Série Aristokratka

Máte chuť na oddychové čtení plné vtipných momentů? Nebo se rádi začtete do zajímavých příběhů, které se odehrávají v kulisách tajemných českých hradů a zámků? V tom případě rozhodně sáhněte po knižní sérii s názvem Aristokratka z pera českého spisovatele Evžena Bočka. Nejen, že vám zaručeně zpříjemní den, ale určitě vás také velice pobaví.

  Více

Slavné dílo Evžena Bočka

Autorem v posledních letech velice populární série Aristokratka je český spisovatel Evžen Boček. Ten vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, učil na základní škole a poté začal pracovat jako kastelán milotického zámku spravovaného Národním památkovým ústavem. Tato profese ho inspirovala také k vydání jeho prvního románu s názvem Deník kastelána.

Velkou popularitu mezi čtenáři si však získal až soubor knih Aristokratka, který vypráví humorný příběh aristokratické rodiny ze zámku Kostka a jejich podivného služebnictva. Díky specifickému smyslu pro humor a oblíbenosti u literárního publika obdržela v roce 2012 kniha Poslední aristokratka Cenu Miloslava Švandrlíka.

A co na těchto románech čtenáři tak milují? Autor sází hlavně na oddechové čtení, kde nenajdete násilí, vraždy, sex ani žádné příliš hluboké myšlenky. Celá série je tak protkaná hlavně panoptikálně komickými situacemi a vtipnými momenty, u kterých se prostě nejde nesmát.
 

Poslední aristokratka

První díl série s názvem Poslední aristokratka přivádí čtenáře na rodový zámek Kostka. Tam se po pádu komunistického režimu vrací hrabě František Antonín se svou americkou manželkou Vivien a dcerou Marií III., jelikož sídlo získali v restituci. Kromě zámku však hraběcí rodina zdědí také svérázný personál, který se skládá ze zpátečnického kastelána Josefa, hypochondrického zahradníka Spocka a paní Tiché, která novým majitelům vaří a občas to přežene s alkoholem.

A o co se tedy rodina společně se svými podivnými služebníky vlastně snaží? Jejich cílem je v první řadě navázat na slavný rodokmen, a hlavně se vyhnout bankrotu. Zároveň se však zaplétají do komických situací, kde vystupuje třeba kníže Schwarzenberg, zpěvačka Cher nebo také známá česká rodačka Helenka Vondráčková. 
 

Aristokratka ve varu

Kniha Aristokratka ve varu, která je druhým dílem humorné série Evžena Bočka, čtenářům odkrývá další osudy aristokratické rodiny z „nejchudšího zámku v Čechách“. Hrabě Kostka je stále skrblík, jeho manželka Vivien se pořád snaží podobat princezně Dianě a služebnictvo se také nijak výrazně nezměnilo. A dcera majitelů Marie? Ta se snaží zkrotit tuto nesourodou partičku, jak to jen jde.

Hlavní zápletka druhého dílu se točí kolem rozhodnutí hraběte Kostky vyrazit na setkání evropských aristokratů v Karlových Varech, kde by se měla objevit také slavná princezna Diana. Výlet však samozřejmě končí jako naprosté fiasko a výsledkem je spousta humorných situací, které jsou prostě a jednoduše k popukání.
 

Aristokratka na koni

Třetím pokračováním humorných příběhů o hraběcí rodině ze zámku Kostka je kniha Aristokratka na koni. I tento díl sleduje osudy mladé Marie Kostkové, která musí řešit nezáviděníhodné problémy. Na zámku se totiž hromadí neproplacené faktury za vodu a je potřeba vymyslet něco, co situaci rychle zachrání. A tak se zrodí nápad na projekt pracovně nazvaný Aristokratka před smrtí, který má nalákat na zámek senzacechtivé turisty i bulvární tisk.

V čem ale nápadité řešení stále se zhoršující situace na zámku vlastně spočívá? Žádná Marie z rodu Kostků se prozatím nedožila 20. narozenin. Proto do prohlídkové trasy přibývá bílá rakev, která čeká na devatenáctiletou hlavní hrdinku, od čehož si majitelé slibují zvýšení tržeb. Do hry navíc vstupuje také záhadná tetička Nora, která do příběhu vnáší spoustu vtipných situací. Jak to tak ale bývá, celý nápad vezme brzy za své a na řadu přichází nouzové řešení.
 

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

Sada knih Aristokratka by nebyla kompletní bez čtvrtého dílu, který se jmenuje Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Ten se odehrává po tragické smrti princezny Diany, kdy v zámecké kapli vzniká pietní místo s kondolenční knihou a z oken visí černé prapory. Na místo zároveň dorazí také podivná skupinka lidí, která zde rozpoutá nečekanou vlnu zločinnosti.

Co se týče hlavní hrdinky Marie, ta využívá příležitosti a odjíždí z rodinného sídla na hájovnu za Maxem, který ji zde požádá o ruku. Následně se však celý příběh stále více zamotává, Max se ocitne na jednotce intenzivní péče a Marie musí co nejrychleji rozplést celou zašmodrchanou situaci s podivnými návštěvníky na truchlící Kostce.
 

Aristokratka audioknihy

Mezi fanoušky mimořádně úspěšné humorné série si velkou oblíbenost získaly také audioknihy. Všechny díly knihy Aristokratka načetla herečka Veronika Kubařová.