Knižní série Hetty Feather

Pohádky o princeznách už vaše dcery omrzely, knihy o zvířecích mazlíčcích je přestávají bavit, ale na romány pro dospělé se ještě úplně necítí? Možná by je v tom případě mohla zaujmout díla britské spisovatelky Jacqueline Wilsonové, která má na svědomí spoustu populárních dívčích románů. Mezi její nejoblíbenější knihy patří třeba série o dívce jménem Hetty Featherová.

  Více

Oblíbená dětská série

I když napsala celou řadu oblíbených detektivek, většina čtenářů si jméno anglické spisovatelky Jacqueline Wilsonové spojuje především s dívčími romány, které jsou určené jak pro menší holčičky, tak i pro dospívající slečny. V dnešní době má tato dáma na svědomí více než 100 románů a za své zásluhy si vysloužila mnohá ocenění včetně Řádu britského impéria.

Ačkoliv se její knihy často soustředí na kontroverzní témata, jako je například rozvod, adopce nebo mentální zdraví, zamilovali si je malí i velcí čtenáři po celém světě. A rozhodně se není čemu divit, jsou totiž nápadité, obsahují originální zápletky, a navíc jsou doplněné krásnými ilustracemi, které vytvořil Nick Sharratt.

Zatímco velké množství knih Jacqueline Wilsonové bylo vydáno samostatně, autorka má na svědomí také několik zajímavých sérií. Sem patří třeba knihy o Tracy Beakerové, ale i oblíbené romány, kde hlavní roli hraje Hetty Featherová. Děj této šestidílné série se odehrává ve viktoriánském období a sleduje osudy dívky, kterou její matka odložila do nalezince.

Vzdušné zámky

Píše se rok 1876 a Hetty Featherová je ještě docela malé miminko, když ji její matka v první knize pojmenované Vzdušné zámky odloží do špitálu pro nalezence. Tam žije spousta dalších dětí s podobným osudem, takže si dívka nepřipadá tak sama. Než ovšem začne chodit do školy, bude muset strávit nějaký čas s pěstounskou rodinou.

Ačkoliv je Hetty velice chudá, dokáže se neustále radovat ze života. Žije totiž na venkově se svými „bratry“ Jemem a Gideonem, pomáhá na poli a vymýšlí si nejrůznější hry. Jednoho dne děti navíc potají navštíví cirkusové představení, kde malou Hetty naprosto uchvátí vystoupení krasojezdkyně Adeliny. Dívka se nechce vrátit do nalezince, kde teď panuje přísný režim, a když dostane šanci znovu vidět madam Adelinu a možná najít i svou pravou matku, je rozhodnutá tuto příležitost využít.

Konec snění

Své jméno dostala Hetty Featherová v nalezinci, kam ji jako malinkatou holčičku odložila její zoufalá matka. Vždycky si ale přála, aby bylo její jméno spojené s jejíma safírově modrýma očima. Po šťastném shledání s matkou se jí toto přání splnilo a dívka teď doufá, že jméno Sapphire Batterseaová pro ni bude znamenat nový začátek a novou budoucnost.

Když se ovšem Sapphire v druhé knize s názvem Konec snění musí postavit na vlastní nohy, zjišťuje, že život není zdaleka tak jednoduchý, jak si představovala. V první práci na ni čeká spousta zajímavých zážitků, ale i pořádná dávka malérů. Zatímco touží po setkání s milovaným Jemem, nachází si i nového přítele – řeznického pomocníka Bertieho. Stále se jí ovšem zdá, že budoucnost pro ni nechystá nic hezkého a splnění jejích snů je v nedohlednu.

Za hlasem srdce

Ve třetí knize pojmenované Za hlasem srdce hledá Hetty svůj šťastný konec. Má za sebou sice celou řadu vzrušujících zážitku, ale i velkou životní tragédii, jelikož po smrti své maminky zůstala na světě úplně sama. A tak se pouští do hledání svého ztraceného otce, i když cítí, že možná nikdy nebude doopravdy někam patřit.

Ačkoliv se Hetty setká se svou dětskou láskou, kterou není nikdo jiný než Jem, nepřestává toužit po dobrodružství. Její nadšení pak ještě vzroste, když se objeví i další okouzlující postava z minulosti. Čeká dívku v dohledné době vzrušující budoucnost? A může konečně odhodit staré jméno a následovat hlas svého srdce?

Hvězdička

Čtvrté dobrodružství ze světa Hetty Featherové, které se nazývá Hvězdička, sleduje osudy dívky jménem Elvíra. Ta se narodila rodičům, kteří neměli ani vindru a toužili mít kluka, takže pro ně byla velkým zklamáním. Když zjistila, že má nadání pro akrobatiku, zkoušela si pomocí svého umění vydělat nějaké peníze. A pak se objevil tajemný cizinec s krutýma očima a koupil Elvíru od jejího otce za pět zlatých.

Elvíra se stává akrobatkou Taglefieldského pojízdného cirkusu a diváci jsou z jejích kousků nadšení. Život za sametovými oponami ale není tak skvělý, jak by se na první pohled zdálo. Když začne být situace naprosto neúnosná, Elvíra se bude muset rozhodnout, co dál. Připraví jí osud nějakou lepší budoucnost? A bude do ní patřit nová cirkusová hvězda Esmeralda Starová?

Život není kabaret

Páté pokračování úspěšné série Jacqueline Wilsonové s názvem Život není kabaret spojuje osudy akrobatky Elvíry a Hetty Featherové. Dívky se společnými silami snaží uchytit jako estrádní umělkyně velkolepého kabaretu Cavalcade, což se jim výborně daří, a brzy se tak stávají jeho hlavními hvězdami. Jedním z dalších čísel je navíc i představení Hettyina přítele Bertieho.

Jak už to tak ale bývá, brzy se objeví potíže. Kabaret totiž není tak bezpečný, jak se zdálo, a Hetty má co dělat, aby svou milovanou Elvíru uchránila. Zároveň se ale snaží porozumět svým citům k Bertiemu a k Jemovi, na kterého nikdy nezapomněla. Z dálky přitom září jasná světla Londýnského divadla a dívky touží po šťastné budoucnosti.

Vánoční překvapení

K osudům Hetty Featherové se Jacqueline Wilsonová vrací také v knize s názvem Vánoční překvapení. Hlavní hrdinka na začátku objeví pod stromečkem nečekaný dárek, který ovšem vyvolá v ostatních obyvatelích nalezince žárlivost. Nepřející vrchní sestra Bottomlyová kvůli tomu dokonce Hetty zatrhne všechny sváteční dobroty a radovánky.

Chudinka Hetty je z celé situace zdrcená a smutná. Když se však zdá, že už je všechno ztracené, objeví se její drahá přítelkyně, aby jí dopřála báječné Vánoce, které ještě nikdy nezažila. Kromě napínavého příběhu však čtenářky čeká také několik stran bonusů, jako jsou například chutné recepty, mini kurz kreslení, kvíz nebo třeba postup na výrobu přáníčka.