Assassin’s Creed: fantasy série inspirovaná slavnou herní předlohou

Knižní série Assasisin’s Creed, která vznikla podle stejnojmenné herní předlohy, patří mezi díla anglického spisovatele Antona Gilla, který vystupuje také pod pseudonymem Oliver Bowden. Pod jeho rukama zatím vyšlo celkem devět knih (1. až 8. díl a 11. díl), další dva (9. a 10. díl) má pak na svědomí spisovatelka Christie Goldenová, která napsala i několik knih Warcraft, jež jsou stejně jako Assassin’s Creed inspirovány populární počítačovou hrou.
    Více

O čem knihy jsou?

Děj se točí kolem nekončících bojů mezi templáři a asasíny, tedy členy tajného zabijáckého hnutí. Vzájemná nenávist mezi oběma skupinami se táhne napříč staletími, a přesně tak je autor také popisuje. Čtenář se tak jednou ocitá v 16. století, o pár knih později putuje do 19. století a nakonec se vrátí 70 let před náš letopočet, na samý počátek sporu. Oproti videohrám, kde se příběh odehrává střídavě v přítomnost a minulosti, se však Bowden drží pouze dějové linky odehrávající se v historii.

V popředí příběhu se vystřídá hned několik hlavních hrdinů, kteří na vleklý spor nabídnou vždy trochu jiný pohled. Jednou čtenáři následují kroky italského šlechtice Ezia, jindy prožívají dobrodružství asasína Altaïra a nakonec se plaví s krvežíznivým pirátem Edwardem.

Jednotlivé díly

Assassin’s Creed: Renesance

Hrdinou prvního dílu s podtitulem Renesance je mladý italský šlechtic Ezio Auditore da Firenza, který se chce pomstít za vraždu své rodiny. Rozhodne se proto naučit řemeslu asasínů, což je tajné hnutí zabijáků, kteří už několik století vedou válku s řádem templářů. A z jakého důvodu? Kvůli prastaré technologii, artefaktu zvanému Apple o Eden (Jablko ráje), kterým lze ovládat lidskou mysl. Knihou Assassin´s Creed: Renesance začíná příběh moci, pomsty a spiknutí. Ezio, který spojencům pomůže nastolit změnu, navíc dobře ví, že přežití mu v krutém světě zajistí jen vlastní dovednosti.

Assassin’s Creed: Bratrstvo

Příběh druhého dílu s názvem Assassin’s Creed: Bratrstvo vychází ze stejnojmenné hry a odehrává se v roce 1503. Hlavní postavou je opět asasín Ezio Auditore, který se tentokrát snaží osvobodit Řím od tyranie Cesara Borgii, který si chce podmanit celou Itálii.  Eziovo tažení ho zavede až na samotné hranice jeho možností. Asasín však hodlá vydržet tak dlouho, dokud svůj cíl nesplní. Musí ale být obezřetný. Zrádci se totiž dají najít všude. Dokonce i v řadách samotného bratrstva.

Assassin’s Creed: Tajná křížová výprava

Třetí díl Assassin’s Creed: Tajná křížová výprava mapuje příběh jednoho z nejlepších asasínů bratrstva Altaïra, na kterého po smrti otce čeká těžký úkol. Musí se totiž vydat do Svaté země, kde následně objeví skutečný význam Zákona asasínů. Aby dokázal, že je věrný, musí navíc zabít devět smrtelně nebezpečných nepřátel včetně velmistra templářů.

Assassin’s Creed: Odhalení

V knize s podtitulem Odhalení se čtenáři opět ocitají v 16. století. Rod Borgiů byl poražen, ale přesto se nevzdává šance na opětovné získání moci. Vrací se také linka stárnoucího asasína Ezia, který cítí, že jeho úkol ještě nebyl dokončen. Vydává se tak do Byzancie a doufá, že se mu podaří odhalit tajemství, které by mohlo změnit způsob, jakým vidí svět, a zároveň zahýbat s rovnováhou sil mezi asasíny a templáři.

Assassin’s Creed: Opuštěný

S dalším dílem, který nese podtitul Opuštěný, se čtenáři vydají do Londýna v roce 1735. Hlavním hrdinou je tentokrát Haytham Kenway, jehož rodina se stane terčem útoku. Když asasín přijde o otce, rozhodne se bránit svůj domov jediným způsobem, jaký zná. Zabíjením. Později se ho ujme záhadný učitel, který z něj hodlá učinit smrtícího zabijáka. Haytham se nechává ovládnout touhou po odplatě a je vtažen do nekonečné bitvy mezi asasíny a templáři. 

Assassin’s Creed: Černá vlajka

V pořadí již šestý díl Černá vlajka popisuje zlatý pirátský věk, kdy chamtivost a korupce jsou běžnější než věrnost a dobrota. Mladý kapitán Edward Kenway je navíc znám jako největší pirát své doby. Assassin’s Creed: Černá vlajka mapuje netradiční přeměnu bukanýra Edwarda v jednoho z nejnebezpečnějších pirátu i způsob, jakým byl vtažen do nikdy nekončícího sporu.

Assassin’s Creed: Jednota

V sedmém díle Assassin’s Creed: Jednota je na spadnutí Velká francouzská revoluce je na spadnutí. Lid se bouří proti útlaku aristokracie a rve se vzájemně na kusy. Ale zatímco ulicemi teče krev, dva mladí lidé se chystají pomstít, co ztratili. Arno a Élise se v sedmém díle s podtitulem Jednota nechávají stáhnout do války mezi asasíny a templáři. Nebezpečí, které jim od té chvíle hrozí je však mnohem větší, než si oba dva vůbec dokázali představit.

Assassin’s Creed: Podsvětí

Osmý díl s podtitulem Podsvětí čtenáře zavede do Londýna roku 1862, kde se zrovna staví první podzemní dráha. Na stavbě je ale nalezena mrtvola, která, jak se ukáže, souvisí se sporem mezi asasíny a templáři. V popředí příběhu stojí Henry Green, učitel Jacoba a Evie Fryeových, který je bratrstvu zatím známý pouze jako Duch. Aby obezřetný asasín ukončil nadvládu templářů nad hlavním městem, pracuje v přísném utajení.

Assassin’s Creed: Kacířství

Simon Hathaway je člen templářské Vnitřní svatyně a navíc čerstvý šéf oddělení historického výzkumu Abstergo Industry. Simon bojuje s neukojitelnou představou toho, že by historii zažil na vlastní kůži, konkrétně prostřednictvím svého předka Gabriela Laxarta, jenž bojoval po boku legendární Johanky z Arku. Zvědavý Simon nakonec odhalí něco, co přinejmenším nečekal. Zjistí, jak hluboko konflikt mezi asasíny a templáři vlastně sahá. Pravda se v díle Kacířství navíc ukáže tou nejnebezpečnější ze všech.

Assassin’s Creed: Filmová novelizace

V desátém díle Assassin’s Creed: Filmová novelizace se Callum Lunch díky revolučnímu technologickému pokroku přenese do Španělska 15. století, jehož část následně prožije očima svého předka Aguilara. Callum například odhalí, že je členem tajné společnosti asasínů. Získá tak neuvěřitelné znalosti a dovednosti, díky kterým se bude schopen postavit tyranské organizaci templářů.

Assassin’s Creed: Pouštní přísaha

S knihou Assassin’s Creed: Pouštní přísaha se čtenáři podívají do opravdu vzdálené minulosti. Navštíví totiž dávný Egypt v době, kdy asasíni a templáři ještě neexistovali. Konkrétně se ocitnou 70 let před naším letopočtem, v době, během které se zemí plíží tichý zabiják, jenž se snaží zničit členy starověkého řádu Medžajů.
Mírumilovná Síma je zničehonic opuštěna svým ochráncem a zůstává v přítomnosti malého Bayeka, který se svému životu marně snaží dát nějaký smysl. Vydá se proto na cestu, na jejímž konci, jak doufá, nalezne toužebné odpovědi. Aby odhalil všechna tajemství Medžajů, bude muset čelit nebezpečí, o jakém ani netušil.