Série Death Note

Rádi čtete napínavé knihy s trochou nadpřirozena, ale místo tlustých bichlí spíše vyhledáváte příběhy v obrázkové podobě? Pak jste už jistě zaznamenali japonskou mangu s názvem Death Note, která si získala srdce milionů čtenářů po celém světě. Sleduje osudy studenta Lighta Jagamiho, jenž jednoho dne objeví tajemný zápisník, který je schopný zabít jakéhokoliv člověka na Zemi.

  Více

Populární japonská manga

Zápisník smrti je japonská manga, která je ve světě známá také pod anglickým názvem Death Note nebo jako Desu Nóto. Zatímco autorem textu je Cugumi Óba, obrázky nakreslil Takeši Obata, který má na svědomí také slavnou sérii Hikaru no go. Příběh poprvé spatřil světlo světa roku 2003, kdy se objevil v časopise Šúkan, a později vyšel jako tankóbon ve dvanácti samostatných svazcích.

Jelikož si Death Note manga získala mezi čtenáři obrovskou popularitu a v Americe se dokonce několikrát umístila v žebříčku nejprodávanějších titulů, v roce 2006 vzniklo také 37dílné anime zpracování a dvoudílný hraný film.

Death Note: příběh

O čem vlastně populární manga vypráví? Hlavním hrdinou je nadaný středoškolský student Light Jagami, který jednoho dne na školním dvoře objeví podivný sešit označený jako „Zápisník smrti“. Ten původně patřil šinigamimu (smrtonošovi) Rjúkovi, jenž svůj blok záměrně upustil do světa lidí. Z pravidel uvedených na zadní straně tajemného zápisníku Light brzy zjistí, že jeho majitel je schopný zabít jakéhokoliv člověka na Zemi, pokud tedy zná jeho jméno a obličej.

Inteligentní student se zprvu zdráhá uvěřit, že by obyčejný černý sešit opravdu mohl mít takovou moc. Po prvotní nedůvěře se však přesvědčí, že zápisník skutečně funguje, a rozhodne se díky němu stvořit nový svět, kde neexistuje kriminalita a zločinci jsou za své hříchy vždy okamžitě potrestáni. Z toho důvodu vždy s napětím očekává televizní zprávy a později píše do zápisníku jména všech známých delikventů, kteří brzy umírají na srdeční selhání.

Šinigami Rjúk celou dobu s velkým zájmem sleduje Lightovo počínání a brzy se mu také ukáže. Jenomže nezvykle vysoký počet podezřelých úmrtí zároveň začne řešit policie, kde pracuje také vrchní policejní vyšetřovatel Sóičiró Jagami, Lightův otec. Ten pod vedením záhadného L, kterého všichni považují za nejlepšího detektiva na světě, začíná pátrat po Kirovi, jak mezitím veřejnost začala tajemného zabijáka označovat. Light se snaží být před policií vždy o krok napřed, ale L se mu brzy dostane na stopu.

Death Note: postavy

Hlavní postavou celé mangy Death Note je nadprůměrně inteligentní student Light Jagami, který objeví tajemný Zápisník smrti. Jeho cílem je vytvořit dokonalý svět bez zločinu, v němž se sám stane nejvyšším bohem.

Proti němu stojí tajemný detektiv L, který je stejně inteligentní, a navíc nerad prohrává. V odhalování zločinců mu pomáhá také skutečnost, že se dokáže dokonale oprostit od jakýchkoliv emocí a neváhá vsadit do hry i svůj vlastní život.

Třetí důležitou postavou je Misa Amane, populární japonský idol a zároveň držitelka druhého Zápisníku smrti. Ta nesmírně obdivuje Kiru, jenž potrestal vraha jejích rodičů, a jakmile zjistí jeho pravou totožnost, bezhlavě se do něj zamiluje. Light ji však pouze využívá pro své plány.

Jednotlivé díly v češtině

Co se týče jednotlivých dílů, Death Note cz obsahuje 12 svazků a jednu doplňující knihu.

Death Note 1: Zápisník smrti

První díl série Death Note zavede čtenáře do Japonska, kde sedmnáctiletý student Light Jagami nečekaně objeví tajemný zápisník, který mu propůjčí moc nad životem a smrtí. Ačkoliv až donedávna zastával roli vzorného chlapce, nyní se rozhodne konečně vzít věci do svých rukou a zbavit svět veškerého zla. Snaha zabít všechny nebezpečné zločince se může zprvu jevit jako chvályhodná myšlenka, jenomže Light brzy zjistí, že pokud chce opravdu vytvořit dokonalý svět, bude to vyžadovat i oběti z řad nevinných lidí, kteří ho za každou cenu chtějí zastavit. A těch bude opravdu hodně.  

Death Note 2: Zápisník smrti

V knize Death Note 2 se Lightovi konečně podaří zjistit, kdo je ten tajemný muž, který ho sleduje. Jelikož je ovšem stále přesvědčený o správnosti svého počínání, rozhodne se zbavit všech existencí, které mu jdou po krku – všech agentů FBI. Do cesty se mu však postaví geniální detektiv L, který se stane jeho nejnebezpečnějším protivníkem. Jejich dva brilantní mozky se oba soustředí na jedinou věc – poražení toho druhého.

Death Note 3: Zápisník smrti

Lightovi se konečně podařilo zlikvidovat většinu protivníků, ale ten hlavní mu stále uniká. Zdá se, že geniální detektiv L je pořád o krok před ním. Do Lightova pokoje navíc nainstalovali kamery, takže samozvaný tvůrce nového světa zůstává pod přísným dohledem. Podaří se mu dále zabíjet, nebo bude muset své plány rychle ukončit? Aby však bylo ještě hůř, v knize Death Note 3 se na scéně nečekaně objeví druhý zabiják.

Death Note 4: Zápisník smrti

Tajemné zjevení druhého Kiry vyšetřovacímu týmu zkomplikovalo už tak dost prekérní situaci. Na pozvání detektiva L však ve čtvrtém dílu Zápisníku smrti do jejich řad vstupuje i samotný Light, kterému se brzy podaří dešifrovat skutečný význam zprávy, kterou jim nechal jeho následovník. Co přinese střetnutí dvou nebezpečných zabijáků?

Death Note 5: Zápisník smrti

Light i Misa jsou oba zavření v cele a neustále jsou pod přísným dohledem. Jenomže vraždy neustávají. Detektiv L tedy nemá na výběr, a i přes obrovské pochybnosti musí oba v knize Death Note 5 pustit na svobodu. Kdo ale zabíjí tentokrát, když ne Light a Misa? Stopy vedou do společnosti Jocuba, kam se vydá detektiv Macuda. Naneštěstí ho zde čeká pouze smrt.

Death Note 6: Zápisník smrti

šestém díle Zápisníku smrti je už jisté, že novým Kirou je jeden z členů mocné firmy Jocuba, a detektiv L se na něj proto rozhodně nalíčit past. Jenomže chytit někoho, kdo vládne nadpřirozenými schopnostmi, není vůbec jednoduché. Obzvlášť když si nikdo stále není jistý, jak tyto schopnosti vlastně fungují. V sázce je však hodně, a je nutné riskovat.

Death Note 7: Zápisník smrti

Kira je konečně obklíčený, ale z nějakého důvodu se pořád nehodlá vyšetřovatelům vzdát. Podaří se Lightovi získat jeho drahocenný zápisník? A dotáhne do konce plány na vytvoření nového dokonalého světa? Souboj mezi Lightem a detektivem L vstupuje do své finální fáze. Po sedmé knize Death Note už nikdy nic nebude jako dřív.

Death Note 8: Zápisník smrti

Nové kolo hry na kočku a myš začíná! Do hry v knize Death Note 8 vstupují nové postavy a proti Lightovi tak stojí protivníci, o nichž neměl ani ponětí. Jeho odhodlání se však nedá jen tak zastavit. Má svůj cíl, kterého se ani za nic nevzdá. Stane se bohem nového světa.

Death Note 9: Zápisník smrti

Zdálo se vám, že už to nemůže být horší? Tak to jste se pěkně spletli. V knize Death Note 9 se totiž ukáže, že v téhle hře jsou kočky dvě a myš je tak prohnaná, že dokáže zabíjet pouhým škrtnutím pera. Vyšetřovatelé Mello a Near jsou Kirovi na stopě, ale každý má svůj vlastní cíl. A co na to Light? Ten chystá protiútok a finální konfrontace tak může konečně začít.

Death Note 10: Zápisník smrti

Near šlape Lightovi na paty, ale ten rozhodně nemá v úmyslu prodat svou kůži lacino. Na pomoc mu v desátém pokračování Zápisníku smrti přichází zcela noví oddaní stoupenci – fanatický státní zástupce Mikami a televizní moderátorka Takada. Light ovšem ani zdaleka není jediný, kdo schovává nějaké to eso v rukávu. Na řadě je Mello a jeho šílený plán…

Death Note 11: Zápisník smrti

Boj mezi Kirou a jeho odpůrci se pomalu, ale jistě blíží ke svému dramatickému vyvrcholení. Smyčka se stahuje, štáb SPK míří do Japonska a v řadách japonské policie začíná klíčit nebezpečné semínko nedůvěry. Podaří se Lightovi v knize Death Note 11 zbavit nepřátel i nepohodlných spojenců? A co udělá s žárlivou Misou amane? Ne nadarmo se totiž říká, že zhrzená žena je horší než samotné peklo…

Death Note 12: Zápisník smrti

Poslední díl strhujícího fantaskního thrilleru s názvem Death Note 12 přináší finální utkání mezi Lightem a jeho pronásledovateli. Vyhrát však může jen jeden. Kdo nakonec závěrečnou bitvu přežije?

Death Note 13: Zápisník smrti

Oblíbili jste si příběh tajemného Zápisníku smrti, který dokáže zabít každého člověka, jehož jméno do něj napíšete? Pokud se chcete dozvědět víc o tomto děsivém bloku, ale také o celé kultovní manga sérii s názvem Death Note, bez váhání sáhněte po knize Zápisník smrti 13. Tento závěrečný svazek fanouškům nabízí soupisy postav, rozbory míst i shrnutí děje. K tomu se navíc dočkáte krátké originální mangy Death Note, která celé populární sérii předcházela.