Knižní série Expanze

Napínavá space opera, kde o dobrodružství, originální zápletky a temnou atmosféru rozhodně není nouze. Přesně to je knižní série s názvem Expanze, pod kterou je podepsaný James S. A. Corey. Odehrává se ve 23. století v lidstvem kolonizované Sluneční soustavě a sleduje osudy čtyřčlenné posádky vesmírné lodi Rosinante.
 

  Více

Oblíbená vesmírná opera

Série s názvem Expanze, kterou spousta zarytých fanoušků zná spíše pod původním anglickým názvem The Expanse, v dnešní době patří mezi nejoblíbenější příběhy s vesmírnou tematikou. Za její vznik je zodpovědný James S. A. Corey, což je pseudonym spisovatelského dua, které tvoří Daniel Abraham a Ty Franck. Ti začali tvořit svět Expanze původně jako základ pro počítačovou hru, později se však rozhodli dát svým příběhům knižní podobu.

A co mají fanoušci kromě napínavých příběhů z vesmíru na knihách ze série Expanze nejraději? Ačkoliv se jedná o science fiction, autoři se snaží držet standardních fyzikálních zákonů, které jsou čtenářům blízké. Kromě toho se některé části vyznačují pochmurnou, zlověstnou a někdy dokonce až hororovou atmosférou, která dodává knihám na zajímavosti.

Expanze knihy jsou typické také tím, že příběh je vyprávěn z pohledu hned několika hlavních postav. Většinou se však soustředí na osudy čtyřčlenné posádky zachráněné válečné lodě MCRN s názvem Rosinante, která operuje zcela nezávisle. Patří sem tyto postavy:

 • James „Jim“ R. Holden – kapitán lodi Rosinante
 • Naomi Nagata – hlavní inženýrka a výkonná důstojnice
 • Amos (Timothy) Burton – mechanik
 • Alex Kamal – pilot lodi Rosinante

Kde se děj Expanze odehrává?

Expanse knihy a povídky se odehrávají v budoucnosti, a to konkrétně ve 23. století. Lidem se podařilo kolonizovat většinu Sluneční soustavy, stále však nepřišli na to, jak spolehlivě cestovat mezi jednotlivými hvězdami. V hlavním pásu navíc roste napětí mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi a křehká rovnováha se kdykoli může proměnit ve válečné peklo.

Na začátku se The Expanse books věnují především samotné Sluneční soustavě. Díky hlavním hrdinům se tak čtenář podívá nejen na obydlené kolonie na Marsu a na Měsíci, ale třeba i na Europu a Ganymede, což jsou nejrozvinutější měsíce Jupitera, na některé z asteroidů nebo na malé vědecké stanice v okolí Saturnu a Uranu. Jak ale děj série pokračuje, lidem se podaří získat přístup k novým technologiím a otevře se jim tak cesta k tisícům nových světů.

Romány, novely i televizní adaptace

Díky obrovské popularitě vesmírné série vznikla mimo jiné i desková hra na motivy The Expanse, komiksy nebo také americký televizní seriál. Knižní série Expanze v současné době obsahuje 8 samostatných románů a také několik povídek a novel, které doplňují hlavní příběh.

Leviatan se probouzí

První díl série Expanze s názvem Leviatan se probouzí spatřil světlo světa v roce 2011 a za svou originalitu si vysloužil oslavné komentáře čtenářského publika i kritiků. Kapitán Jim Holden se svými lidmi těží led v Saturnových prstencích, když náhle narazí na opuštěnou loď Scopuli a objeví tajemství, pro které jsou někteří ochotní zabíjet. Detektiv Miller mezitím dostává úkol, aby našel Julii Mao, která zmizela neznámo kam. Když ho stopy postupně přivádí k Holdenovi a lodi Scopuli, jednotlivé dílky skládačky začínají postupně dávat smysl.

Kalibánova válka

Jim Holden, který společně se svou posádkou slouží Spolku vnějších planet, se ve vesmíru snaží za každou cenu udržet klid a mír. V knize Kalibánova válka je ale stíhá jeden problém za druhým – na Ganymedu zmasakruje nestvůrný supervoják několik příslušníků Marťanské vesmírné pěchoty, Venuši si zabrala mimozemská protomolekula, která se brzo rozšíří do celé soustavy, a meziplanetární válečný konflikt je na spadnutí. Holden se proto vydává na Ganymede, snaží se najít unesenou dívku a postupně zjišťuje, že budoucnost lidstva závisí na jediné lodi.

Abaddonova brána

Když se na oběžnou dráhu Uranu přemístí mimozemský artefakt a vybuduje zde obrovskou bránu vedoucí do bezhvězdného prostoru, Jim Holden a jeho posádka se společně s flotilou vědeckých a vojenských lodí vydává prozkoumat, zda se jedná o novou hrozbu nebo nečekanou příležitost. Abbadonova brána, podle které je třetí Expanse kniha pojmenovaná, však není ten hlavní problém. Holden totiž netuší, že se ho spousta lidí snaží navždy zničit a že největší nebezpečí si vlastně přivezli s sebou.

O poklad Ciboly

Čtvrtá kniha s názvem O poklad Ciboly čtenářům ukáže úplně jiný vesmír. Mezihvězdné brány totiž otevřely cestu k tisíci dalších světů a vypukla nespoutaná kolonizační horečka. První lidské osídlení nazývané Ilus nebo také Nová Země se nicméně rodí z krve a ohně, jelikož se nezávislí obyvatelé snaží vzdorovat drtivé kolonizační síle. Na planetu, která je na pokraji válečného konfliktu, se mezitím vydává i James Holden se svou posádkou, snaží se na místě zajistit mír a řád, ale postupně začíná tušit, že je tato mise odsouzena k neúspěchu.

Hry Nemesis

Když se otevřely brány do nového světa, zároveň započal také největší závod o nová území v dějinách lidstva a mocenské struktury Sluneční soustavy se postupně začaly hroutit. Někteří kolonisté však beze stopy mizí, nový řád se rodí za pomoci krveprolití, a navíc se někomu podaří ukrást poslední zbývající vzorek protomolekuly. Co se týče Jamese Holdena s posádkou, ti v páté knize s podtitulem Hry Nemesis bojují o přežití a návrat do jediného domova, který jim zbývá.

Popel Babylonu

V šesté knize s názvem Popel Babylonu se revoluce projeví naplno. Svobodné flotile se postupně daří zasadit Zemi těžkou ránu, když mezi vnějšími planetami zahájí pirátské tažení. Jakmile se zbytky starých politických uskupení ocitají v nesnázích, James Holden s lodí Rosinante jsou opět povoláni na pomoc. Boj o moc však teprve začíná a posádku čekají nepředstavitelné problémy.

Vzestup Persepole

Nově kolonizované galaxie se postupně snaží najít způsob, jak v nekonečném vesmíru úspěšně bojovat o přežití a James Holden má plné ruce práce s udržováním křehkého míru. V sedmém díle s podtitulem Vzestup Persepole na povrch ovšem vyplouvají nevyřešené konflikty z minulosti a na vzdálené Laconii mezitím sbírá síly skrytý nepřítel, který vyráží do boje za podmanění celého lidstva. Když se na scéně navíc objeví také mimozemská protomolekula, lidstvo čeká souboj na život a na smrt.

Tiamat´s Wrath

Prozatím nepřeložené osmé pokračování série Expanze, které nese název Tiamat´s Wrath, se na pultech knihkupectví objevilo v prosinci 2018. Po úspěšném založení mezihvězdné říše se konzul Winston Duarte snaží využít protomolekuly k vývoji lidského života, zatímco Jamese Holdena drží pro jistotu pod zámkem. Přeživší členové posádky lodi Rosinante se musí novému řádu vzepřít a pokusit se osvobodit lidstvo z Duartovy nadvlády.

Povídky a novely

Autorské duo vydalo kromě osmi románů také několik povídek a novel, které doplňují hlavní dějovou linku a vypráví o tom, co se stalo mezi jednotlivými díly nebo dokonce ještě před tím, než se čtenáři seznámili s Jamesem Holdenem a jeho posádkou v knize Leviatan se probouzí. Jedná se o tyto příběhy:

 • The Butcher of Anderson Station
 • Gods of Risk
 • Drive
 • The Churn
 • The Vital Abyss
 • Strange Dogs
 • The Last Flight of the Cassandra

Finální díl

Po osmi publikovaných titulech autoři momentálně pracují také na závěrečné knize, která by měla spatřit světlo světa pravděpodobně v roce 2020.