Harry Potter: kouzelná fantasy, která si získala svět

Jen těžko bychom dnes hledali někoho, kdo nezná mladého čaroděje Harryho Pottera a jeho věrné přátele Rona a Hermionu. Koneckonců, spisovatelka J. K. Rowlingová si svou sedmidílnou ságou získala takřka celý svět. Její dílo se navíc dočkalo i filmové verze.
    Více

O čem knihy jsou?

Knižní série popisuje příběh neobyčejného chlapce Harryho Pottera, který zjistí, že má čarodějnou moc a začne navštěvovat Školu čar a kouzel v Bradavicích. Tam se seznámí se svými budoucími přáteli Ronaldem Weasleym a Hermionou Grangerovou. Společně s nimi pak zažívá neuvěřitelná dobrodružství a svádí boj s obávaným černokněžníkem lordem Voldemortem, který se snaží podmanit si celý kouzelnický i nekouzelnický svět.
 

Zajímavosti

Sedmidílná fantasy sága Harry Potter patří k nejvýraznějším dílům jednadvacátého století, což koneckonců dokazuje i fakt, že se prodalo přes 450 milionů výtisků na celém světě. Poslední díl v USA dokonce pokořil hranici 11 milionů prodaných kusů, a to během prvních 24 hodin. Knihy se staly natolik populárními, že celá řada knihkupectví v den oficiálního data vydání pořádala půlnoční prodeje.

Příběh o nadaném kouzelnickém chlapci přitom původně odmítla hned tři vydavatelství. Kniha, která byla určena pro malé čtenáře, jim na dětskou literaturu údajně připadala příliš dlouhá. Rowlingová však záměrně mířila na čtenáře kolem 11 let věku. Přesně tak starý byl totiž v prvním díle i Harry. A jelikož každá kniha popisuje jeden školní rok na škole v Bradavicích, doufala spisovatelka, že bude čtenářské publikum stárnout spolu s hlavními představiteli.

I přesto, že nové díly nevycházely pravidelně každý rok, cílí každá novější kniha na stále starší publikum. Pohádkové motivy střídají temnější prvky a příběh se vykresluje a stává komplikovanějším. Přidávají se politické zápletky a tvoří se romantické vztahy mezi jednotlivými postavami. Spolu s věkem navíc stoupá i nebezpečí hrozící ze strany černokněžníka lorda Voldemorta. S každým dalším dílem (vyjma šesté knihy) roste také počet stran. 
 

Jak příběh vznikl?

Prvotní nápad na příběh se v hlavě spisovatelky Rowlingové zrodil během její cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Knihy, které byly později přeloženy do 67 jazyků, pak chodila psát do jedné z edinburských kaváren.

Sérii, kterou spisovatelka psala převážně er-formou z pohledu Harryho, mnozí srovnávají s řadou známých příběhů. Od Letopisů Narnie, které napsal C. S. Lewis, až po Pána prstenů od J. R. R. Tolkiena. Ty části knihy, kdy se Harry nachází u svých příbuzných Dursleyových, zase mohou připomínat filmy Star Wars. I zde musel hlavní představitel Luke Skywalker žít se svou tetou a strýcem, dokud se nedozvěděl pravdu o svém osudu.
 

Jednotlivé díly

Za deset let tvorby napsala Rowlingová sedm dílů. K nim později vznikl také osmý díl s názvem Harry Potter a Prokleté dítě, který je napsaný divadelní formou. Vznikly také další doplňkové publikace, a to Bajky barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít. A jak jdou jednotlivé díly za sebou?
 

Harry Potter a Kámen mudrců

V prvním díle, který nese název Harry Potter a kámen mudrců, se osiřelý chlapec Harry Potter dozví, že není ani z poloviny tak obyčejný, jak si doposud myslel. Naopak zjišťuje, že je synem dvou významných kouzelníků. Jeho jméno navíc znají všichni v kouzelnickém světě. V den svých jedenáctých narozenin je Harry pozván ke studiu na prestižní Škole čar a kouzel v Bradavicích, kde potkává poněkud neomaleného Rona Weasleyho a až příliš chytrou Hermionu Grangerovou, která oběma chlapcům zpočátku leze na nervy.

Brzy se z nich ale stávají kamarádi, učí se kouzlit a pomalu pronikají do kouzelného světa, který byl Harrymu až doposud skrytý. Kromě toho, že se malý čaroděj dozvídá pravdu o svých rodičích, o jejichž smrti mu opatrovníci celý život lhali, svádí také boj o mocný Kámen mudrců, který nesmí padnout do nesprávných rukou. Má totiž moc oživit jednoho z nejnebezpečnějších černokněžníků všech dob.
 

Harry Potter a Tajemná komnata

Druhý školní rok, který popisuje kniha s podtitulem Tajemná komnata, nezačne zrovna tak, jak by si mladý kouzelník představoval. Nejprve ho doma navštíví kouzelný skřítek Dobby, který ho varuje, aby se do Bradavic nevracel, pak zmešká vlak do školy, a nakonec s Ronem nabourají létajícím autem do kouzelné vrby, která je za to náležité potrestá.

Zdá se, že si nejhorší odbyli hned na začátku, ale opak je pravdou. Ve škole se totiž začnou dít podivné věci. Několik studentů zkamení, na stěnách se objeví krvavý nápis a chodbami se nese strašidelný šepot. Vypadá to, že Dobbyho varování začíná dávat smysl. Všechny indicie navíc vedou k Tajemné komnatě, místu, které pro Harryho, Hermionu a Rona zůstává záhadou. Kde se nachází a co skrývá uvnitř?
 

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Ani třetí školní rok na kouzelnické škole se neobejde bez komplikací. Jindy mírumilovné Bradavice jsou ve třetí knize, která nese název Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, pod dohledem děsivých mozkomorů, což jsou stvoření, která hlídají Azkaban, vězení pro ty největší zločince všech dob. Momentálně hledají masového vraha Siriuse Blacka, kterému se nějakým způsobem podařilo utéct a údajně má spadeno právě na Harryho, kterému profesorka jasnovidectví Trelawneyová z čajových listů vyčte blížící se smrt.

Harry společně s přáteli brzy zjistí, že nic není tak černobílé, jak to noviny líčí. Trojici přátel tak čeká těžký úkol. Kromě toho, že musejí zjistit, jak spolu souvisí ztracená krysa, uprchlý vězeň a smrt Harryho rodičů, je na nich, aby zachránili nejeden život. Včetně těch svých.
 

Harry Potter a Ohnivý pohár

Konec prázdnin tráví Harry Potter s rodinou Weasleyových, která se spolu s ním vydá na mistrovství světa ve famfrpálu, jehož závěr zkomplikují přítomní smrtijedi, příznivci lorda Voldemorta. Velký turnaj se pak koná i v samotných Bradavicích. Netýká se však famfrpálu, ale kouzelnických schopností. Ty mezi sebou budou měřit hned tři kouzelníci ze tří různých škol – z Bradavic, Kruvalu a Krásnohůlek.
Odměnou za jejich odvahu má být Ohnivý pohár, který získá ten nejstatečnější ze všech. Vyvrcholení nejprestižnější kouzelnické soutěže je však nečekaně tragické.
 

Harry Potter a Fénixův řád

Pátý díl s podtitulem Fénixův řád začíná pro mladého čaroděje nepříjemnou zkušeností. Ještě předtím, než Harry Potter započne svůj další rok na Škole čar a kouzel v Bradavicích, stane se spolu se svým bratrancem Dudleym obětí útoku mozkomorů, kteří se zničehonic objeví v Kvikálkově. A jelikož proti nim Harry použije hůlku, musí čelit soudu. Nedaří se mu ani později v Bradavicích, kde je svými spolužáky označen za lháře, když tvrdí, že se pán zla vrátil. Jak ale čas plyne, přiklání se k jeho tvrzení stále více spolužáků a vzniká také tajný řád, který chce proti temným silám bojovat. Lord Voldemort navíc každým dnem sílí a zdá se, že se schyluje k přímému střetu.
 

Harry Potter a Princ Dvojí krve

Když Harry v šestém díle s názvem Harry Potter a Princ dvojí krve objeví starou učebnici lektvarů, která dříve patřila neznámému princi dvojí krve, ukradne z ní pár dobrých nápadů, a to i přes varování svých kamarádů. Mezitím Voldemortovi smrtijedi způsobují stále více neklidu a přibírají do svých řad i jednoho ze studentů. Že Bradavice přestávají být bezpečné si uvědomuje i ředitel Brumbál, který Harrymu během soukromých hodin odhaluje Voldemortovu minulost i způsob, jak ho zničit. Jako kdyby tušil, že mu hrozí nebezpečí.
 

Harry Potter a Relikvie smrti

Harry ani jeho věrní kamarádi Ron a Hermiona do školy v Bradavicích následující rok, který zachycuje kniha s podtitulem Relikvie smrti, už nenastoupí. Místo toho se rozhodnout hledat ztracené viteály, do kterých pán zla roztříštil svou duši. Jejich zničení je totiž jedinou šancí, jak nad Voldemortem zvítězit. Dříve než se o to mladí kouzelníci pokusí, musejí překonat celou řadu překážek, které na ně po cestě číhají.