Máte rádi příběhy plné napětí, kde hlavní roli hrají drsní mafiáni, kteří se při snaze ochránit svou rodinu, finančně se zabezpečit, a přitom získat v podsvětí respekt ostatních nezastaví před ničím? Pokud si potrpíte na dramatická vyprávění s temnou atmosférou, nenechte si ujít naše knihy o mafii.   Více
Nejznámější knihou, kde hlavní roli hrají mafiáni, je samozřejmě román Kmotr, který má na svědomí americký spisovatel Mario Puzo. Ten přináší náhled do newyorského podsvětí a sleduje osudy klanu Corleonů, jenž válčí proti čtyřem dalším famigliím. Hlavní roli zde hraje Don Corleone, který v rukou pevně drží všechny nitky světa pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, a před nímž se třesou i ti nejmocnější z nejmocnějších.

Další oblíbenou knihou z pera Maria Puza je poté Sicilián. Tento román vypráví o tom, jak se Michael Corleone po dvouletém nuceném exilu na Sicílii vrací do New Yorku, ale ještě předtím musí splnit poslední úkol – přivézt s sebou Salvatora Giuliana, jenž bojuje proti sicilské mafii vedené donem Crocem.

Spoustu napětí a zajímavých postřehů nabízí také mafiánský příběh s názvem Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“, který si v posledních letech získal přízeň mnoha čtenářů. Jeho hlavní postavou je Frank Sheeran, jenž líčí svou životní dráhu od chvíle, kdy byl pouze chlapcem z chudé irské rodiny, až po moment, kdy se z něj stal chladnokrevný zabiják ve službách mafie, který byl schopný vraždit bez jakékoliv známky emocí.

Zloději podle zákona, kterým se jinak říká také vory v zákoně, se zrodili na počátku 20. století hlavně v trestaneckých táborech a gulazích. Tam si také vytvořili svou kulturu, ať už šlo o tetování nebo přísný kodex, který jim zakazoval jakoukoliv spolupráci s represivními orgány a státem. Cestu těchto lidí k moci popisuje Mark Galeotti ve své knize pojmenované Vor v zákoně: Ruská mafie, kterou založil na dvaceti letech terénního výzkumu.

Pokud se zajímáte o mafii, rozhodně byste si neměli nechat ujít ani populární trilogii Jaroslava Kmenty, která vypráví o bývalém vládci českého podsvětí Františku Mrázkovi. Celou řadu dosud nepublikovaných informací, tajných materiálů policie a odposlechů, které vnášejí nové světlo do jeho případu i do spolupráce mafie a politiky, najdete v knihách Kmotr Mrázek, Kmotr Mrázek II: Krakatice a Kmotr Mrázek III: Válka kmotrů.