Série Deník malého poseroutky

Pokud hledáte knihy, které si mladší čtenáři zcela jistě zamilují, sáhněte po sérii s názvem Deník malého poseroutky. Tyto zábavné příběhy z pera Jeffa Kinneyho popisují život jedenáctiletého Grega, který se dostal na víceleté gymnázium a jelikož život takového puberťáka není lehký, píše o svých každodenních problémech do speciálního deníku a doplňuje své zážitky vtipnými ilustracemi.

  Více

Zážitky typického puberťáka

Série s názvem Deník malého poseroutky v současné době patří mezi nejoblíbenější dětské knihy. První díl, kde se čtenářům poprvé představí malý poseroutka Greg, spatřil světlo světa už v roce 2007 a od té doby se série každým rokem rozrůstá. Autorem těchto zábavných knih je americký spisovatel Jeff Kinney, který si díky svým postřehům ze života puberťáků získal srdce mladších i starších čtenářů.

Jak už samotný název napovídá, knihy jsou psané formou deníčku. Nečekejte ale žádné filozofické zápisky nebo nudné řeči zamilované puberťačky. Greg Heffley, který tenhle deník dostal jako dárek od své mámy, ho původně považoval za tu nejtrapnější věc na světě. Nakonec ho však vzal na milost a rozhodl se ho naplnit svými příhodami ze školy. Kromě toho do svého sešitu hodně kreslí, popisuje život s otravnými bratry a přátelství s potrhlým chlapcem jménem Rowley.

Výstižné ilustrace a zábavné postavy

Kromě vtipných historek ze života pubertálních výrostků obsahuje kniha Deník malého poseroutky ilustrace, které pobaví děti i dospělé. Jejich autorem je sám spisovatel Jeff Kinney, jenž se kromě své spisovatelské činnosti věnuje také tvorbě ilustrací a designu počítačových her. Knihy o malém poseroutkovi jsou vhodným dárkem pro mladší i starší děti, ale ocení je také jejich rodiče, kteří sem tam potřebují náhled do světa svých ratolestí. Pokud i vy hledáte tipy, na co rozhodně nezapomínat při výchově puberťáka, navštivte stránku Rodičov.cz.

Co se týče hlavních hrdinů, knihy ze série Deník malého poseroutky postavy moc neobměňují. Čtenáři se tak budou pravidelně setkávat s puberťákem Gregem Heffleym, jeho matkou Susan, otcem Frankem, starším bratrem Rodrickem a mladším sourozencem Mannym. Kromě toho jsou knihy plné dobrodružství, která Greg zažívá se svým nejlepším kamarádem Rowleym Jeffersonem, a na scéně se objeví také spousta jeho dalších spolužáků ze školy.

Knihy i samostatné deníky

Zajímá vás, jaké má Deník malého poseroutky všechny díly? Série Jeffa Kinneyho dosud čítá celkem 13 po sobě jdoucích knih. Kromě toho však vyšly také publikace s názvem Můj vlastní deník malého poseroutky a Můj nový! vlastní deník malého poseroutky, kam si všichni fanoušci této série mohou zaznamenávat své vlastní příběhy, zážitky, malůvky a myšlenky.

Deník malého poseroutky

Když je někomu jedenáct, může se svět zdát fakt na nic. Své o tom ví Greg Heffley, hlavní hrdina Deníku malého poseroutky, který se zrovna ocitl na víceletém gymnáziu, připadá si, že mezi ostatní nepatří, a všude naráží na samé problémy. Když od své mámy jednoho dne dostane deník, začíná ho plnit ilustracemi a zápisky, kde popisuje svůj každodenní boj o přežití v nové škole, vypráví o kreslení komiksů pro školní časopis, ale také o holkách, rodičích i potrhlém kamarádu Rowleym.

Rodrick je king

Léto skončilo a Greg se konečně zase vrací zpátky do školy. Druhý díl série o malém poseroutkovi s podtitulem Rodrick je king ale přináší jedenáctiletému hrdinovi spoustu dalších potíží. Rád by totiž zapomněl na jednu příšerně trapnou událost, která se stala o prázdninách. Problém spočívá v tom, že o ní ví i jeho starší bratr Rodrick, a malého Grega proto stojí obrovské úsilí, aby dokázal své tajemství uchránit. Jak už to tak ale bývá, všechno stejně nakonec praskne.

Poslední kapka

Třetí díl příběhu o malém poseroutkovi se nazývá Poslední kapka. V tomto pokračování se čtenáři blíže seznámí s Gregovým otcem, který si stále myslí, že může ze svého syna udělat opravdového muže. Z toho důvodu se pro Grega snaží najít nějakou pořádně chlapáckou aktivitu a připravit ho na tvrdý život. Ačkoliv se Gregovi dlouho daří se ze všech navrhovaných činností vykroutit, když mu otec pohrozí nástupem do vojenské školy, musí rychle vymyslet co dál.

Psí život

Letní prázdniny už jsou zase tady, venku svítí sluníčko a všechny děti si užívají, že mohou trávit každou chvíli venku. Kde ale v knize s podtitulem Psí život vězí poseroutka Greg? Ten na nějaké běhání v přírodě zrovna moc není, takže je zalezlý doma, hraje videohry a je se svým životem naprosto spokojený. To ale jen do chvíle, než se jeho máma rozhodne, že právě venkovní aktivity jsou nejlepší příležitost k tomu, aby se jejich rodina více sblížila.

Ošklivá pravda

Greg Heffley se vždycky těšil na to, až vyroste a bude svým vlastním pánem. V knize s názvem Ošklivá pravda však najednou zjišťuje, že dospívání není až taková zábava, jak si představoval. Místo toho ho čeká spousta společných večírků pro kluky i holky a musí se vyrovnat s větší odpovědností i podivnými změnami, které s jeho věkem neodmyslitelně souvisejí. A vůbec nejhorší na tom je, že všem těmto nepříjemnostem se Greg musí postavit bez svého nejlepšího kamaráda Rowleyho.

Ponorková nemoc

V šesté knize o malém poseroutkovi s příznačným názvem Ponorková nemoc uvězní Grega a celou jeho rodinu doma nekončící sněhová bouře. Ještě horší, než trávit svátky pouze v přítomnosti vlastních příbuzných, ale bude návrat do školy. Někdo totiž poškodil školní majetek a Greg, který je skoro nevinný, se stal okamžitě hlavním podezřelým. Dopadení se kvapem blíží a všichni čekají, až pravda vyjde najevo.

Páté kolo u vozu

Na Gregově škole se chystá Valentýnský večírek a tahle akce brzo převrátí život malého poseroutky doslova vzhůru nohama. Nikdo nechce zůstat na ocet, a tak se Greg v pokračování s názvem Páté kolo u vozu rychle snaží najít si holku, která by šla na večírek s ním. Když se mu to však nečekanou shodou okolností podaří, musí ale řešit jiný problém. Jeho nejlepší kamarád Rowley totiž žádnou partnerku nenašel a stalo se z něj páté kolo u vozu. Kdo z nich bude mít nakonec štěstí v lásce ještě ale není tak úplně jisté.

Fakt smůla

Osmý díl s názvem Fakt smůla začíná pro Grega opravdu špatně. Jeho nejlepší kamarád Rowley si totiž našel holku a na Grega se vybodnul. Najít si nové kamarády ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Co s tím? Greg se rozhodne obrátit štěstí na svou stranu, zariskuje a ponechá svá rozhodnutí náhodě. Kdo ví, jestli se mu tenhle krok ale vyplatí.

Výlet za všechny peníze

Podle rodičů Heffleyových jsou společné výlety s dětmi obrovská zábava. Pro Grega to ale až tak úplně neplatí, o čemž se čtenáři jistě přesvědčí v deváté knize o malém poseroutkovi s podtitulem Výlet za všechny peníze. Stačí pár špatných odboček, pomačkaný nárazník a prase na útěku a Greg začíná být z tohohle výletu pěkně otrávený. To vše ale jen do chvíle, než se jeho rodina připlete k dobrodružství, na které nikdo z nich jen tak nezapomene.

Staré dobré časy

Že se za starých časů žilo lidem líp? S tím tedy malý poseroutka Greg rozhodně nesouhlasí. V knize Staré dobré časy se totiž jeho město rozhodne dobrovolně odpojit od elektřiny a mladá generace zvyklá na moderní vymoženosti zažívá krušné časy. Přijde Greg na to, jak celou situaci zvládnout, nebo je tohle pro puberťáka prostě moc?

Všechna sláva

V jedenáctém pokračování, které nese podtitul Všechna sláva, začíná mít Greg všeho po krk. Jak už to tak totiž bývá, jeho rodiče trvají na tom, že místo neustálého hraní videoher by si měl začít rozšiřovat obzory a dělat pro změnu taky něco přínosného. Gregovi se to zrovna dvakrát nezdá, když ale najde ve sklepě starou kameru, nadchne se pro filmařskou kariéru a rozhodne se natočit svůj první hororový film. Jestli ho ale čeká sláva a bohatství, nebo jen neúspěch, je zatím ve hvězdách.

Výprava za teplem

Už zase se blíží Vánoce. Heffleyovi se ale tentokrát rozhodli na sváteční stres vyzrát, a před zimou proto utíkají na tropický ostrov, kde si chtějí odpočinout od každodenních problémů. Výprava za teplem ale bohužel není tak báječná, jak si představovali. Rodinnou pohodu všem kazí žaludeční potíže, spáleniny od slunce i jedovatí pavouci. Dokáže si Greg společně s příbuznými dovolenou v tropickém ráji nakonec užít?

Radosti zimy

Když nastala krutá zima a Gregovu školu zasypaly hromady sněhu, proměnila se čtvrť Heffleyových v obrovské ledové bojiště. Radosti zimy ale pro Grega místo poklidných procházek čerstvým sněhem znamenají stavbu obrovských sněhových pevností, nekonečné koulovačky, a hlavně souboj o co největší území. Kromě toho čeká Grega s jeho nejlepším kamarádem Rowleym také boj o vlastí život, který závisí na tom, zda dokážou navázat potřebná spojenectví a vyhnout se zrádcům.

Deník báječného kamaráda: zápisky Rowleyho Jeffersona

Jeff Kinney mimo jiné myslel i na všechny, kteří si oblíbili Gregova nejlepšího kamaráda Rowleyho. V roce 2019 proto vyšla nová kniha s názvem Deník báječného kamaráda: zápisky Rowleyho Jeffersona, která nabízí pohled na svět malého poseroutky z úplně jiné perspektivy. Rowley navíc souhlasil, že se stane Gregovým životopiscem, protože konec konců bude jednoho dne hrozně slavný.