Knižní série Cizinka

Když roku 2014 vtrhl na televizní obrazovky seriál s názvem Cizinka (Outlander), okamžitě si získal srdce milionů diváků. Jeho děj je ovšem založený na stejně úspěšné knižní sérii, která spojuje prvky různých žánrů, jako je historická fikce, romantika, sci-fi, fantasy, mystery i dobrodružná literatura. Autorkou oblíbeného osmidílného cyklu románů je americká spisovatelka Diana Gabaldon.

  Více

Oblíbené multižánrové romány

Už je to více než dvacet let, kdy se americká spisovatelka Diana Gabaldon rozhodla, že zkusí jen tak nanečisto vytvořit svou první knihu. Jelikož tehdy působila jako vědkyně a profesorka, bylo jasné, že nejlepší volbou pro ni bude tradiční historický román. Navíc ji inspirovala také postava mladého Skota Jamieho McCrimmona ze seriálu Doctor Who, a proto se rozhodla situovat své dílo do 18. století ve Skotsku.

Jelikož tvořila svůj první román v době, kdy ještě neměla k dispozici internet, musela hledat podklady ve starých knihách. Do své knihy však brzy začlenila i postavu moderní Angličanky, která dokáže všechny muže jednoduše srovnat, a aby vysvětlila její netradiční přístup, rozhodla se využít prvek cestování časem. A tak vznikla série multižánrových románů, které v sobě mísí prvky historické fikce, sci-fi, fantasy a mystery, ale zároveň obsahuje také spoustu romantických a dobrodružných prvků.

Autorčin literární styl je velice čtivý, knihy čtenáře nenechávají ani chvilku v klidu a přináší spoustu napínavých zápletek. Co se týče postav, ty jsou výjimečně realistické, mají v sobě jistou divokost a okamžitě si dokáží získat sympatie literárního publika.

Hlavní postavy

Hlavní postavou celé série je charismatická a horkokrevná Claire Randallová, která v průběhu druhé světové války pracovala jako armádní zdravotní sestra. Hned na začátku příběhu se však během návštěvy Skotska propadne do minulosti, kde je konfrontována se životem tamějších obyvatel, prožívá běžné i absurdní situace, postupně se snaží získat respekt místních jako léčitelka a vyrovnává se s novým životem.

V průběhu knihy Cizinka se Claire seznámí také s mladým skotským bojovníkem, který se jmenuje Jamie Fraser. Ten je známý svou hrdou a upřímnou povahou, díky které si získá i srdce mladé Claire, ačkoliv na ni ve 20. století čeká její manžel Frank Randall. Co se týče padouchů, hlavní roli zde hraje sadistický Jonathan Randall, předek Franka a úředník britské armády.

Jaké má série Cizinka díly?

  • Cizinka
  • Vážka v jantaru
  • Mořeplavec
  • Bubny podzimu
  • Hořící kříž
  • Ledový dech
  • Paměť kostí
  • Vepsáno krví vlastního srdce

Cizinka

První díl slavné série Cizinka Diana Gabaldon vydala již roku 1991. Kniha Cizinka vypráví příběh zdravotní sestry Claire Randallové, která se během líbánek na Skotské Vysočině propadne z roku 1945 o dvě stě let zpátky.  Zprvu jako moderní racionální žena nechápe, co se vlastně stalo. Poté ji zajme skupinka skotských mužů a odveze ji na nedobytnou tvrz, kde se poprvé setkává se životem a primitivními způsoby tamějších obyvatel.

Díky své lékařské znalosti si však Claire brzy získává sympatie všech kolem a náčelník klanu MacKenziů ji jmenuje místní léčitelkou. Zaujme také mladého skotského bojovníka Jamieho Frasera a jejich náklonnost brzy přeroste v silný milostný vztah, který jim pomáhá čelit intrikám úředníka Jonathana Randalla a zvůli, která panuje ve válkou zmítaném Skotsku.

Vážka v jantaru

Druhý díl nese poetický název Vážka v jantaru, ačkoli ho spousta fanoušků seriálu vyhledává spíše pod názvem Cizinka 2. Čtenáře přivádí do Francie, kam se musel Jamie společně s Claire ukrýt, protože je ve své vlasti pronásledován. V Paříži navíc žije v exilu také skotský následník trůnu, jenž se snaží najít prostředky a spojence na další pokus o převrat a znovuzískání koruny.

Problém je v tom, že Claire moc dobře ví, že tažení je hned od začátku odsouzeno k neúspěchu, a bojí se, že Angličané její milovanou vysočinu zcela vyplení. A tak se snaží skotskému králi v tažení mermomocí zabránit. Když se však Jamie zaplete do souboje s kapitánem Randallem a uvrhnou ho do Bastily, Claire musí krále požádat o milost. Jakou cenu za to bude muset zaplatit? A podaří se jí zabránit prolévání krve nevinných skotských mužů?

Mořeplavec

Ve třetím dílu, který se nazývá Mořeplavec (Cizinka 3), Claire zjišťuje, že Jamie u Cullodenu nepadnul, jak si původně myslela. Když se však vrátil na své panství, rozhodl se vydat Angličanům, aby jeho lid přežil z peněz za jeho hlavu. Po propuštění z věznice je jako sluha poslán na anglický statek, kde se do něj zamiluje dcera jeho pána a on s ní zplodí nemanželského syna.

Když se po letech vrátí na rodné panství do Lallybrochu, začne podnikat, Claire ho díky tomu vypátrá v historických spisech a rozhodne se k němu vrátit. Jelikož však Jamie potřebuje velký obnos peněz, aby se mohl vykoupit z jiného svazku, rozhodne se odnést si zlatý poklad z malého ostrůvku. Během cesty je však zajat synovec Ian a do pohybu se tak dává velká námořní záchranná akce, která bude trvat několik měsíců.

Bubny podzimu

Další pokračování slavné série Diany Gabaldon nese název Bubny podzimu (Cizinka 4). Po předchozích útrapách se Jamie a Claire ocitají v Americe a společně se rozhodnou vydat do kolonie v Jižní Karolíně, kde žijí Jamieho příbuzní. Nabídnou mu zde novou půdu, kde by mohl opět vybudovat své panství, ale pouze pod podmínkou, že odjede zpět do Skotska a získá další kolonisty. To se Claire nelíbí, protože se bojí, že by se jí už nevrátil.

Jamie se proto rozhodne spravovat plantáž tety Jocasty, ale ačkoliv je takový život příjemný, brzy s Claire poznávají i jeho odvrácenou tvář. Stále více se zaplétají do politických problémů a místních záležitostí spojených s otrokářstvím. Když nakonec zachrání jednu otrokyni před smrtí, musí se vydat do hor, aby hledali pomoc u kmene Mohawk.

Hořící kříž

Na začátku pátého dílu Cizinky s názvem Hořící kříž se Jamie a Claire potýkají s divokou přírodou, indiány, ale i každodenními starostmi v hospodářství a domácnosti. Jamie totiž získal do svého vlastnictví rozsáhlé pozemky, kam vodí své druhy, aby je osídlili.

V roce 1771 však přichází povolávací rozkaz, kterým guvernér svolává pány a jejich muže, kteří se musí neodkladně připojit k armádě. Jamie proto sestaví kříž z borového dřeva a vloží jej do ohně, protože to je skotský symbol svolávání mužů do bitvy, a vydává se vstříc svému osudu. Claire ovšem tuší, že aby se znovu shledali, budou muset obětovat víc, než je možné po komkoliv požadovat.

Ledový dech

Šestý díl s názvem Ledový dech přivádí čtenáře do roku 1772, kdy v předvečer americké revoluce vypuká řada povstání. Guvernér proto vyzývá Jamieho, aby sjednotil všechny zámořské kolonie, které Koruně patří. Problém však je, že Jamie od Claire ví, že za tři roky kolonie vyhlásí nezávislost a všichni lidé loajální králi budou mrtví, nebo na útěku. Navíc se objeví novinový výstřižek z roku 1776, který oznamuje smrt Jamieho i jeho příbuzných. Co hlavním hrdinům tedy budoucnost přinese?

Paměť kostí

V sedmé knize jménem Paměť kostí Jamie Fraser ví, že americké povstání s sebou přináší tři jistoty - Američané zvítězí, boj na straně vítězů ale není zárukou přežití a raději zemře, než aby se musel střetnout v boji se svým nemanželským synem. A Claire navíc tuší, že výhra bude Američany něco stát. V relativním klidu 20. století mezitím jejich dcera Brianna s manželem Rogerem žijí ve starém domě, kde se před dvěma staletími odehrávalo drama jejích rodičů. Brzy se ukáže, že budoucnost mladého páru je těsně spjatá s válkou v amerických koloniích.

Vepsáno krví vlastního srdce

Osmá kniha v sérii Cizinka se nazývá Vepsáno krví vlastního srdce. Píše se rok 1778, Francie vyhlašuje válku Británii a britská armáda opouští Philadelphii. Na scénu se vrací Jamie, který zjišťuje, že jeho nejlepší přítel se oženil, milovaný synovec Ian si chce vzít Kvakerku a jeho nemanželský syn konečně zjistil, kdo je jeho otec. Claire společně s Jenny tak musí dát věci rychle znovu do pořádku.

Co se týče Brianny, která žije s rodinou ve 20. století, ani ona není úplně v bezpečí. Musí najít svého syna, kterého unesl muž, jenž touží za každou cenu zjistit Briannino rodinné tajemství. Když už nenachází jiné východisko, její manžel Roger se vydává do minulosti, aby tam svého syna nalezl, ačkoliv syn vlastně přítomnost nikdy neopustil.

Další díla

V sérii Cizinka Diana Gabaldon publikovala také grafický román s názvem The Exile a v češtině vyšla i její novela s názvem Panicové, která se soustředí události před tím, než Jamie potkal Claire. Gabaldon se také později rozhodla rozšířit příběh jedné z vedlejších postav - Lorda Johna Greye. Tak vznikla série příběhů s názvem Lord John, které patří mezi historické detektivky.