky v klidu zvládat a rozvíjet jejich dovednosti, určitě vám neuškodí si o správné výchově něco přečíst.   Více
Zatímco většina knih zaměřených na rodičovství se soustředí především na změnu chování u dětí, publikace Laury Markhamové pojmenovaná Aha! Rodičovství začíná naopak u dospělých. Pomůže jim lépe porozumět vlastním emocím, nabízí praktické návody, jak doma stanovit zdravé hranice, a nabádá k tomu, že nejdůležitější je pečovat o emocionální vztah s dětmi. K dispozici je pak i další díl s názvem Aha! Rodičovství sourozenci.

Zajímavým titulem, který se soustředí především na způsob, jakým rodiče komunikují se svými dětmi, je kniha Jennifer Lehrové jménem Rodičovština. Ta čtenářům vysvětlí, co by měla vhodná komunikační strategie založená na lásce a vzájemném respektu obsahovat a jakými slovy můžete svým potomkům ve skutečnosti spíše ublížit.

Vynikající pomůckou pro komunikaci rodičů s dětmi, která vychází z praxe zkušených autorek a dětských psycholožek, je pak i kniha Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly. Nabízí návody ke zlepšení a posílení vzájemných vztahů v rodině, a to za pomoci kreslených ukázkových situací s doporučeným průběhem dialogu.

Užitečné informace rodičům nabízí také kniha Nejšťastnější batole v okolí, kde uznávaný pediatr Harvey Karp s humorem a zaujetím provádí rodiče nejrůznějšími situacemi každodenního života a nabízí nejen vtipné postřehy, ale i zajímavé rady. Empatickou výchovou se pak zabývá publikace Cesta ke šťastnému dětství a vhodnost výchovných odměn a trestů zkoumá příručka Po dobrém, nebo po zlém?.

Pokud vás zajímá efektivní výchova dětí, kniha Výchova bez poražených vám poradí, jak posílit spolupráci v rodině a jak řešit problémy v klidu. Zároveň vysvětlí, jak se vyhnout přílišným ústupkům a naučit se naslouchat, aby byly děti ochotné s vámi mluvit. Další zajímavé tipy pak poskytne také publikace Zdeňka Matějčeka s názvem Co, kdy a jak ve výchově dětí.

Nevíte si rady, jak se svými ratolestmi co nejlépe zvládnout období vzdoru? Pak si nenechte ujít knihu Ne! Já nechci!, která vás naučí porozumět tomu, odkud se vzpoura v dětech bere, čeho tím chtějí dosáhnout a jak si s jejich osamostatňováním poradit. Pravidla nenásilné komunikace poté objasní příručka Ale já chci tohle, mami.

Jestliže toužíte po tom, aby vaše dítě správně rozvíjelo své schopnosti a dovednosti, také pro vás máme několik zajímavých tipů. Nenechte si ujít třeba knihy Rozvoj komunikačních a jazykových schopností, Hry pro rozvoj všímavosti u dětí, Hry na rozvoj verbální komunikace, S láskou ke zdravému pohybu našich dětí nebo Šťastné a úspěšné dítě.

A pokud se chcete spíše trochu odreagovat, vypustit páru a pobavit se, nezapomeňte si přečíst Deník špatných nálad pro matky nebo knihu Líný rodič, která hlásá, jak můžete lenošením a nečinností dojít k lepšímu rodičovství.