Máte doma dítě s poruchou autistického spektra a chtěli byste se o jeho stavu dozvědět něco víc? Nevíte si rady s tím, jak rozvíjet jeho sociální dovednosti a seznámit okolí s jeho poruchou? Nebo snad hledáte inspiraci na zajímavé hry a aktivity, které jsou pro takové děti vhodné? V tom případě by vám mohly pomoci naše knihy o autismu.   Více
Komplexní pohled na jedno z nejtěžších dětských vývojových onemocnění přináší například kniha Poruchy autistického spektra, kterou má na svědomí Kateřina Thorová. Ta navazuje na předchozí publikaci s názvem Dětský autismus a soustředí se především na možnosti diagnostiky, vzdělávání a terapie, ale také na rodinnou problematiku, prognózu a specifika vývoje těchto poruch.

Rodičům dětí s autismem je pak určený také praktický manuál pojmenovaný Dítě s autismem a emoce, který nabízí jednoduché strategie, jež by měly dětem s vysokofunkčním autismem či Aspergerovým syndromem pomoci lépe zvládat jejich nálady a zmírňovat negativní pocity. Součástí nabízeného programu je emoční vzdělávání, kognitivní restrukturalizace, ale i nácvik sociálních strategií.

Záchvaty vzteku, neobvyklé reakce na běžné situace nebo různá komunikační nedorozumění. To všechno jsou problémy, které musí rodiče dětí s autismem řešit na denní bázi, protože děti trpící některou z poruch autistického spektra mají odlišné smyslové vnímání než jejich vrstevníci a někdy mohou na věci reagovat přehnaně. Jak se s takovými situacemi vyrovnat, vám poradí publikace 101 tipů pro rodiče dětí s autismem.

V posledních letech u nás získala na popularitě kniha Autismus & Chardonnay, kterou vytvořil Martin Selner, jenž pracuje ve Slunečním domově a stará se o děti s autismem. Díky tomu dokáže čtenářům skvěle přiblížit jejich svět i každodenní starosti, s nimiž se potýkají. A pokud vás tato publikace zaujme, nenechte si ujít ani Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr.

Zajímavé příručky, které pojednávají o poruchách autistického spektra, často hledají také učitelé a asistenti. Zaujmout by je mohly třeba knihy Autismus v edukační praxi, Podpora začlenění žáka s autismem do třídního kolektivu, Rozvoj sociálních dovedností u dětí s autismem či Šikana dětí s poruchami autistického spektra.

Děti s poruchou autistického spektra mívají obtíže se sociální interakcí, představivostí a komunikací. Jak využít každodenní činnosti k rozvíjení těchto dovedností, vám poradí kniha 300 her pro děti s autismem, která osloví jak rodiče, tak i vychovatele a učitele. Další zajímavé nápady pak přináší publikace pojmenovaná Aktivity pro starší děti s PAS.

Co se týče beletrie, velkou popularitu si získal odzbrojující román Ginny napořád. Ten vypráví o autistické dívce, která si se světem nerozumí, i když se o to z celého srdce snaží. A co je na téhle slečně zvláštního? Bydlí v adoptivní rodině, k snídani musí mít přesně devět kuliček hroznového vína, zbožňuje všelijaké seznamy a všechno chápe doslova.