Série Padesát odstínů

Když se na pultech knihkupectví poprvé objevily knihy ze série Padesát odstínů, čtenáři se od tohoto erotikou nabitého příběhu nemohli odtrhnout. Díky peprné trilogii z pera spisovatelky E. L. Jamesové, jež se soustředí na všechny podoby touhy a vášně, se tak zrodil fenomén, který v literárním světě doslova odstartoval lavinu sexuálně laděných románů, kde se fantazii rozhodně meze nekladou.

  Více

Fenomén erotické literatury

Ačkoliv i v minulosti existovala spousta erotických děl a nejedna knihovnička dodnes přetéká starými harlekýnkami, trilogie Padesát odstínů přinesla do světa erotické literatury něco zcela nového. Rozpoutala tak obrovský rozruch, vzbudila zájem širokého literárního publika a přenesla se dokonce i na filmová plátna. Příběh stydlivé Anastasie, která se dá dohromady s tajemným miliardářem Christianem Greyem, tak dnes zná téměř každý.

Knihy ze série 50 odstínů (v originále Fifty Shades of Grey, Fifty Shades Darker a Fifty Shades Freed) má na svědomí britská autorka Erika Leonard, která je známá spíše pod pseudonymem E. L. James. Díky popularitě erotické trilogie a následně vytvořených filmových verzí tuto ženu, která do té doby psala pouze fanfikce na sérii Stmívání, americký magazín Time zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí světa.

Trilogie 50 odstínů brzy rozdělila čtenáře na dva znepřátelené tábory. Jedni zkrátka sérii naprosto zbožňují a nedají na erotikou nabité romány dopustit, druzí je však považují za naprostý literární brak. Sérii se však rozhodně nedá upřít obrovský úspěch. Jen ve Spojených státech se prodalo více než 35 milionů výtisků a trilogie se zároveň stala nejrychleji prodávaným paperbackem všech dob.
 

Padesát odstínů šedi

V prvním dílu strhující erotické trilogie s názvem 50 odstínů šedi se čtenáři seznámí s plachou dvaadvacetiletou Anastasií Steelovou, která dokončuje poslední ročník na vysoké škole, kde studuje literaturu. Když se však vydá udělat rozhovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, její život se ze dne na den naprosto změní.

Christian je bohatý, inteligentní a neskutečně přitažlivý, zároveň ale i tajemný a odtažitý. Anastazie však nedokáže jeho kouzlu odolat, a to ani ve chvíli, kdy odhalí tajemství jeho neobvyklých postelových choutek. Christian také není vůči šarmu a kráse mladé dívky imunní, a tak se brzo rozjíždí nebezpečný kolotoč sexuálních hrátek.
 

Padesát odstínů temnoty

Když Anastasie na vlastní kůži pozná, jak temná tajemství Christian ve skutečnosti skrývá, rozhodne se ho opustit. Ve druhém dílu erotické trilogie s názvem 50 odstínů temnoty ji proto čtenáři nacházejí smutnou a osamělou. Přes všechno, co se mezi ní a pohledným milionářem stalo, na něj však nemůže zapomenout.

Když tedy Christian nedokáže odloučení dále snášet, rozhodne se Anastasii předložit novou smlouvu, která jeho BDSM choutky bude držet na uzdě. Dívka pak už nemůže jeho kouzlu dále odolávat a vrací se k muži, kterého tolik miluje. Postupně také odhaluje všechna jeho skrytá tajemství, a zatímco Christian bojuje se svými démony, musí učinit nejdůležitější rozhodnutí svého života.
 

Padesát odstínů svobody

Závěrečný třetí díl série s názvem 50 odstínů svobody přináší čtenářům další porci erotiky a zároveň je ještě temnější a napínavější než dvě předchozí knihy. Jelikož se Anastasie rozhodla strávit s tajemným Christianem zbytek života, musí se také naučit sdílet jeho svět, aniž by ztratila svou vlastní nezávislost. A Christian na oplátku zase zkouší překonat svou posedlost kontrolou, takže mohou vesele pokračovat v sexuálním experimentování.

Když už se zdá, že tento pár nedokáže nic rozdělit a jejich nekonečná vášeň jim otevírá zcela nové možnosti, všechno se však pokazí. Anastasiiny nejhorší noční můry se totiž stávají skutečností. Christian nereaguje na její těhotenství s nadšením, opět navštíví svou bývalou milenku, a nakonec dojde k únosu jeho nevlastní sestry Jackem Hydem, který se již dříve pokusil znásilnit Anastasii. Dokáží hlavní hrdinové společně čelit stínům minulosti?
 

Příběh z pohledu Christiana

Kromě již zmíněných titulů patří do série 50 odstínů knihy Grey a Darker. Jedná se v podstatě o stejné vyprávění, tentokrát však ne z pohledu plaché Anastasie, která postupně objevuje svou sexualitu, ale očima tajemného pana Greye. Tento disciplinovaný muž má ve svém životě vše pod kontrolou, ale to jen do chvíle, kdy potká vášnivou Anastasii, která v jeho srdci rozpoutá nekontrolovatelnou bouři emocí.

Ačkoliv jejich smyslný poměr pojištěný erotickou smlouvou brzy vyústí ve vlnu žalu a výčitek, Christian Grey stejně nedokáže vyhnat Anastasii z hlavy. Aby ji získal zpět, je dokonce ochotný pokusit se potlačit své zvrácené touhy. Musí ovšem čelit také hrůzám ze svého dětství, které ho neustále pronásledují, a ochránit Anu před jejím úskočným šéfem.