Knižní série Divergence

Hledáte nějakou zajímavou dystopii pro mládež? Povstalecká trilogie z pera Veroniky Rothové se odehrává v post-apokalyptickém Chicagu, kde jsou obyvatelé podle svých schopností rozděleni do pěti různých frakcí. Hlavní hrdinkou příběhu je Beatrice Priorová, která se vzepře systému i společenským konvencím a vydá se vstříc nebezpečí.

  Více

Jeden z průkopníků dystopického žánru

Dystopické romány, které čtenářům ukazují hrůzostrašné vize lidské budoucnosti, jsou u mladého literárního publika v posledních letech velice populární. Jedním z děl, která tento fenomén před lety tolik proslavila, je také Povstalecká trilogie z pera americké autorky Veroniky Rothové. Tu společně tvoří knížky Divergence, Rezistence a Aliance.

První román napsala Veronika Rothová ještě během studia kreativního psaní na Severozápadní univerzitě a vydala ho roku 2011. Jelikož měla kniha u čtenářů obrovský úspěch, podařilo se jí brzy prodat také filmová práva, a to ještě předtím, než odpromovala.

Romány jsou často srovnávány s dalšími podobnými tituly pro mládež, jako je například série Hunger Games, kterou má na svědomí Suzanne Collinsová, či trilogie Labyrint z pera Jamese Dashnera. Nejde pouze o podobné téma a stejnou cílovou skupinu čtenářů, ale také rozdělení společnosti do různých kast nebo frakcí a další opakující se motivy v dnešní sci-fi literatuře.

Post-apokalyptická trilogie z Chicaga

Ačkoliv to autorka původně nezamýšlela, série Divergence se odehrává v post-apokalyptické verzi Chicaga. Sleduje šestnáctiletou Tris, která se postupně snaží objevit vlastní identitu. Ještě před výběrem její budoucí frakce zjišťuje, že patří mezi divergentní jedince, kteří mají vlohy pro více oblastí najednou. Dostane se jí však varování, aby tuto skutečnost raději uchovala v tajnosti. Jinak by se totiž mohla znelíbit lidem na vyšších místech.

Mezi hlavní témata, kterým se dystopická trilogie věnuje, patří vztah mladých hrdinů k jejich rodičům a dalším společenským autoritám. Řeší také klasické pubertální úzkosti včetně bolestného poznání, že osamostatnění je bohužel spojené také s nutností opustit svou rodinu a vzdát se zažitých zvyklostí. Romány sice otevřeně neodkazují ke křesťanství, někteří čtenáři si ovšem jejich děj vykládají i v tomto kontextu.

Knihy Divergence a jejich svět

Post-apokalyptická společnost, kterou čtenářům představují knihy trilogie Divergence, je rozdělena do pěti frakcí. Každá z nich je jiná a věnuje se pěstování jedné základní ctnosti – Odevzdaní se vyznačují nesobeckostí, Mírumilovní nedají dopustit na svůj klid, Upřímní za každou cenu brání poctivost, Sečtělí jsou pyšní na svůj intelekt a Neohrožení zase na svou statečnost.

Jakmile člověk dosáhne šestnácti let, musí podstoupit speciální zkoušku, která mu napoví, pro kterou frakci se jeho osobnost nejvíce hodí. Poté si může sám zvolit, zda se rozhodne zůstat ve frakci své rodiny, nebo se jich zřekne a přestoupí ke zcela jiné frakci. Pokud ovšem na novém místě nedokončí iniciační proces, stane se nakonec Odpadlíkem a bude nucený navždy žít v chudobě.

Jednotlivé díly

Povstalecká trilogie z pera Veroniky Rothové se skládá z knih Divergence, Rezistence a Aliance. Kromě toho však autorka napsala také další doprovodná díla, z nichž nejznámější je román Čtyřka.

Divergence

Hlavní hrdinkou knižní a filmové série Divergence je Beatrice „Tris“ Priorová. Ta žije se svou rodinou v Chicagu budoucnosti, kde se společnost dělí do pěti samostatných frakcí. Stejně jako všichni ostatní šestnáctiletí si Tris musí zvolit jednu z nich, která se stane jejím domovem na celý zbytek života. Ačkoliv by ráda zůstala se svou rodinou, která patří mezi Odevzdané, nakonec se rozhodne přejít k Neohroženým, zatímco její bratr Caleb odejde se Sečtělými.

Překvapivé rozhodnutí přivede Tris do cesty osudového kluka – úchvatného, ale taky celkem nesnesitelného člena Neohrožených, který si říká Čtyřka. S jeho pomocí se musí naučit bojovat se zbraněmi i pěstmi, vyrovnává se s nejhoršími vnitřními obavami a zdolá krajinu svých sedmi strachů. V tom jí pomáhá i skutečnost, že patří mezi divergentní jedince, kteří mají předpoklady pro více frakcí, což ale před ostatními raději tají.

Tris ovšem brzo zjišťuje, že společnost, která se na začátku jevila být dokonalá, k tomu má ve skutečnosti dost daleko. Mezi lidmi vzrůstá napětí, jednotlivé frakce se staví proti sobě a hrozící nebezpečí dokáže zažehnat pouze jediná věc, která by Tris mohla stát život.

Rezistence

Žádná volba se neobejde bez následků. S tím se Tris musí vyrovnat ve druhém dílu Povstalecké trilogie, který se nazývá Rezistence. Ačkoliv teď měla prožívat své nejšťastnější dny, všechno dopadlo úplně jinak, než na začátku čekala. Po krvavé tragédii navíc mezi frakcemi konflikty neustále narůstají a nad společností se vznáší válka.

Tris už musela učinit jedno složité rozhodnutí a teď ji čeká další důležitá volba. Celou dobu ji však sužují obavy, zármutek a provinilost. Jenomže s tím, jak se situace stále zhoršuje, jí nezbývá nic jiného než přijmout svou divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se všemi následky svých činů?

Aliance

Na začátku třetího dílu s názvem Aliance jsou Tris a Tobias opět spolu. Společnost a systém, kterému oba odmalička věřili a v němž oba vyrůstali, je ovšem v troskách. Systém frakcí se kompletně zhroutil a teď se schyluje k souboji mezi jednotlivými vůdci, kteří touží po moci a pomstě.

Svět za plotem, který obklopuje celé město, se navíc zdá být ještě mnohem nebezpečnější a nemilosrdnější. Pokud ovšem Tris chce své blízké skutečně ochránit, bude se muset vydat právě za hranice svého rodného Chicaga a postavit se čelem problémům, které tam odhalí. Pravděpodobně však budou mnohem víc šokující, než čekala.

Čtyřka

Dva roky před tím, než Tris Priorová podstoupila svůj Obřad volby, to samé učinil i Tobias. Díky svému překvapivému rozhodnutí se ocitl mezi Neohroženými, kde konečně může zapomenout na svého tyranského otce, přestat být ustrašeným malým chlapcem, který se schovává v koutě, a začít pořádně žít. Tak alespoň vypadá jeho plán.

V nové frakci získává Tobias jméno Čtyřka, a to podle čtyř věcí, které ho pronásledují v jeho krajině strachu. Brzy ovšem přichází na to, že ani jeho nový domov není tak úplně bezproblémový. Ostatní Neohrožení jsou totiž ochotní jít často i přes mrtvoly a zároveň skrývají spoustu temných tajemství. O dva roky později však Tobias konečně pozná dívku, která může jeho život doopravdy změnit k lepšímu.