Knižní série Deník mimoňky

Deník mimoňky je slavná série od americké autorky Rachel Renée Russelové určená převážně dětskému publiku. Vypráví příběhy bláznivé školačky Nikki Maxwellové, která si své každodenní strasti typické puberťačky zapisuje do deníčku. Kromě nejlepších kamarádek Chloe a Zoey a jejího vysněného idola Brandona jsou stránky plné i její úhlavní nepřítelkyně MacKenzie, která využije každé příležitosti, aby jí ze života udělala peklo.

  Více

Kniha Deník mimoňky je určena převážně pro dospívající dívky, zalíbení v ní však našli i ti, kteří do cílové skupiny přímo nezapadají. Série je totiž psaná zábavnou formou, která nadchne i mnohé dospělé jedince. Každodenní strasti puberťačky, která je tak trochu mimoňka, jsou psány formou deníčku. Jsou navíc doplněny o zábavné ilustrace.

Příběh se točí kolem puberťačky Nikki J. Maxwellové, která právě přestoupila na soukromou školu, kam vůbec nezapadá.  Jako by tato situace nebyla sama o sobě dost složitá, stěžuje hlavní hrdince život ještě její úhlavní nepřítelkyně MacKenzie, která si navíc dělá zálusk na jejího tajného idola Brandona. Ačkoli se Nikki snaží zapadnout a stát se z mimoňky třeba hvězdou večírků, slavnou zpěvačkou nebo ladnou krasobruslařkou, každá její snaha se nakonec mění v pořádnou katastrofu.

Jednotlivé díly

Příběh mimoňky Nikki a jejích kamarádek je momentálně popsán celkem ve 13 knihách. Ty jsou k dostání jak jednotlivě, tak ve dvou boxech, od 1. do 5. dílu a pak od 6. do 9. K dispozici jsou také doprovodné publikace, které jsou skvělou volbou nejen pro každého milovníka deníků.

Deník mimoňky 1: příběhy z neslavnýho života

Jako by nestačilo, že má Nikki J. Maxwellová otce, který se živí hubením brouků. Teď ještě k tomu musí navštěvovat prestižní soukromou školu, kam moc nezapadá. A pak je tu její zapřísáhlá nepřítelkyně MacKenzie, dokonalá dívka, která má vše, co je potřeba. Oproti ní je Nikki prostě „mimoňka“. A toto je její deník, který zachycuje příhody jejího každodenního života. Najdete v něm například to, jak si chtěla z naslouchátka vyrobit hands-free nebo jak se snažila sbalit nejhezčího kluka na škole. V Příbězích z neslavnýho života samozřejmě nechybí ani vypravování o jejích nových kamarádkách Chloe a Zoey.

Deník mimoňky 2: příběhy neoblíbený pařičky

Druhý stupeň základky je boj. To ví přece každý. A ví to i Nikki, která navíc nepatří zrovna k oblíbeným jedincům a musí svádět boj o kluka svých snů s proradnou rivalkou. Ještě k tomu se blíží nejdůležitější party sezóny a Nikki stále nikdo nepozval. Naštěstí má ale plán. Jak v druhém dílu s podtitulem Příběhy neoblíbený pařičky svěřila svému deníčku, má v plánu se z mimoňky stát hvězdou večírku, okouzlit svého idola a být tou nejlepší kámoškou na světě. Chystá zkrátka parádní recept na katastrofu.

Deník mimoňky 3: příběhy netalentovaný pop hvězdy

Nechat si ujít příležitost zúčastnit se talentové soutěže, kterou popisuje třetí kniha Příběhy netalentovaný pop hvězdy? To nepřichází v úvahu. Rozhodně ne pro Nikki, která hodlá vyhrát, objevit se v televizi a stát se slavnou superstar. Nebyl by to ale její život, kdyby jí cestu nezkřížila rivalka MacKenzie se svým dalším ďábelským plánem, který jí má cestu za hvězdnou kariérou překazit. Plánuje ji navíc připravit o její nejlepší kámošky i tajnou lásku. V momentě, kdy se k tomu všemu přidají ještě trable s praštěnou rodinou a škola zamořená brouky, je jasné, že Nikki míří do další katastrofy.

Deník mimoňky 4: příběhy neohrabaný krasobruslařky

Kde se Nikki se svou rivalkou střetne v dalším díle s názvem Příběhy neohrabaný krasobruslařky? No přece na charitativním revue! Naše mimoňka totiž zjistila, že její tajná láska Brandon vypomáhá jako dobrovolník ve zvířecím útulku. Ten se ale bude muset zavřít. Možnost účastnit se charitativní akce proto přichází v pravou chvíli. Nic ale není tak jednoduché, zvláště ne v případě Nikki, která má do ladné krasobruslařky opravdu daleko. Celou situaci navíc opět komplikuje její rivalka MacKenzie.

Deník mimoňky 5: příběhy nerozumný poradkyně

Věřte tomu nebo ne, ale Nikki v Příběhu nerozumný poradkyně už zase lítá v průšvihu. MacKenzie jí totiž vyhrožuje, že ve školních novinách zveřejní tajemství, které by mohlo zničit život nejen mimoňce, ale i jejím dvěma nejlepším kamarádkám a také Brandonovi! To Nikki rozhodně nemůže dopustit. Aby se ujistila, že k této podlosti její rivalka nepřistoupí, rozhodne se sama nastoupit do novin a shodou náhod skončí jako poradkyně s pseudonymem Slečna Všeználková. Ačkoli to vůbec nečekala, její poradna oslaví nečekaný úspěch a mimoňka je náhle zahalena hromadou práce. Zvládne odepisovat na stovky dotazů a současně uchránit svou partu před MacKenziinými podlými triky?

Deník mimoňky 6: příběhy nešťastné lásky

Jaká je nejdůležitější událost celého školního ruku? No přece zimní valentýnský ples, který se kvapem blíží. Nikki ví naprosto přesně, s kým by si na něj přála jít. Netouží totiž po nikom jiném než po svém idolovi Brandonovi. Ale co když ji odmítne? Nebo hůř, co když ve skutečnosti touží pozvat její rivalku MacKenzie? Nikki začíná zjišťovat, že láska je opravdu zapeklitá věc, která může končit zlomeným srdcem. To se dost možná nevyhne ani největší mimoňce na škole. Dočká se Nikki v Příběhu nešťastné lásky šťastného konce?

Deník mimoňky 7: příběh nestylový TV celebrity

Nikkina kapela Zatím vlastně nevím se v díle Příběh nestylový TV celebrity konečně dočkala svých pěti minut slávy. Jejich nový hit totiž oslovil slavného televizního producenta, který dokonce přizval televizní štáb! Nebyl by to ale život naší mimoňky, kdyby se něco nepokazilo. Dokáže se Nikki poprat s plným rozvrhem?  Bude mít čas na svoje kámoše, a hlavně na svou lásku Brandona? A dá jí MacKenzie už konečně pokoj, nebo využije další příležitost, jak mimoňce zatopit?

Deník mimoňky 8: příběhy nepohádkový budoucnosti

Kdo Nikki Maxwellovou zná, dobře ví, že už zažila pěknou řadu pohrom, za které velmi často mohla její věčná rivalka MacKenzie. Jenže v Příběhu nepohádkový budoucnosti to už vážně přehnala! Její vinou se totiž Nikki ocitne v podivném snovém světě obydleném pohádkovými postavami. Žádný princeznovský život tu mimoňku ale nečeká. V jednom kuse se jí totiž do cesty pletou zuřiví medvědi, hladoví vlci, praštěné královny a proradné čarodějnice. A co hůř, před hrozbou smrti ji má ochránit jen prťavá víla, která poplete každé zaklínadlo.

Deník mimoňky 9: příběhy nehorázný primadony

Nikkiina noční můra se stala skutečností. Její deníček se v Příběhu nehorázný primadony dostal do rukou její rivalky MacKenzie. Nejen, že si bude číst o nejtajnějších pocitech a příhodách, které si mimoňka zaznamenala do deníčku, ale je navíc dost možné, že veškeré informace vyslepičí všem okolo.  Jak se ale nakonec ukáže, MacKenzie se zachtělo něco víc. Pomocí deníku touží Nikki zasvětit do úchvatného života nejoblíbenější holky na škole. Co si doopravdy myslí o mimoňce a jejích exotských kámoškách? A jak se jí pokusí zničit vztah s Brandonem tentokrát?

Deník mimoňky 10: příběhy neschopný psí chůvy

Kdo by neměl rád štěňátka? Nikki rozhodně ano! Když se ale v Příbězích neschopný psí chůvy upíše na hlídání hned sedmi malých psíků, netuší, jak moc se všechno zkomplikuje. Ostatně jako obvykle. A ona přitom chtěla jen pomoci svému milovanému Brandonovi. Podaří se jí s pomocí jejích nejlepších kamarádek Chloe a Zoey schovat nesmírně živé pejsky před oběma rodiči, celou školou a proradnou MacKenzie? A co se stane, když se do toho všeho připlete ještě Nikkiina mladší sestra Brianna?

Deník mimoňky 11: příběhy nesnášený spolužačky

Jako by těch katastrof v jejím životě už nebylo dost. Nikki Maxwellovou čeká v Příbězích nesnášený spolužačky výměnný týden na cizí škole, což by samo o sobě nepředstavovalo žádný problém. Tedy kdyby se ji jako naschvál nerozhodli poslat na Mezinárodní akademii Hampton Hills, kterou navštěvuje její zapřísáhlá rivalka MacKenzie Hollisterová. A to ještě není to nejhorší. Osud se jí totiž rozhodl do cesty postavit ještě někoho mnohem horšího, než je její rivalka. Přežije mimoňka i tuhle katastrofu? A jak se vypořádá se snoby, kterými se to na škole jen hemží?

Deník mimoňky 12: příběhy nebetyčný milostný bryndy

Nikki a její nejlepší kamarádky v Příbězích nebetyčný milostný bryndy odpočítávají poslední dny do konce školního roku. Je tedy více než na čase začít řešit zásadní téma, kterým jsou letní prázdniny.  Nikki totiž nemá ani páru o tom, co bude dělat. A aby toho nebylo málo, na scéně se objevil nový zájemce. Jenže to poslední, co naše hrdinka chce, je ublížit Brandonovi! Jak se nakonec rozhodne?

Deník mimoňky 13: příběhy neskutečný narozkový frašky

Konečně je to tady! Nikky a její nejlepší kámošky ve 13. dílu s podtitulem Příběhy neskutečný narozkový frašky plánují její oslavu narozenin. Nebyla by to ale naše mimoňka, kdyby jí něco nepřekazilo plány. Tentokrát zrada přijde od těch, od kterých to hrdinka rozhodně nečeká. Jsou to její rodiče, kteří dělají problémy. Odmítají jí totiž oslavu zaplatit. Zrovna když už se Nikki smíří s tím, že žádná party nebude, se všechno pořádně zamotá. Do cesty se jí totiž připlete prťavá šéfkuchařka, poštovní omyl a nečekaná obchodní nabídka. Jak to celé dopadne, nikdo neví. Je ale jisté, že na tyto narozeniny Nikki rozhodně nezapomene.

Tvůj vymazlený mimózní deníček

Kromě příběhu jako takového napsala autorka také knihu s názvem Tvůj vymazlený mimózní deníček, který je určený pro všechny fanoušky příhod Nikki Maxwellové, ale také těm, kteří rádi formulují své vlastní myšlenky. V knize je totiž prostor i pro psaní vlastního deníčku. Kromě toho obsahuje dílo také další Nikkiinu nešťastnou příhodu. Tentokrát se naše mimoňka bude vypořádávat se ztrátou svého milovaného deníku. Všem, kteří mají chuť s psaním vlastního deníčku rovněž začít, navíc mimoňka poskytne jedinečné rady a tipy.

Deník mimoňky bez filtru: tvoje deníčková zpověď

Těm, kteří si chtějí čekání na nové díly zkrátit tvůrčí činností, je určena kniha Deník mimoňky bez filtru: tvoje deníčková zpověď, která jim pomůže poznat tu nejdůležitější osobu v jejich životě: sebe samu. Se speciálním vydáním série, které obsahuje zábavnou otázku na každý den v roce, si spoustu legrace užije každý, kdo rád zaznamenává své příhody. A nebyla by to Nikki, kdyby nepřihodila i pár svých odpovědí a obrázků. A to nejlepší nakonec: tento deník vám vydrží celé dva roky!