Knižní série Harry Bosch

Potrpíte si na kvalitní detektivky, ale moderní severské krimi romány vás nelákají? Pokud dáváte přednost vyšetřovatelům ze staré školy a hledáte sázku na jistotu, sáhněte po knihách Michaela Connellyho, kde hlavní roli hraje detektiv Harry Bosch. Dočkáte se spousty napínavých případů, temné atmosféry i dramatických zvratů.

  Více

Neohrožený detektiv z Los Angeles

Když se roku 1992 na pultech knihkupectví objevila první kniha s detektivem Harrym Boschem v hlavní roli, americký spisovatel Michael Connelly za toto dílo sklidil velice příznivé ohlasy. Není proto divu, že se brzy pustil do psaní dalších románů s policejní tematikou a vytvořil tak napínavou detektivní sérii, která má v dnešní době celkem dvacet dva dílů.

Harry Bosch začíná svou kariéru na oddělení vražd losangeleské policie, kde se postupně propracuje na pozici detektiva třetí třídy a zařadí se mezi zkušené veterány. Ačkoliv mu kolegové většinou říkají Harry, ve skutečnosti má v dokladech napsáno Hieronymus. Své jméno dostal podle předního holandského umělce Hieronyma Bosche, který se proslavil díky malbám zobrazujícím pozemské hříchy a morální úpadek lidstva.

Slavný kriminalista strávil své dětství v různých sirotčincích a u několika pěstounských rodin. V sedmnácti letech se rozhodl narukovat, vstoupil do armády Spojených států amerických, a ve Vietnamu sloužil v oddílu „tunelových krys“. Po návratu však přijímá místo detektiva u losangeleského policejního sboru, později se stane soukromým vyšetřovatelem a několik let stráví také na oddělení loupeží a vražd v sekci nevyřešených případů.

Jednotlivé díly

Knižní série, kde v hlavní roli vystupuje zkušený detektiv Harry Bosch, momentálně obsahuje celkem dvacet dva dílů. Kromě toho si však Connellyho kriminalista zahrál také malé kameo role v knihách několika jiných autorů, jako je například Paula Woodsová či Robert Crais.

Černá ozvěna

Poprvé se policista Harry Bosch čtenářům představí v knize pojmenované Černá ozvěna, kde vyšetřuje smrt svého přítele a spolubojovníka z vietnamské války. Dostává se kvůli tomu do křížku se zločineckým podsvětím, v němž ožívají hrůzy, které v minulosti zažil jako příslušník jednotky specializované na boj v podzemních tunelech. Během vyšetřování mu pomáhá agentka FBI Eleanor Wishová a jejich vztah dočasně přesáhne kolegiální rovinu.

Černý led

V románu s názvem Černý led se svérázný detektiv Harry Bosch ujme vyšetřování smrti jednoho z kolegů. Ačkoliv to podle dopisu na rozloučenou vypadá, že muž spáchal sebevraždu, detektiv si je absolutně jistý, že zde něco nehraje. Tuší totiž, že jeho smrt by se velice hodila distributorům nové drogy pojmenované Černý led, v čemž ho brzy utvrdí také nález dalších dvou mrtvol. Navzdory důraznému varování, aby se do případu nepletl, se proto pouští do vyšetřování na vlastní pěst.

Dvanáctá oběť

Před čtyřmi lety zbavil detektiv Harry Bosch město Los Angeles mnohonásobného sadistického vraha, který si říkal Panenkář, což ovšem z důvodu porušování procedurálních formalit ohrozilo také jeho vlastní budoucnost. V knize pojmenované Dvanáctá oběť, která vyšla také pod názvem Betonová blondýna, však policisté objeví další mrtvolu s jasným Panenkářovým rukopisem, což vede k novému vyšetřování, a Harry musí čelit obvinění, že zabil nevinného člověka.

Poslední kojot

Život policisty Harryho Bosche se ocitl na mrtvém bodě, když ho opustila přítelkyně, jeho dům zničilo zemětřesení a musel odevzdat svůj odznak. Aby si ukrátil čas, pouští se proto v knize Poslední kojot do vyšetřování pětatřicet let starého případu. Během pátrání po vrahovi své matky se však zaplétá s vysoce postavenými lidmi, kteří neváhají pro zachování svého tajemství opět zabíjet.

Falešní hráči

V pátém pokračování nazvaném Falešní hráči se detektiv Harry Bosch opět vrací do služeb losangeleské policie. Tentokrát má na starosti pikantní případ vraždy filmového producenta, kterého pravděpodobně dostihla místní mafie. Horká peněžní stopa ho brzy přivádí do Las Vegas, kde si jako vždy nadělá spoustu nepřátel, kteří touží po jeho hlavě.

Andělský let

Když jsou ve voze historické lanové dráhy objevena těla proslulého advokáta a neznámé ženy, všichni se ptají, jaká byla mezi jejich vraždami spojitost. K případu je v knize s názvem Andělský let povolán nesmlouvavý detektiv Harry Bosch, který se při zapeklitém vyšetřování snaží zapomenout na krizi v osobním životě, kterou momentálně prožívá. Během pátrání po nebezpečném vrahovi však bude muset čelit také nátlaku ze strany médií, veřejnosti a svých nadřízených.

Temnější než noc

Sedmá kniha s názvem Temnější než noc přivádí na scénu bývalého agenta FBI Terrence McCaleba, jenž má za úkol připravit psychologický profil pachatele, který je zodpovědný za rafinovanou vraždu spáchanou velice bizarním způsobem. Brzy ovšem vyjde najevo, že tomuto profilu odpovídá právě detektiv Harry Bosch, který momentálně představuje klíčového svědka jednoho nanejvýš důležitého soudního procesu. Opravdu tentokrát kriminalista klesl na dno, nebo je všechno úplně jinak?

Město kostí

V osmé knize nazvané Město kostí čeká detektiva Bosche další nervy drásající případ. Na Hollywood Hills totiž byly nalezeny kosti dvanáctiletého chlapce a pátrání odkrývá dávno zapomenuté události, o kterých se nikdo neměl dozvědět. Harry touží všechny viníky po zásluze potrestat, a i když nečekané události vážně ohrozí jeho policejní kariéru, nenechá se touto skutečností v žádném případě zastrašit. To však ještě netuší, že brzy dospěje k šokujícímu závěru, který mu vyrazí dech.

Ztracené světlo

Nekonečný boj s byrokracií a pokrytectvím LAPD způsobily, že se kriminalista Harry Bosch rozhodl svou osmadvacetiletou kariéru u policie ukončit. Jako soukromý detektiv se v knize Ztracené světlo pouští do vyšetřování případu, jehož spis tajně odnesl z kanceláře. Zapomenutá vražda nepříliš významné zaměstnankyně hollywoodského filmového studia mu totiž nedá spát, a tak sleduje krvavou stopu, která ho zavede k organizaci mnohem vlivnější a bezcitnější, než jsou samotní hollywoodští magnáti.

Temné proudy

Klid soukromého detektiva Harryho Bosche naruší v desátém pokračování oblíbené krimi série pojmenovaném Temné proudy záhadný telefonát, který naznačuje, že by měl prošetřit sebevraždu policisty Terryho McCaleba. Na scénu se zároveň vrací sériový vrah Robert Backus, což obrátí život naruby jeho bývalé kolegyni a zkušené agentce FBI Rachel Wallingové. Zběsilý hon na šíleného zabijáka nakonec svede Harryho a Rachel dohromady, aby se společnými silami pokusili geniálního vraha dopadnout.

Poslední šance

V jedenácté knize s názvem Poslední šance se Harry Bosch opět vrací do řad policie, kde bude mít na starosti znovuotevřené případy, jejichž pachatelé nebyli nikdy dopadeni. Hned první úkol ho však přivede do choulostivé situace, jelikož původní vyšetřovatelé sedmnáct let staré vraždy černošské dívky rozhodně nemají zájem, aby někdo odkryl jejich staré přehmaty. Dozvuky rasové nesnášenlivosti jsou navíc i po letech skoro stejně silné jako před lety a způsobují další tragédie.

Park ozvěn

Představte si, že jste mohli zachránit devět lidských životů, ale kvůli vlastní nedbalosti jste to neudělali a teď s tím vědomím musíte žít. Přesně to trápí Harryho Bosche v románu Park ozvěn, kde se vrací k případu z roku 1993, kdy byl sice přesvědčený, že pro dopadení vraha Marie Gestoové udělal vše, co bylo v jeho silách, ale z nevyřešené vraždy se i přes to stala jeho noční můra. Teď se ovšem objeví muž, který je ochotný se k tomuto zločinu doznat, a na povrch vyplují nové důkazy, které mohly zabránit smrti devíti nevinných lidí.

Vyhlídka

Když je na vyhlídce kousek od Mulholland Drive objevena mrtvola doktora Stanleyho Kenta, vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že by jeho smrt mohla souviset s jeho přístupem k radioaktivnímu materiálu. Harry Bosch, který se v knize s názvem Vyhlídka objevuje již po třinácté, navíc tuší, že byl Kent součástí teroristického plánu a jeho smrt může mít vážný dopad na bezpečnost celého státu. Do případu se brzy vloží také FBI a Harry bude muset vynaložit značné úsilí, aby ostatním dokázal, že není jen obyčejný řadový policajt z Los Angeles.

Devět draků

Ve čtrnáctém pokračování pojmenovaném Devět draků vyšetřuje Harry Bosch přestřelku, při níž byl zavražděn sedmdesátiletý muž čínského původu. Ten kdysi prokázal detektivovi laskavost, a tak Harry slíbí jeho synovi, že vraha dopadne, ať se stane cokoliv. Brzy však přijde na to, že se ve skutečnosti jednalo o nájemnou vraždu, kterou má na svědomí čínská triáda, a jeho dceru Maddy navíc někdo unese. Zvládne zoufalý Bosch zachránit své dítě a dostát slibu, který dal synovi zavražděného muže?

Pád

Zbývající tři roky služby chce Harry Bosch maximálně využít, a proto se v knize Pád ujímá hned dvou nových případů. Jedním z nich je zločin z roku 1989, kde DNA prokázala, že vrahem byl tehdy osmiletý chlapec. Druhý se soustředí na smrt muže, jenž zemřel po pádu z okna. Ačkoliv se to na první pohled zdá značně nepravděpodobné, Harry brzy zjišťuje, že oba případy spojují zákulisní politické čachry. Nakonec ho čekají dvě mrazivá odhalení, která detektivem ze staré školy otřesou více, než by čekal.

Černá skříňka

Šestnácté pokračování s názvem Černá skříňka se vrací k případu z roku 1992, kdy se Harry Bosch ocitl ve víru pouličních výtržností paralyzujících Los Angeles. Jednou z obětí těchto dramatických chvil se stala i dánská reportérka Anneke Jespersonová, jejíž smrt zůstala po dvacet let nevyřešená. Jakmile však na povrch vyplují nové důkazy, které by mohly vraždu Dánky přezdívané Sněhurka objasnit, Harry se s buldočí urputností pouští do dalšího vyšetřování.

Hořící pokoj

Nestává se často, aby oběť vraždy zemřela až devět let po spáchání onoho děsivého činu. A přesto se Harry Bosch v knize jménem Hořící pokoj ocitá v nezáviděníhodné situaci, kdy tělo ještě nestihlo vychladnout, ale důkazy už dávno pohřbil čas. Společně s novou kolegyní Lucií Sotovou navíc detektiv zjišťuje, že odhalení pravého viníka se některým vysoce postaveným lidem ani trochu nehodí.

Přeběhlík

Jelikož už měl po krk zpolitizované mašinerie, před šesti měsíci zvolil detektiv Harry Bosch raději výslužbu a opustil losangeleskou policii. Sám ovšem moc dobře ví, že nikdy nevydrží dlouho jen tak nečinně sedět, a tak přijímá nabídku advokáta Mickeyho Hallera, aby pro něj pracoval jako soukromý detektiv. Jeho prvním úkolem je nalézt důkazy, které zprostí Hallerova klienta obvinění z vraždy, za což se na Bosche jeho bývalí kolegové dívají jako na Přeběhlíka.

Odvrácená strana konce

Své klienty si Harry Bosch jako soukromý detektiv pečlivě vybírá. Jedním z nich se v knize pojmenované Odvrácená strana konce stává i kalifornský miliardář pronásledovaný výčitkami svědomí. Jako mladík totiž prožil románek s Mexičankou, která otěhotněla a následně zmizela ze světa. Co se s ní vlastně stalo? Porodila dítě, kterému by mohl miliardář odkázat své jmění? Bosch se případu s vervou jemu vlastní ujme, a když při pátrání objeví i střípky své vlastní minulosti, je jasné, že neskončí, dokud nenalezne úplnou pravdu.

Dva druhy pravdy

Dvacátá kniha, kde hlavní roli hraje detektiv Harry Bosch, se nazývá Dva druhy pravdy. Kriminalista přehodnotil své rozhodnutí o odchodu od policie a pracuje teď jako dobrovolník pro policejní oddělení San Fernando. Společně se třemi kolegy ze stanice vyšetřuje vraždu místního lékárníka, přičemž se nečekaně zaplétá do obrovského byznysu, kdy stovky receptů na léky končí v rukách drogových bossů. A aby toho nebylo málo, policie v Los Angeles se zároveň rozhodne prošetřit případ vraha, kterého Harry Bosch před třiceti lety poslal za mříže.

Temná svatá noc

Když se policistka Renée Ballardová vrací z noční směny zpátky na stanici, najde v knize pojmenované Temná svatá noc u kartotéky se starými záznamy cizího muže. A samozřejmě to není nikdo jiný než legendární detektiv Harry Bosch, jenž se snaží pohnout s odloženým případem vraždy patnáctileté dívky jménem Daisy. A jelikož to policistka nedokáže nechat jen tak, i když starý zločin už nikoho jiného nezajímá, rozhodne se mu ve vyšetřování podat pomocnou ruku.

The Night Fire

Nejnovější pokračování případů detektiva Harryho Bosche se nazývá The Night Fire, na pultech knihkupectví se poprvé objevilo v roce 2019 a na svůj překlad do češtiny teprve čeká.