Knižní série Anita Blake

Anita Blake je knižní série spadající mezi urban fantasy, která se odehrává v paralelním světě, ve kterém vedle běžných lidí existují také nadpřirozené postavy, jako jsou upíři, zombie a vlkodlaci.  Tyto tvory má na starost Anita Blakeová, která spolupracuje s policií jako poradce pro nadpřirozeno.

  Více

Oblíbenou urban fantasy sérii Anita Blake napsala americká autorka Laurella K. Hamiltonová, která má kromě knih na svědomí i několik komiksů. Ságou o lovkyni nadpřirozených bytostí Anitě Blakeové, kterou začala psát v devadesátých letech minulého století, si dokázala získat miliony fanoušků na celém světě. To koneckonců dokazuje i fakt, že prodala přes šest milionů výtisků a se svým dílem byla několikrát uvedena v seznam The New York Times Best Seller.

O sérii

Série se odehrává v paralelním vesmíru, kde vedle lidí žijí nadpřirozená stvoření, která mají speciální schopnosti. Na ulici lze proto zcela běžně potkat zombie, upíra či vlkodlaka, přičemž každá z těchto bytostí je považovaná za plnohodnotného občana se stejnými právy, jako mají lidé. A stejně jako běžný člověk, i tato stvoření se čas od času dostávají do konfliktu.

Právě proto je tu Anita Blakeová, která ve spolupráci s policií řeší nejrůznější záhady. Musí se navíc vyrovnat s vlastními schopnostmi a prodrat se složitými politickými i milostnými vztahy. Jak děj pokračuje, nevidí Anita v bytostech jen monstra, která musí pochytat, ale také občany, které je rovněž třeba chránit a možné milovat.

Anita Blake: knihy 

V České republice zatím vyšlo 19 z celkem 26 knih, které jsou k dispozici v zahraničí.

Knihy 1-5

Mezi prvních pět knih, které autorka vydala v rámci série Anita Blake, patří:

 • Provinilé slasti
 • Rozesmátá mrtvola
 • Cirkus prokletých
 • Kavárna šílenců
 • Krvavé koleno

V prvním díle celé série se čtenáři ocitají na místě, ke je vampyrismus legální a kde vám za úplatu oživí zombie dle vlastního výběru. Seznamují se rovněž s oživovatelkou Anitou Blakeovou, která si přivydělává lovem a exekucí odsouzených upírů. Jak asi bude reagovat v momentě, kdy ji policie poprosí o pomoc při vyšetřování případu, jehož obětmi se stali právě ti, na které mívá lovkyně častokrát spadeno?

Anita se brzy přesvědčí o tom, že bytosti, které považuje za nebezpečné, rovněž potřebují ochranu. Svým chováním proti sobě ale poštve seňoru Domingu, královnu vúdú. A aby toho nebylo málo, ochrnutý miliardář se snaží lovkyni přesvědčit, aby pro něj oživila zombie jeho předka.

Snaha o rozšíření práv nemrtvých se stupňuje a Anita se ocitá uprostřed bitevního pole, na němž se mají střetnout prastaří nemrtví a jednou provždy rozhodnout o tom, kdo získá nadvládu nad celým městem. Anita se záhy nachází na rozhraní obou skupin a bude si muset vybrat, na jakou stranu se postaví.

Tím ale její problémy nekončí. Ve městě se totiž stále častěji pohřešují lykantropové. Potíže má navíc lovkyně i ve svém osobním životě, protože ve slabé chvíli slíbila manželství alfa samci vlkodlačí smečky, ale ani to ji nezbavilo nežádoucí pozornosti Pána Upírů a jeho žárlivých příznivkyň.

A zdá se, že pokoj mít hlavní hrdinka jen tak nebude. Musí koneckonců probudit celý hřbitov, který je plný více než dvě stě let starých mrtvol, a zjistit, co se stalo třem mladíkům s Mirrouri, kteří byli zavražděni způsobem, jež Anita ještě nikdy neviděla.

Knihy 6-10

V rámci dalších pěti knih následně vyšla díla:

 • Smrtící tanec
 • Zápalné oběti
 • Modrý měsíc
 • Obsidiánový motýl
 • Narcis v řetězech

Na hlavu Anity Blakeové je vypsaná tučná odměna. Pokud chce přežít, musí svůj život svěřit do rukou spolehlivých přátel. A aby toho nebylo málo, nastal čas, aby se Anita konečně rozhodla mezi svými dvěma nápadníky. Čeká ji také vyšetřování útoků pyrokinetického žháře na upíří populaci a už tak složitou situaci ještě více komplikuje návštěva upířího koncilu, který přijel vyšetřit neobvyklou situaci, do které je zapletený i její milenec Jean-Claude.

Tím ale její trable rozhodně nekončí. Když její láska skončí ve vězení za zločin, který podle ní nikdy nemohla spáchat, Anita se následně ocitá v divočině Tennessee, kam se vydá zjistit, kdo a proč to na jejího milence navlékl. Hlavni hrdinku později čeká další složitá zkouška. Jeden z nájemných lovců ji totiž požádá, aby mu pomohla vystopovat největší zlo, s jakým se kdy setkala. Do nebezpečí navíc brzy upadne i ona sama. Promění se nakonec v lykantropa? A jak dopadnou její milostné vztahy?

Knihy 11-15

Následně vyšla také pokračování s názvem:

 • Blankytné hříchy

Poté, co Anita přetrhala pouta s jedním ze svých milenců, se pokouší vrátit do svých starých kolejí. Navíc se zdá, že její nový partner, leopardí kožoměnec, nemá žádný problém s tím, aby se o ni dělil s Jean-Claudem, upířím vládcem města. Vše je tedy v pořádku, dokud k jejímu upířímu milenci nezavítá nečekaná návštěva v podobě Musette, velice atraktivní a velmi pokřivené představitelky Evropské rady upírů.

Když si Anita uvědomí, že uvízla uprostřed nebezpečné mocenské hry, je příliš pozdě na to, aby se držela stranou. A aby nebyl všem potížím konec, je požádána o konzultaci při sérii brutálních zabití, která podle všeho má na svědomí něco ne úplně lidského. Neschopná chytit sériového vraha, obklopená podezřeními a unavená pokusy ovládnout svou tužbu, jež ji pomalu ničí, učiní Anita něco dosud nepředstavitelného: požádá o pomoc.

A pomocnou ruku by potřebovala i v milostném životě, poprvé se totiž ocitá sama se svým chotěm Micahem, mezi ní, Jean-Claudem a vlkodlakem Richardem přitom stále proudí silná sexuální energie. Na scéně se navíc objevuje další problém, který pro federálního šerifa není úplně obvyklý – Anita by mohla být těhotná. A pokud skutečně je, tak bez ohledu na to, zda je otcem upír, vlkodlak, nebo někdo úplně jiný, zcela jasně chápe, že jako federální šerif, který oživuje mrtvé a popravuje upíry, dítě vychovávat nemůže.

Do města také přijíždí záhadní Harlekýnové, legendární a přísně utajovaní upíří strážci pořádku. Proti komu se ale rozhodli zasáhnout? Znepokojily je snad zvěsti o nových schopnostech vládce Jean-Clauda? Anebo je cílem jejich zájmu samotná Anita?

Knihy 16-19

Součástí série je dále také:

Laskavost, kterou Anita vykoná pro svého přítele, ji dostane přímo do centra pořádného skandálu, který ohrožuje vládu Jeana-Clauda. Lovkyně se tak záhy stává figurkou ve hře starodávné upíří královny, která, jak se zdá, znovu získává svou moc. Jeden upíří popravčí a hned několik policistů byli navíc zavražděni, a to zcela nevysvětlitelným způsobem. Anitě tak nezbývá nic jiného, než se s pomocí sadistického sériového vraha Otty Jefferiese, praktického sociopata Edwarda a několika upírů, které jí vybral Jean-Claude, vrhnout také do další děsivé hry – na kočku a myš. Ale kdo je kdo?

Anita už o lásce něco ví. A o ztrátě? O té by mohla vyprávět. Proto částečně pochopí, když za ní dorazí klient Tony Bennington, který si přeje oživit svou milovanou manželku. Lovkyně odmítá, protože dobře ví, že stvoření, které může z hrobu povolat, nebude mít s jeho milou vůbec nic společného. Truchlící vdovec si pravdu nechce připustit a kvůli tomu, aby dosáhl svého, hodlá udělat cokoli.

Následně je hlavní hrdinka vržena do víru událostí kolem tygrodraků a záhadných Harlekýnů. Ať chce nebo ne, ve městě je třeba nastolit pořádek. A jedno je tedy jasné, v ulicích brzy poteče krev.