Knižní série Hříšní lidé Království českého

Mnohadílná série Hříšní lidé Království českého je dílem jednoho z nejznámějších českých autorů současnosti. Vlastimil Vondruška, který je literárně činný již od svého mládí, v něm zábavnou formou vypráví historické detektivní příběhy, které se na našem území odehrávají během třináctého století.

  Více

Kdo je Vlastimil Vondruška?

Vlastimil Vondruška se již dlouhá léta řadí mezi oblíbené tuzemské autory, zvláště jedná-li se o historické romány, vědecké studie a historické články. Za dobu svého působení prodal více než milion děl a od roku 2011 se pravidelně umisťuje na pomyslné první příčce jako nejčtenější český autor. A zájem je o něj i ve světě. Některé jeho knihy byly proto přeloženy do němčiny, srbštiny i slovenštiny.

Kromě historické série Hříšní lidé Království českého napsal Vondruška například oblíbené ságy:

Za svou literární tvorbu byl autor několikrát oceněn cenou čtenářů nakladatelství MOBA, dále získal také Zlatou stuhu IBBY v kategorii literatury faktu a populárně naučné literatury pro mládež anebo prestižní ocenění Bestseller roku.

O čem Hříšní lidé Království českého vypráví?

Jednotlivé knihy série Hříšní lidé Království českého, kterou Vondruška píše už od roku 2002, spojují kromě historické tématiky také detektivní prvky, které se nachází v každém díle. Jejich vyšetřování se neohroženě chopí královský prokurátor a pravá ruka krále.

Píše se druhá polovina 13. století a české království patří k nejmocnějším v celé Evropě. V jeho čele stojí Přemysl Otakar II., kterého mnozí znají také pod přezdívkou „král železný a zlatý“. České země za jeho vlády dosahovaly největšího rozmachu do doby Karla IV. Bohatství nacházely hlavně ve stříbře, které ve velkém chrlily kutnohorské doly. Na síle českému království přidávalo i silné vojsko, které v krvavých bojích poráželo jednoho nepřítele za druhým, jen titul římského císaře Přemysl ne a ne získat.

Za pozlátkem a velkou mocí se ale schovávají trhliny, Přemysl Otakar II. doma totiž zápasí s vlastní odbojnou šlechtou, která se pro sebe snaží urvat co největší moc. A tak bojují nejen každý s každým, ale rovněž všichni proti králi. Ten, aby utvrdil svou moc, buduje nové hrady a celá královská města. Jedním z hradů je například Bezděz v severních Čechách, jehož stavbou je pověřen mladý královský prokurátor Oldřich z Chlumu.

Ten zastupuje panovníka a velí královské vojenské posádce. Vybírá rovněž daně, stará se o bezpečnost na cestách a také obhajuje zemské právo. Do jeho kompetence dále spadá i vyšetřování hrdelních zločinů, jakými jsou vraždy, loupeže i znásilnění, následné souzení a vynášení rozsudků.

Seznam knih Hříšní lidé království českého

Rozpracovaná série má zatím 25 dílů s tím, že nejnovější vyšel v roce 2019 a jmenuje se Právo první noci. Další díl s názvem Pomsta bílého jednorožce by měl vyjít v roce 2020. Postupně jdou díly za sebou takto:

Povídky ze světa Hříšných lidí Království českého

Ti, kteří si zamilovali příběhy královského prokurátora a správce Bezdězu, jistě ocení také publikaci Oldřich z Chlumu, která svět Hříšných lidí Království českého rozšiřuje o spoustu zajímavých faktů. Součástí knihy je například prokurátorův životopis, nechybí ale ani historická fakta, jako jsou topografie českého království či základní data příběhů. Obsažené povídky pak vypráví o méně známých etapách Oldřichova života.

Audiokniha Hříšní lidé Království českého

Kromě klasických psaných knih jsou fanouškům detektivních příběhů Oldřicha z Chlumu k dispozici také audioknihy, které jsou ke stažení ve formátu mp3. Vlastní audio verzí disponuje každá z nich, přičemž všechny namluvil Jan Hyhlík. K dispozici jsou pak také audioknihy, které nabízejí více dílů najednou.