Knižní série Alex Cross

Alex Cross je detektivní série, kterou napsal americký autor James Patterson, jenž se proslavil také ságami Ženský vyšetřovací klub či Čarodějka a čaroděj. Příběh se točí kolem forenzního specialisty, který řeší případy brutálních vražd a únosů, na které si troufne málokterý detektiv. Sám se přitom vyrovnává s bolestivou ztrátou a vrhá do nebezpečí nejen sebe, ale i svou vlastní rodinu.

  Více

Oblíbená knižní série Alex Cross od autora Jamese Pattersona se odehrává v americkém Washingtonu, kde u policie pracuje specialista na chování zločinců Alex Cross. Nikdo se v padouších nevyzná tolik jako on, a tak je pravidelně přivoláván k těm nejzapeklitějším a nejbrutálnějším případům, kterým vévodí geniální psychopati.

Jednotlivé díly

V České republice zatím vyšlo třiadvacet dílů série.

A pavouk přichází

V novinových titulcích se pravidelně objevují informace o únosech dětí vlivných osobností a celebrit. Když je později jedno z nich nalezeno mrtvé, je zřejmé, že na případ musí být nasazeni ti nejlepší detektivové z nejlepších. Po stopách geniálního psychopata se tak v prvním díle série s názvem A pavouk přichází pouští odborník na psychologické profily Alex Cross a agentka tajných služeb Jezzie.

Sběratel polibků

Když ve druhém pokračování s podtitulem Sběratel polibků jednoho dne beze stopy zmizí mladá houslistka Naomi, neteř policejního psychiatra Crosse, jedná se v pořadí již o osmou oběť neznámého psychopata, který si nechává říkat Casanova. Poté, co jsou tři z žen nalezeny mrtvé, je každému zcela jasné, že detektivové budou svádět dramatický boj s časem. Pak se ale jedné z obětí podaří uniknout a případ nabere zcela jiné obrátky.

Jack a Jill

Když v následujícím díle Jack a Jill neznámý pachatel zabije jednoho z nejmocnějších mužů Spojených států amerických, celý svět se obrátí vzhůru nohama. Jakmile ale v ulicích dojde k vraždě mladé afroamerické dívky, zdá se, že to nikoho nezajímá. Podezřívavý se zdá být jen Alex Cross, který tuší, že zlo, které udeřilo na obou stranách společenského žebříčku, má stejnou tvář.

Kočka a myš

Alex Cross, který je po smrti své ženy stále v hluboké depresi, začíná pomalu zjišťovat, že stojí za to žít. Právě v u chvíli je povolán přímo do víru dění. Na Lincolnově nádraží se totiž nachází zuřivý šílenec, který jako smyslů zbavený střílí do davu cestujících. Psychopat Gary Soneji se touží proslavit a chce, aby byl Alex Cross při tom. Bude to jeho vrcholné číslo? To se dozvíte v pořadí již čtvrtém pokračování s názvem Kočka a myš.

Tanec smrti

V pátém díle pojmenovaném Tanec smrti Alexe Crosse nejvíce znepokojuje rostoucí počet neobjasněných případů zabitých žen, které někdo přepadl v převážně chudých černošských čtvrtích metropole. S několika kolegy a bez dovolení nadřízených tak ve svém volném čase rozjede pátrání po pachateli. Všechno se ale změní v momentě, kdy je unesena jeho snoubenka. Stopy ho nakonec zavedou k počítačovému maniakovi, který přestává rozlišovat skutečnost od fantazie a je naplno pohlcen fantasy hrou Čtyři jezdci, kvůli které je stále více fascinován mocí nad životem a smrtí svých obětí.

Spirála zločinu

Šestý díl se nese ve znamení těžké zkoušky. Detektiv Alex Cross totiž pronásleduje zatím nejnebezpečnějšího vraha, kterému kdy musel čelit a který si říká Génius. Ten společně s partou lupičů děsí celý Washington. V sérii bankovních loupeží se totiž nezastaví před ničím. Pokud jeho instrukce nejsou splněny do posledního puntíku, zabíjí nejen zaměstnance dotyčných bank, ale také členy jejich rodin. Alexovi je jasné, že nejde o obyčejného zločince, jeho chorobná touha mít všechno pod kontrolou totiž předčila všechno, co za dobu své kariéry viděl. Osobní problémy musejí jít stranou, Genius totiž plánuje ještě jeden poslední, ale také nepřekonatelný a přímo dokonalý zločin.

Chuť krve

Ačkoli Alex Cross nikdy nevěřil na upíry, jeho zdravý úsudek je těžce zkoušen v momentě, kdy jsou nalezeni dva lidé, jejichž způsob zabití ukazuje na podivný a strašidelný rituál. Bizarních vražd navíc neustále přibývá a zdá se, že jsou dílem jednoho člověka. V již sedmém pokračování oblíbené série, tentokrát s názvem Chuť krve, se detektiv Cross noří do podsvětí tajných klubů a vyznavačů temných rituálů, které překračují hranici hry a stávají se zločinem.

Čtyři slepé myšky

V osmém díle pojmenovaném Čtyři slepé myšky rozmýšlí detektiv Cross nad svým životem. Ačkoli netuší, co bude dělat, ví, jakým směrem se rozhodně ubírat nechce. V momentě, kdy dojde k rozhodnutí odejít od washingtonské policie, se u jeho dveří objeví jeho parťák John Simpson s tím, že jejich starý přítel byl obviněn z vraždy. Alex odsouvá své problémy stranou a pouští se do vyšetřování, aby nakonec společně s parťákem stanuli tváří v tvář nejnebezpečnějšímu vrahovi, s jakým se kdy mohli setkat.

Mistr zločinu

Ani devátý díl s názvem Mistr zločinu nenechá detektiva Alexe Crosse klidným. Bojuje totiž s nejbezohlednějším a nejnebezpečnějším vrahem, jakého kdy v životě potkal. S nelítostným dravcem, který si neřekne jinak než Vlk. Ten má na svědomí mnoho únosů mužů a žen, kteří mizí beze stopy a bez povšimnutí, a přitom vždy za denního světla.

Ve zlomku vteřiny

Ve zlomku vteřiny je v pořadí již desáté pokračování oblíbené detektivní série, kde bude i tentokrát hlavní hrdina řešit podivný a zapeklitý případ. Tomu ale zpočátku nic nenasvědčuje, protože Alex Cross zrovna tráví dovolenou v San Franciscu se svou přítelkyní. Když mu však zazvoní telefon a v něm uslyší dobře známý hlas ruského mafiána Vlka, rodinná idylka je tatam. Koneckonců, tento nebezpečný zločinec už přeci neměl být naživu.

Pošta od Mary

Sérii vražd v jedenáctém díle pojmenovaném Pošta od Mary odstartovala v Beverly Hills smrt známé producentky. Stalo se to zrovna v době, kdy Alex Cross konečně splnil slib své rodině a odletěl na krátkou dovolenou, ze které musel být ihned odvolán. Když policie zjistí, že po každém masakru dostal jeden z novinářů email, ve kterém je do posledního detailu popsáno, jak byla oběť zavražděna, není pochyb, že má Cross co dočinění s dalším psychopatem. Ten se navíc podepisuje jako Mary Smithová.

Nedostatek důkazů

Ve dvanáctém pokračování s podtitulem Nedostatek důkazů je Alex Cross na stopě brutálnímu predátorovi přezdívanému řezník, který si krátí dlouhé chvíle tím, že znásilňuje a vraždí ženy. Jak se později ukáže, tyto brutální případy mají jasnou souvislost se starým a dosud nevyřešeným případem jeho milované Marie. Řezník se tak pro Alexe stává osobní záležitostí. Nezaplaceným účtem, který je na čase vyrovnat.

Podraz

Vzpomínáte si na bývalého pracovníka FBI a brutálního vraha, Kyle Craiga – takzvaného Génia? Ve třináctém díle jménem Podraz utíká z nejpřísněji střeženého vězení a prahne po pomstě. Na svém pomyslném seznamu nenáviděných lidí postupně odškrtává všechny, kteří měli co dočinění s jeho zadržením a odsouzením. Na jednom z předních míst samozřejmě figuruje také odborník na psychiku zločinců Alex Cross.

Černý tygr

Ve čtrnáctém pokračování s názvem Černý tygr přivede Alexe Crosse na stopu vůdce gangu nezletilých zabijáků, který si přezdívá Tygr, brutální vražda jeho bývalé lásky. Jak detektiv brzy zjistí, má co dočinění s chladnokrevným zabijákem a lidskou stvůrou s vazbami na nigerijské podsvětí. Brzy mu navíc dojde, že Ellie a její rodina byli jen první v řadě.

Uvidíš, zemřeš

V patnáctém díle Uvidíš, zemřeš je do jednoho z případů zapletena i detektivova rodina. Jeho neteř Caroline se totiž stala jednou z obětí organizovaného zločinu s prostitucí. Všechny stopy vedou k záhadnému muži s maskou, který si říká Zeus. Vyšetřování však Alexovi ztěžují úřady, které mu staví do cesty spoustu překážek, a nakonec ho z případu úplně odvolají. V době jeho největšího zklamání se u jeho dveří objeví Carolinina kamarádka – jediná prostitutka, která přežila pohled na Diovu tvář.

Mistrovský tah

Na začátku šestnácté knihy s názvem Mistrovský tah Alexe povolají k dokonale spáchané vraždě dvou zkorumpovaných politiků. Na první pohled je jasné, že se jedná o práci profesionála. Ačkoli se pátrání rozjede na plné obrátky, umírají další lidé. A všichni mají něco společného – pošpiněnou pověst. Veřejnost si proto začne pokládat otázky: je pachatel chladnokrevný vrah nebo hrdina mstitel? Alexe navíc zneklidňuje i fakt, že musí čelit dlouholetému nepříteli, který nedá pokoj jemu ani jeho rodině.

Zabít Alexe Crosse

Alex Cross díky dlouholeté práci se zločinci moc dobře ví, že po únosu zpravidla následuje žádost o výkupné. Když ale někdo unese prezidentovy děti, pachatel o žádný finanční obnos nežádá. Někdo vysoce postavený se Alexe navíc snaží udržet mimo případ, a tak se šance, že budou děti nalezeny živé, každou minutou zmenšují. Když pak detektiva o pomoc požádá první dáma, nemá Alex jedinou stopu, která by vedla k pachateli. V díle s názvem Zabít Alexe Crosse proto učiní zoufalé rozhodnutí, které je v rozporu s tím, čemu věří.

Šťastné a veselé

O tom, že detektiv Alex Cross nemá klid ani na Štědrý den, se čtenáři přesvědčí v pokračování série s podtitulem Šťastné a veselé. Dramatická situace s rukojmími se totiž vymkla kontrole. Detektiv je proto nucen využít všechny své zkušenosti a odvahu, aby zachránil jinou rodinu. Je si přitom dobře vědom toho, co riskuje. A tak nějak tuší, že je dost možné, že živý se už domů nevrátí.

Posedlost

Začíná to zavražděnou krásnou ženou se surově vytrženými vlasy, pokračuje to mrtvolou visící z okna s brutální řeznou ranou na břiše a končí jedním k nepoznání zohaveným tělem. V devatenáctém pokračování s podtitulem Posedlost čelí detektiv Alex Cross při vyšetřování velkému tlaku. Tak velkému, že si ani nevšimne, že se on sám stal terčem zájmu. Podaří se mu odhalit posedlého psychopata, který je tak vyšinutý, že je schopný udělat všechno pro to, aby dosáhl vytoužené pomsty?

Přímý zásah

V pořadí již dvacátém dílu série pojmenované po úspěšném detektivovi Alex Cross úspěšně vyřeší vraždu čtyř lidí. V momentě, kdy se chystá úspěch oslavit, udeří psychopat Sunday na jeho nejcitlivější místo. S parťačkou postupně unášejí členy detektivovy rodiny a posílají mu fotografie, na kterých jeho milované vraždí. Cross je pochopitelně na pokraji zhroucení, věří ale, že jde o podvrh, a že jeho blízcí stále žijí. Jenže čas neúprosně běží.

Citlivé místo

Poprvé za celý svůj život je detektiv Alex Cross naprosto ztracený, vyděšený a zažívá bezmoc. Čelí totiž největšímu problému, jakému kdy v životě čelil. Celá jeho rodina je držena jako rukojmí geniálního psychopata a Alexovi tak nezbývá nic jiného než přistoupit na všechno, co zločinec požaduje. Podle jakých pravidel se bude odvíjet smrtonosná hra, kterou zločinec rozehraje v pokračování s podtitulem Citlivé místo?

Hodina pravdy

Ve dvaadvacátém díle pojmenovaném Hodina pravdy navštíví Alex Cross své rodné město. Od doby, co do něj zavítal naposledy, se ale mnohé změnilo. Sousedé jsou přesvědčeni, že Alexův bratranec zavraždil svého žáka, což celé rodině dávají patřičně najevo. Detektiv se proto rozhodne svého příbuzného očistit, jenže při shánění důkazů se sám dostává na tenký led.

Na tenkém ledě

Zatím poslední díl, který je u nás k dispozici, pojmenovaný Na tenkém ledě, začíná střelbou, která se v ranních hodinách rozezní předměstím Washingtonu. Na zemi je následně objeveno zakrvácené tělo policisty, který je jen jedním z mnoha. Vlna brutálních vražd se totiž prožene celým městem. A jak se ukáže, oběti spojují zločiny, které spáchaly. Kdo se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou a stát se katem těchto provinilců? Na to musí přijít detektiv Alex Cross.