Knižní série Dědečku, vyprávěj

Hledáte pěkné a zároveň také poučné knihy pro děti, které jim zajímavou a čtivou formou představí záhady moderní etikety? V tom případě je série Dědečku, vyprávěj z pera Ladislava Špačka přesně to pravé pro vás. Zatímco oblíbené knihy malým čtenářům představí zvídavou Viktorku a jejího moudrého dědečka, naučí se děti také to, jak se správně chovat v různých situacích.

  Více

Etiketa pro nejmenší

Ladislav Špaček je český spisovatel a popularizátor společenské etikety. V minulosti vystudoval pedagogickou fakultu, vyučoval na Karlově univerzitě a pracoval dokonce jako moderátor Československé televize. Od roku 1992 poté působil na Pražském hradě jako mluvčí prezidenta Václava Havla a zúčastnil se zde bezpočtu vrcholných společenských událostí. Momentálně je známý jako konzultant v oboru komunikace a etikety, píše zajímavé publikace pro menší i větší publikum a pořádá přednášky pro manažery firem a úřadů.

Jak sám autor říká, s dětmi je třeba začít zkoumat záhady etikety co nejdříve. A proto se rozhodl vytvořit sérii knih pro menší i větší děti, která rodičům s tímto nesnadným úkolem trochu pomůže. Tak vznikl cyklus s názvem Dědečku, vyprávěj, který navíc doplnily svými krásnými ilustracemi Jana Fernandes a Sylva Francová. A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Děti i jejich rodiče si tyto knihy tak oblíbili, že dnes nemohou chybět v žádné dětské knihovničce. Pokud vás trápí další otázky, jak při výchově dětí postupovat a naučit je etiketě, podívejte se na stránku Rodičov.cz.

Dědečku, vyprávěj

První díl série se jmenuje Dědečku, vyprávěj: Etiketa pro kluky a holčičky od 3 let. Se světem etikety malé čtenáře seznámí děvčátko jménem Viktorka a její trpělivý, laskavý a moudrý dědeček. Jejich vyprávění je protkáno pohádkovými příběhy, které v dětech pěstují vlastnosti, jako je ohleduplnost, obětavost nebo také láska ke světu kolem nás.

A co se děti díky této knížce naučí? Kniha Dědečku, vyprávěj je seznámí se základy chování ve společenských situacích, které jsou však přizpůsobené jejich věku a zkušenostem. Poznají tak, jak se mají chovat v rodině, na ulici, ve školce, na návštěvě, u stolu nebo třeba v divadle. Kromě toho zde najdete spoustu krásných ilustrací a také sérii otázek ke každé kapitole, díky kterým si dospělí společně s dětmi mohou o jednotlivých příbězích dále povídat.

Dědečku, ještě vyprávěj

Volné pokračování úspěšné knížky o etiketě pro nejmenší nese název Dědečku, ještě vyprávěj: Etiketa a etika pro předškoláky. Malá Viktorka v něm naslouchá dalším příběhům a pohádkám, které ji učí základům etikety a pomáhají jí tak utvářet pohled na okolní svět. S dědečkem opět prožívá různé zajímavé příhody a díky nim se učí, jak se správně zachovat v různých situacích. Stejně jako u prvního dílu je i tato kniha doplněna o CD, které namluvil samotný Ladislav Špaček.

Dědečku, už chodím do školy

Třetí díl oblíbené série pro děti z pera Ladislava Špačka se jmenuje Dědečku, už chodím do školy: Etiketa a etika pro děti od 6 let. Laskavý dědeček si v této knize opět povídá se svou vnučkou Viktorkou. Je to už ale velká holka, takže chodí do školy a přináší si odtamtud spoustu nových podnětů a otázek, které společně s dědečkem řeší.

Kniha Dědečku, už chodím do školy pomůže rodičům nenásilnou formou rozvíjet dobré vlastnosti jejich potomků, vštípit jim mravní hodnoty současného světa a pěstovat v nich silnou vůli. Zároveň na příkladu malé Viktorky ukáže, jak se chovat v různých situacích, a naučí děti vytvořit si správné návyky chování mezi lidmi.

Dědečku, vyprávěj o světě

Jelikož předchozí dětské knihy měly obrovský úspěch jak mezi malými čtenáři, tak i u jejich rodičů, další pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. Jako svůj nejnovější titul napsal Ladislav Špaček Dědečku, vyprávěj o světě: Etiketa a etika pro děti. Viktorka se společně s dědečkem v tomto dílu vypraví na cestu po pěti důležitých evropských zemích.

Během cestování Viktorka rychle poznává svět a od dědečka zjišťuje spoustu zajímavých informací o jednotlivých zemích, které společně navštěvují. Dozví se tak o jejich historii, jazycích, národních jídlech i nejdůležitějších tradicích. Zároveň se také naučí, jak se orientovat na letišti, jak se chovat v hotelu a jak nejlépe využít své znalosti angličtiny. To vše je navíc doplněno krásnými ilustracemi Sylvy Francové.