Knižní série Případy Harryho Holea

Severské detektivky dnes patří k tomu nejlepšímu, co může krimi žánr čtenářům nabídnout. Mezi nejoblíbenější počiny, kde se prolíná temná, mrazivá atmosféra a všudypřítomné napětí, se bezpochyby řadí série kriminálních románů z pera norského spisovatele Joa Nesbøho. Hlavní roli v nich hraje neohrožený vyšetřovatel Harry Hole, který se potýká se šílenými zločinci, ale i s vlastními démony.

  Více

Král severské krimi

Kdo nikdy neslyšel o norském spisovateli Joovi Nesbøm, jako by snad ani nežil v dnešní době. Ačkoliv byste si ho na ulici možná ani nevšimli, jeho série detektivních románů způsobila v literárním světě doslova senzaci a vynesla mu doživotní slávu. Odkud se ale tenhle nenápadný král severské krimi vlastně vzal?

Jo Nesbø se narodil v Oslu. Jeho otec patřil mezi vášnivé čtenáře a vypravěče, ale mladého Joa zajímal spíše fotbal. Sen o kariéře profesionálního hráče se však rozplynul po natržení kolenního vazu, a tak Nesbø začal intenzivně pracovat na svém vzdělání. Vystudoval ekonomii a finanční analytiku, zpočátku pracoval jako novinář, makléř i taxikář a později si dokonce s mladším bratrem Knutem založil vlastní rockovou skupinu.

Jednoho dne ovšem Joovi Nesbømu došlo, že hektické životní tempo už nedokáže dále zvládat. Odletěl na několik měsíců do Austrálie a po smrti svého otce si uvědomil, že by rád do konce svého života napsal alespoň jeden román. Naplno rozvinul svou literární tvorbu roku 1997, vytvořil svůj první román s názvem Netopýr a okamžitě s ním sklidil obrovský úspěch. Zároveň mu vynesl i ocenění Skleněný klíč, které se každoročně uděluje autorovi nejlepšího severského kriminálního díla.

Detektiv s temnou duší

Hlavní postavou detektivních románů z pera Joa Nesbøho je brilantní norský detektiv Harry Hole. Ten má své osobité pracovní metody a představuje jakýsi prototyp drsňáka, který se snaží vymýtit zlo na vlastní pěst a neohroženě se vrhá do boje s těmi nejhoršími zločinci. Inspiraci pro vytvoření tohoto zasmušilého hrdiny autor údajně čerpal v knihách amerických autorů tzv. drsné školy, jako byli například Raymond Chandler či Dashiel Hammett.

V Osloském policejním oddělení má Harry Hole jen velice málo přátel. Vůbec totiž neuznává autority, porušuje veškerá možná pravidla a ke svým kolegům se v některých případech nechová zrovna vzorně. Ti ho však stále neochotně respektují, protože i když to není zrovna dobrák od kosti, patří mezi naprostou vyšetřovatelskou špičku a na svém kontě má obrovské množství úspěšně vyřešených případů.

Velký problém pro Harryho Holea představují také vlastní démoni, s nimiž se den za dnem musí potýkat. Má totiž sklony k alkoholismu a drogy vnímá především jako anestetika. Alkohol v jeho životě představuje útěchu, která mu pomáhá zvládat náročné situace, ale většinou kvůli ní klesá ještě hlouběji do svých depresí.

Jo Nesbø: Harry Hole

Série detektivních románů, kde hlavní roli hraje detektiv Harry Hole, momentálně obsahuje dvanáct dílů. Poprvé se slavný vyšetřovatel představil čtenářům v knize Netopýr a od té doby prošla jeho postava zajímavým vývojem.

Čtenáři se v knihách o Harry Holeovi dočkají mrazivé atmosféry dalekého severu, ale také obrovské dávky napětí. Dalším typickým znakem Nesbøho románů je velká míra vyobrazeného násilí. Zatímco v mužském světě se pohybují sadisti, drsní kriminálníci a mazaní psychopati, ženy se objevují především v roli obětí či tajemných hrdinek v ohrožení.

Netopýr

První kriminální román Joa Nesbøho se nazývá Netopýr. Aby objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové, policista Harry Hole se musí chtě nechtě vydat až do Sydney. Tam na něj čeká australský kolega Andrew Kensington, který Harryho seznámí s podrobnostmi zapeklitého případu. Brzy se navíc ukáže, že vražda Inger rozhodně není ojedinělý případ. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou totiž znásilňovány mladé blondýnky. Podaří se detektivům dopadnout nebezpečného psychopata?

Švábi

Druhý případ Harryho Holea pojmenovaný Švábi zavede detektiva až do Bangkoku. Tam našli tělo norského velvyslance, kterému ze zad trčí nůž a z aktovky se sypou pedofilní pornosnímky. Na ministerstvu zahraničí v Oslu okamžitě propuká panika, jelikož by tento případ mohl rozpoutat obrovský politický skandál.

Opilý Harry je proto nucený co nejdříve nasednout do letadla směr Thajsko. Jeho úkol je prostý – vyřešit celý případ bez toho, aniž by se do situace nějak výrazněji míchal. Pokud si však nadřízení mysleli, že se Harry nechá snadno vmanipulovat do této role, hodně se přepočítali. Detektiv se společně s thajskou kolegyní aktivně pouští do vyšetřování a brzy odhalí, že vražda norského velvyslance rozhodně nebyla náhodná. A co víc, za zdmi se cosi hemží a nepříjemně šramotí.

Červenka

Když během návštěvy amerického prezidenta v Norsku Harry Hole omylem postřelí agenta tajné služby, všichni se snaží celou situaci co nejrychleji ututlat. Na začátku třetí knihy s názvem Červenka je proto detektiv převelen k tajné službě, kde mapuje místní neonacistické prostředí. Při tom narazí na zprávu, že do Norska někdo propašoval speciální atentátnickou zbraň. Kdo si pušku Märklin objednal? A je možné, že stopy vedou do řad norských válečných veteránů?

Nemesis

Ve čtvrtém pokračování, které autor pojmenoval Nemesis, je Harry Hole pověřen vyšetřováním velice podivného případu. V jedné bankovní pobočce v centru Osla totiž vedoucí dostal od záhadného zločince 25 vteřin na otevření trezoru a naházení peněz do připravené kabely. O šest vteřin však limit překročil a než lupič beze stopy zmizel, zastřelil jednu zaměstnankyni.

Krátce po zahájení vyšetřování se Harry dozvídá, že ve svém bytě spáchala sebevraždu jeho dávná láska Anna Bethsenová, a to pravděpodobně v ten samý večer, kdy byl u ní na večeři. Harry má navíc naprosté okno a vůbec nic si z návštěvy nepamatuje. Rozhodne se proto využít pomoci Annina příbuzného Raskola, legendárního bankovního lupiče, který dokáže i z vězení tahat za potřebné nitky.

Pentagram

Při neúspěšném honu za usvědčením kolegy Toma Waalera zradil Harry Hole všechny své blízké a byl suspendován. Pravděpodobně bude brzo bez práce, a tak si krátí čas opíjením se do němoty. Jenomže zničehonic zazvoní telefon a šéf oddělení vražd si pozve deprimovaného detektiva k podivnému nálezu. Harry se musí zvednou a vyrazit na místo činu, kde leží zavražděná žena s useknutým prstem.

Detektiv se pouští do vyšetřování případu, ale rozhodně při tom nečeká, že se bude muset spojit právě s Tomem Waalerem. Vzápětí navíc mizí manželka známého producenta Willyho Barliho, která měla hrát hlavní roli v muzikálu My Fair Lady, a na policii dorazí useknutý prst v obálce. Policie má tedy pravděpodobně co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry v knize Pentagram rozluštit složité vzkazy a symboly, které jim vrah zanechal? A podaří se mu vrátit svůj život k normálu?

Spasitel

Pošesté se nekonvenční vyšetřovatel Harry Hole vrací v románu s názvem Spasitel. Za okny pořádně mrzne, na náměstí bratří Egerových pořádá Armáda spásy tradiční předvánoční koncerty a z velkého kotle rozdává polévku potřebným. Předvánoční pohodu však najednou naruší výstřel. Chorvatský nájemný vrah totiž zastřelil vojáka stojícího u kotle polévky a rychle nepozorován opouští místo činu. O den později však zjistí, že zabil nesprávného člověka.

Návrat do vlasti se proto odkládá a zadanou práci je třeba dokončit. Problémy se ovšem jen vrší, Chorvat nemá kde spát a docházejí mu i náboje ve zbrani. Co je však ještě horší, na stopě mu je policie v čele s detektivem Harry Holem. Ti musí ochránit skutečnou oběť a zabijáka chytit stůj co stůj.

Sněhulák

Sedmé a možná i nejznámější pokračování detektivní série s vyšetřovatelem Harry Holem nese název Sněhulák. Začíná v domě Birte Beckerové, která po návratu z práce najde na své zahradě postaveného sněhuláka, který hledí směrem k domu. Když ovšem chválí manžela se synem, že během její nepřítomnosti nezaháleli, zjistí, že oni žádného sněhuláka nepostavili. Ráno je Birte pryč a na krku sněhuláka se houpe její šála.

Vrchní komisař Harry Hole tou dobou dostane dopis od tajemného „Sněhuláka“. Spolu s novou kolegyní Katrine Brittovou navíc odhalí skutečnost, že Birte vůbec nebyla první obětí děsivého vraha. Řadu podobných zmizení navíc spojují společné rysy unesených žen – všechny byly vdané a ztratily se s prvním sněhem. Rozbíhá se složité vyšetřování a Harry vůbec netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit.

Levhart

Norským hlavním městem otřásá nález dvou ženských těl. Nezemřely totiž přirozeně, ale obě utonuly ve vlastní krvi. Bodné rány v jejich tvářích byly navíc vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň mohla něco takového způsobit? Jelikož si policie neví s případem rady, na scénu je opět povolán slavný Harry Hole. Vyšetřování ho zavede na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, ale i do horké Afriky. Harry ovšem bude muset tomuto případu obětovat víc, než čekal. Vrah je totiž silný a chytrý jako Levhart.

Přízrak

V norských ulicích se objevila nová droga jménem fiolin, což je opiát mnohonásobně silnější než běžný heroin. Po třech letech strávených v Hong Kongu se proto Harry Hole vrací do Norska, aby se mohl v devátém pokračování severské krimi série s názvem Přízrak ujmout téměř vyřešeného případu vraždy na drogové scéně. Domnělým vrahem je totiž osmnáctiletý chlapec, který mu byl kdysi velice blízký.

Při vyšetřování však Harryho čekají i mnohá další překvapení. Drsná vražda se postupem času rozroste do rozměrů, o kterých se policii nesnilo. Sám Harry se brzy ocitne ve značném nebezpečí a musí si počínat velice obezřetně. Většina stop navíc ukazuje jediným směrem – směrem vzhůru.

Policie

Desátá kniha pojmenovaná jednoduše Policie přináší norským vyšetřovatelům naprosto nečekaný případ. Na místech, kde v minulosti došlo k několika neobjasněným vraždám, totiž byla objevena těla mrtvých policistů, kteří tyto dávné zločiny kdysi vyšetřovali. Všichni byli navíc zavražděni extrémně brutálním způsobem a policie nemá žádnou stopu, která by mohla vést k dopadení pachatele. Ještě horší je však to, že postrádají svého nejlepšího detektiva.

Žízeň

Když v Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily rande prostřednictvím aplikace Tinder, policie se marně snaží vypátrat vraha. Nad způsobem, kterým ženy zabil, jim navíc zůstává rozum stát. Z místa činu totiž pokaždé zmizela část krve každé oběti. Pokud chce vrchní policejní náčelník Mikael Bellman získat povýšení, bude muset případ vyřešit co nejrychleji. A tak si na pomoc pozve Harryho Holea, který se v knize pojmenované Žízeň vrací na scénu již po jedenácté.

Brutalita vražd a neblahé okolnosti, které je doprovázejí, donutí Harryho, aby založil alternativní vyšetřovací skupinu. Ale dopátrat se pravdy vůbec nebude tak jednoduché, jak si zprvu myslel. Život ho navíc v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema. Dá nakonec přednost vyšetřování, nebo vlastní rodině?

Nůž

Prozatím poslední případ Harryho Holea nese název Nůž. Legendární vyšetřovatel, který pracuje na chladných případech, se zde musí potýkat se zcela nečekaným problémem. V jeho životě se totiž znovu objeví jeho dávný nepřítel Sven Finne, kterého pomohl před lety dostat do vězení, ale teď je opět volný a připravený pokračovat tam, kde skončil.