Hraničářův učeň: dobrodružná fantasy pro děti i mládež

Dobrodružná série Hraničářův učeň, která popisuje život osiřelého Willa, jenž se učí řemeslu hraničáře, patří mezi nejoblíbenější fantasy díla pro mládež. Původně přitom vznikla jako skromné dílo pro dvanáctiletého chlapce, konkrétně pro syna australského spisovatele Johna Flanagana, který ho chtěl tímto způsobem přilákat ke čtení.
    Více
Sérii, která je dnes přeložena do mnoha jazyků a prodává se ve více než 50 zemích světa, psal Flanagan původně jako cyklus dvaceti povídek, později je však přepracoval na první díl s podtitulem Rozvaliny Gorlanu. Brzy následovaly i další díly. Z dvanáctiletého kluka, kvůli kterému příběh vznikl, je dnes muž středního věku a údajně i věrný čtenář všech dílů.

Postavy

Will

Hlavní postavou celé série je Will, mladý a nezkušený sirotek, který vyrůstá v opatrovně na hradě Redmontu spolu s několika dalšími dětmi. Will netouží po ničem jiném než se stát rytířem, když ho ale bojový mistr nepřijme do svého učení, se svým snem se bolestivě loučí. Ještě toho samého dne si ho však vyhlídne hraničář Halt, který malého sirotka podrobí zkoušce. Nakonec se ukáže, že Will má přesně ty správně vlastnosti, které jsou pro hraničáře vhodné. Tím začíná jeho dobrodružství, na jehož konci by se měl stát tím nejlepším ze všech.

Halt

Halt představuje přesný opak toho, co pověsti o udatných hraničářích vyprávějí. Lidé si je představují jako obry, když poprvé spatří Halta, jsou tedy velmi překvapení. Do výšky obra totiž rozhodně nedorostl. Na hlavě mu navíc roste huňaté obočí a prošedivělé ne příliš vkusně zastřižené vlasy. Jeho součástí je také zelený plášť, díky kterému jako hraničář dobře splyne s přírodou. Ačkoli vypadá jako mrzout, jeho srdce je velké a pro své přátele je ochotný položit i život. Nechybí mu navíc pořádná dávka sarkasmu.

Horác

Horác je Willův přítel z opatrovny a později i učeň bojové školy, kam byl přijat poté, co se jejich cesty rozešly. Oproti svému příteli je Horác silný a urostlý, což Willovi v minulosti častokrát dával najevo. Když mu ale Will jednoho dne zachrání život, stanou se nejlepšími přáteli

Alyss

Vysoká a odvážná dívka z opatrovny hradu Redmontu. To je plavovlasá Alyss, která je přijata k diplomatickému sboru Araluenu. Brzy se z ní stává kurýrka, která Willovi pomáhá na jeho dobrodružné cestě. Klíčovou roli hraje hlavně v šestém, sedmém a desátém díle.

Jednotlivé knihy

Hraničářův učeň: První kroky

Kromě série, která mapuje příběh Willa, jenž se z obyčejného chlapce mění v odvážného hraničáře, napsal Flanagan také dva prequely, které jsou součástí série Hraničářův učeň: První kroky. Děj se odehrává více než 15 let před prvním dílem. Hlavními hrdiny jsou v tomto příběhu Halt s Crowleym, kteří se snaží zachránit království Araluen před Morgarathem. V této sérii vyšly dva tituly:

Hraničářův učeň: Rozvaliny Gorlanu

Will svého otce nikdy nepoznal, přesto věděl, že chce být přesně jako on. Chtěl se stát slavným rytířem. Na svůj věk je ale příliš malý, a tak ho do bojové školy nepřijmou. Vyhlídne si ho však Halt, tajemný hraničář, který malého chlapce přijme do svého učení. Will se v první knize s podtitulem Rozvaliny Gorlandu postupně učí používat zbraně a osvojuje si řemeslo, o kterém si nikdy nemyslel, že ho bude vykonávat. Zjišťuje však, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř.

Hraničářův učeň: Hořící most

Ve druhém díle jménem Hořící most je válka mezi Araluenským královstvím a Morgarathem na spadnutí. Will s Horácem mezitím doprovázejí Gilana do Celtiky, která, jak se ukáže, je opuštěná. Will a Horác se vzápětí dozvídají proč.  Morgarath poslal své stvůry, aby místo zotročily. Gilan tedy odjíždí zpátky do Araluenu, aby o tom informoval krále, a dva kamarádi odhalují pravou příčinu Morgarathova jednání. Jedno je jasné, Will a Horác musejí něco podniknout, protože pokud tak neučiní, Araluen padne.

Hraničářův učeň: Ledová země

Ve třetím díle, který nese podtitul Ledová země, Will a Evanlyn plují do Skandie jako zajatci hrozivého kapitána vlčí lodi Eraka. Halt, který přísahal, že Willa ochrání, se ho společně s Horácem vydává zachránit před životem v otroctví. Svým jednáním však porušuje přísahu, a tak je králem vypovězen ze země. Cestou za Willem čelí Halt s Horácem neustálému obtěžování ze strany potulných rytířů, kteří jsou neblaze proslulí jako lupiči a hrdlořezové. Stále schopnější bojovník Horác navíc začne přitahovat pozornost válečníků vzdálených na míle daleko. Podaří se Willovým přátelům dorazit včas?

Hraničářův učeň: Nositelé dubového listu

Po hrozném zážitku Will a Evanlyn konečně prchají pryč ze Skandie. Cestou je však Evanlyn zajata temudžajskými jezdci, jejichž národ obývá rozlehlé stepi na východ od Skandie. Ve snaze svou přítelkyni zachránit se mladý učeň vydává za nimi, je si však dobře vědom toho, že proti skupině šesti mužů nemá téměř žádnou šanci. K jeho štěstí ho však vystopují Halt s Horácem, kteří mu se záchranou Evanlyn pomohou. Tím ale čtvrtý díl s podtitulem Nositelé dubového listu nekončí. Všichni si totiž uvědomují, že skupina, která jejich přítelkyni unesla, představovala jen průzkumný oddíl. Nebezpečí, které na ně čeká, je mnohonásobně větší.

Hraničářův učeň: Výkupné za Eraka

V pátém díle, který se jmenuje Výkupné za Eraka, zajetí tentokrát padne skandijský oberjarl Erak, který podnikl nájezd na pobřeží pouštní země Aridy. Erakův zástupce Svengal prosí o jeho záchranu království Araluen. Halt s Willem se vzápětí nabízejí, že Svengala doprovodí a přivedou Eraka za výkupné. Ale aby byla jejich cesta úspěšná, musí s nimi plout někdo z královského rodu. K výpravě se tedy připojuje také princezna Kasandra (Evanlyn) a také Horác a Gilan. Těžko ale říct, zda se statečná šestice dostane k Erakovi včas.

Hraničářův učeň: Čaroděj na severu

Z Willa se v šestém díle Čaroděj ze severu stal plnohodnotný hraničář a má na starost vlastní léno. To ale bude muset brzy opustit, aby se spolu s Alyss vydal na sever vyšetřit, zda se za tamními zvěstmi o čarodějnictví skrývá pravda, či pouhá lež. V lese se hraničář setkává s děsivým přízrakem Nočního bojovníka a neví, čemu věřit. Existuje pro to, co viděl, nějaké racionální vysvětlení? Nebo čarodějnictví skutečně existuje?

Hraničářův učeň: Obléhání Macindawu

V sedmém díle s podtitulem Obléhání Macindawu si Will pokládá zásadní otázku: kde v rozvráceném severním lénu najde bojovníky, kteří mu pomohou dobít zpět hrad ovládaný sirem Kerenem? A kdo mu pomůže osvobodit Alyss, která padla do zajetí? Válka klepe na dveře a čas se rychle krátí. Před branami araluenského království se shromažďují klany divokých Skotiů. Will nemá na vybranou. Musí se spolehnout na svou odvahu a vynalézavost. A možná taky na jednoho dávného přítele. 

Hraničářův učeň: Králové Clonmelu

Zatímco se Will účastní každoročního hraničářského sněmu, Halt se v osmém díle s názvem Králové Clonmelu pouští do vyšetřování záhadné události na západě, odkud později přináší špatné zprávy. Rozsáhlá a lživá náboženská sekta v Hibernii vyvolává vzpoury a šíří zmatek, na což doplatilo už pět ze šesti hybernských království. V ohrožení je nyní i šesté. Clonmel, Halt, Will a Horác se proto vydávají na cestu a doufají, že se jim podaří sjednat pořádek.

Hraničářův učeň: Halt v nebezpečí

Falešný kazatel unikl v Hibernii spravedlnosti a Halt, který je společně s Willem a Horácem na stopě Tennysonovi, rozhodně nedovolí, aby se to opakovalo.  Bude ale Haltovo a Willovo lukostřelecké umění stačit na to, aby je zachránilo před uprchlými nájemnými vrahy? To se dozvíte v pořadí již devátém díle Hraničářův učeň: Halt v nebezpečí.

Hraničářův učeň: Císař Nihon-džinu

Od doby, co Horác v desátém dílu s podtitulem Císař Nihon-džinu odjel s vojenským poselstvím ke dvoru císaře Nihon-džinu, uplynuly už celé měsíce. A ačkoli by se jakožto velvyslanec neměl vměšovat do záležitostí cizí země, nedokáže Horác jen sledovat, jak se krvežíznivý šlechtic snaží získat trůn. Rozhodne se proto postavit na stranu svrženého panovníka. Posílá také zprávu Evanlyn o tom, že v Nihon-džinu vypuklo povstání. Ta se společně s Willem, Alyss a Haltem vydává Horácovi na pomoc.

Hraničářův učeň: Ztracené příběhy

Jedenáctý díl poodkrývá to, co čtenáři zůstalo doposud skryté. Ztracené příběhy. Co dělal Gilan, když Halt s Horácem podnikali výpravu do Skandie? Řekl Halt Willovi pravdu o jeho rodičích? Co se stane s hraničářskými koňmi, kteří už jsou příliš staří na to, aby konali svou službu? A vzali se Horác s Kasandrou? Odpovědi se skrývají v ruinách malého domku na okraji lesa.

Hraničářův učen: Královská hraničářka

Královská hraničářka je sequel k sérii Hraničářův učeň. Příběh se odehrává zhruba 15 let po knize s podtitulem Císař Nihon-džinu a mapuje příběh hraničářky Maddie. Spolu s ní se v příběhu vyskytuje většina hlavních postav z původní série.
Dosud vyšly tří díly: