Knižní série Geniální přítelkyně

Máte rádi skvěle propracované historické romány, chcete si přečíst ságu odehrávající se v italském prostředí nebo jste si zkrátka a jednoduše zamilovali seriál Geniální přítelkyně a teď se toužíte seznámit také s jeho knižní předlohou? V tom případě vás romány Eleny Ferrante rozhodně nezklamou. Její Neapolská sága totiž patří mezi nejoblíbenější příběhy posledních let.

  Více

Historické romány z tajemné Itálie

Neapolská sága (známá též jako série Geniální přítelkyně) je populární tetralogie, která se soustředí na příběh jednoho neobyčejného ženského přátelství. Čtenáře zavede do Neapole, kde se v 50. letech 20. století na pozadí vývoje italské společnosti odvíjí osudy Eleny a Lily. Tyto ženy pojí komplikovaný vztah, snaží se obstát v mužském světě a pokoušejí se žít plnohodnotný život uvnitř kultury, která je plná násilí.

Autorkou této oblíbené série je pravděpodobně italská spisovatelka a překladatelka Anita Rajaová, která vystupuje pod pseudonymem Elena Ferrante. Narodila se ve Wormsu do rodiny polských Židů, kteří z nacistického Německa roku 1937 emigrovali do Itálie, a píše výhradně italsky.

Spisovatelka opakovaně uvádí, že uchování anonymity je jedním z klíčů úspěšného tvůrčího psaní. Ačkoliv tedy první knihu publikovala už roku 1992, její identitu odtajnil investigativní novinář Claudio Gatti teprve v roce 2016. Co se týče jejího psaní, někteří lidé se však stále domnívají, že pravým autorem Neapolské ságy by mohl být manžel Anity Rajaové, spisovatel a novinář Domenico Starnone.

Elena Ferrante: Geniální přítelkyně

Tetralogie pojmenovaná Neapolská sága, kterou fanoušci znají spíše pod názvem Geniální přítelkyně, uchvátila literární kritiky i čtenáře po celém světě. Obsahuje čtyři samostatné díly, ale k dostání je také dárkový box, kde najdete všechny knihy pohromadě.

Geniální přítelkyně

Prvním dílem stejnojmenné tetralogie je kniha Geniální přítelkyně. Příběh vypráví Elena, která jako stará žena vzpomíná na svůj dřívější život v neapolské periferní čtvrti Luzzatti, jejíž jméno však v samotném textu nikdy nezazní. Na Elenin život měla odnepaměti vliv její geniální přítelkyně Lila, zatímco v očích této ženy byla tou perfektní kamarádkou naopak sama Elena. Odlišné hrdinky jsou zde vylíčeny jako systém „spojených nádob“, kde dominuje celoživotní soupeření a pevné pouto, které může někdy škrtit.

Obě ženy se v průběhu vyprávění snaží obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenáři se postupně seznámí s vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let. Zároveň však budou moci prostřednictvím Elenina příběhu sledovat ideologické i přízemní spory mezi komunisty a camorristy.

Geniální přítelkyně 2: Příběh nového jména

Druhá kniha s podtitulem Příběh nového jména se soustředí především na dobu, kdy Elena a Lila prožívají ty nejlepší roky svého mládí. Zároveň postupně objevují svou sexualitu, což se pojí s nečekanou slastí, ale i mnoha bolestmi. Tato svobodomyslná děvčata jsou totiž nucena žít ve světě neapolských mužů, pro které milovat rovná se vlastnit.

Zatímco si Elena a Lila užívají horké léto na Ischii, do jejich životů vstoupí city a vášně, o nichž neměly do té doby ani ponětí. Musí se však vyrovnat také s bolestí, které se snaží zbavit pomocí psaní. Je to pro ně jako terapie, hledání nového řádu a způsob oživování i umrtvování skutečnosti. Upřímná výpověď o ženském přátelství tak v jejich příběhu dostává stále větší prostor.

Aby toho nebylo málo, na pozadí příběhu se odehrávají významné historické změny. Přicházejí báječná šedesátá léta, kdy se Itálie konečně začíná probouzet k životu, podporuje podnikáni i obchod, poznává zábavu a hmotný blahobyt. Přichází sexuální revoluce, spory mezi levicí a pravicí se vyostřují a ambice lidí sahají daleko za hranice jedné periferní čtvrti.

Geniální přítelkyně 3: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Ve třetím dílu, který se nazývá Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou, se situace poměrně dramaticky mění. Zlatá šedesátá léta končí a místo nich přichází „olověné“ sedmdesátky, kdy se o slovo přihlásí pravicoví i levicoví extremisté. To má samozřejmě vliv také na osudy Eleny a Lily, z nichž se mezitím staly dospělé ženy.

Předmětem soupeření dvou dříve nerozlučitelných přítelkyň však tentokrát není jejich „genialita“, ale něco mnohem obyčejnějšího. A tak se ženy navzájem jedna druhé ztrácí z očí a stávají se pouze hlasy, které slýchají během občasných telefonních rozhovorů. Zatímco jejich přátelství prožívá těžké časy, na jeho pozadí se stále odvíjí životy obyvatel jejich čtvrti, které jsou plné lásek, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady.

Geniální přítelkyně 4: Příběh ztracené holčičky

Také závěrečné pokračování populární Neapolské ságy čtenářům odkrývá další osudy Eleny a Lily. V knize pojmenované Příběh ztracené holčičky jsou obě ženy už dospělé, mají své vlastní životy, muže, milence i kariéry.

Jejich vztah je někdy hluboký a úzký, jindy však nejasný a plný nedorozumění. Stále však zůstává tou jedinou jistotou, kterou ve svých životech mají, jelikož je pojí k rodné čtvrti, jež stále výrazně ovlivňuje jejich osudy. Jednoho dne však Lila beze stopy zmizí, a Elena se proto rozhodně sepsat neobyčejný příběh jejich přátelství.