Knižní série Hunger Games

V posledních letech se zahraniční i česká knihkupectví plní postapokalyptickými příběhy, kde se společnost postupně vyvíjí špatným směrem a lidé jsou utlačováni pod nadvládou totalitních režimů. Mezi milovníky dystopií však jistě neexistuje nikdo, kdo by neznal trilogii Hunger Games z pera americké spisovatelky Suzanne Collinsové, která stála na počátku tohoto literárního fenoménu.

  Více

Dystopický fenomén

Když se roku 2008 na pultech knihkupectví poprvé objevila knižní série Hunger Games, kterou v češtině můžete znát také pod názvem Hry o život, vyvolala mezi čtenáři obrovské pozdvižení. Bylo to totiž něco zcela nového a neotřelého. Jen během prvního roku se v Severní Americe prodalo více než 1,5 milionu výtisků, a nakladatelství Scholastic proto okamžitě nabídlo autorce Suzanne Collinsové smlouvu na celou trilogii.

A o čem že vlastně slavná série vypráví? Hunger Games knihy se odehrávají v zemi Panem, jež vznikla poté, co byla Severní Amerika zničena ve válce. Místo je momentálně rozděleno na třináct krajů, jimž vládne mocný Kapitol. Jelikož se ovšem v minulosti kraje proti této nadvládě vzbouřily a povstání bylo potlačeno, Kapitol si jako trest vynutil pořádání Hladových her. Těch se každoročně musí zúčastnit jeden chlapec a jedna dívka za každý kraj a veřejnost poté v přímém přenosu sleduje, jak tito splátci bojují na život a na smrt v nebezpečné aréně, a to až do chvíle, než ze souboje vzejde jediný přeživší.

První Hunger Games kniha sleduje příběh šestnáctileté Katniss Everdeenové z dvanáctého kraje, která žije se svou matkou a mladší sestrou Primrose. Shodou okolností se samozřejmě stane jednou z účastnic Hladových her, kde bude muset předvést, co se v ní skrývá. Pokud se jí podaří vyhrát, nejen že si zachrání život, ale zároveň se zařadí mezi vítěze, kteří si budou až do konce života užívat pocty a blahobytu.

Kde se vzal ten skvělý nápad?

Autorkou populární ságy je americká spisovatelka Suzanne Collinsová, která v New Yorku vystudovala obor dramatického psaní. Svou spisovatelskou dráhu odstartovala jako scénáristka televizních show pro děti, brzy se však dostala také k tvorbě dětských knih a postupně přešla až na psaní young adult dystopií. Ty jí také přinesly největší úspěch.

K napsání slavné Hunger Games trilogie autorku inspirovala chvíle, kdy přepínala televizní programy mezi válečným zpravodajstvím a soutěžní reality show. Zároveň se však jedná také o přímý odkaz na starý řecký mýtus o Theseovi a Minotaurovi. Ten vypráví příběh o tom, jak město Athény muselo každých devět let posílat na Krétu sedm vybraných mužů a sedm žen, aby se stali obětí krvelačného monstra.  

Jednotlivé díly

Série Hunger games se momentálně skládá ze tří knih, které nesou podtitul Aréna smrti, Vražedná pomsta a Síla vzdoru. Kromě toho si však můžete koupit Hunger Games komplet, který v sobě obsahuje všechny tři díly. Autorka zároveň ohlásila vydání nové knihy, která se odehrává 64 let před událostmi první části slavné trilogie.

Hunger Games: Aréna smrti

První kniha Hunger Games: Aréna smrti čtenáře zavede do země Panem, kde se každý rok pořádají Hladové hry – zvrácená televizní reality show, kde chlapci a dívky z dvanácti krajů bojují o přežití. Když za dvanáctý kraj pro 74. ročník drsné soutěže vyberou mladičkou Primrose Everdeenovou, její šestnáctiletá sestra Katniss se dobrovolně přihlásí na její místo. Zároveň s ní je jako splátce vybrán také Peeta Mellark, který Katniss a její rodinu v minulosti zachránil před smrtí hladem.

Ještě než se dvacet čtyři nových účastníků vrhne do boje, Peeta v přímém přenosu celému světu přizná, že Katniss už velice dlouho tajně miluje. Ta si však myslí, že je to jen součást jeho strategie, aby se zalíbil publiku, které mu může do arény smrti posílat dárky. A tak se sama vrhá do boje o přežití a snaží se za každou cenu uniknout ostatním splátcům. Dokáže však přežít v divočině, když se všichni kolem snaží o to, aby se dalšího úsvitu již nedočkala?

Hunger Games: Vražedná pomsta

Pomocí lsti se Katniss společně s Peetou stali vítězi Hladových her, ale Kapitol žádný vzdor netoleruje. Ostatní kraje se navíc začínají bouřit, a prezident Snow proto musí okamžitě jednat. Jako nejlepší příležitost pro pomstu se samozřejmě nabízí 75. ročník nelítostné soutěže, který se označuje také jako Čtvrtohry. Soutěžící proto nejsou vybráni z řad obyčejných lidí, ale do arény se musí vrátit dva bývalí vítězové za každý kraj. A jelikož dvanáctka nemá jinou ženskou vítězku než Katniss, musí se mladá neohrožená hrdinka vrátit na místo, které tolik nenávidí, a svést další souboj na život a na smrt.

Katniss do zcela nové arény vstupuje s jediným cílem – uchránit Peetu před rozzuřenými splátci a udržet ho naživu, aby se mohl vrátit domů. Ačkoliv se jí to zdá na začátku těžko pravděpodobné, v průběhu her se nakonec spřátelí s několika dalšími účastníky, kteří jsou stejně jako ona odhodlaní bojovat proti kruté nadvládě. Podaří se jim ve druhém dílu s názvem Hunger Games: Vražedná pomsta vzepřít Kapitolu? Nebo je soupeři v aréně konečně dostanou?

Hunger Games: Síla vzdoru

Proti všem očekáváním Katniss přežila i druhé Hladové hry, ale do života jí to klid nepřineslo. V zemi Panem totiž propuklo povstání, prezident Snow zuří a chce se okamžitě pomstít. Nejhorší však je, že dvanáctý kraj byl srovnán se zemí, a ačkoliv se rebelantům povedlo z arény smrti zachránit mladou hrdinku, Peeta zůstal v Kapitolu.

O čem je kniha Hunger Games: Síla vzdoru? Třetí díl sleduje přerod zklamané a vystrašené Katniss v reprodrozda, který se snaží sjednotit všechny kraje a postupně je dovést do války proti Kapitolu. A tak natáčí tzv. proklamy, kterými se vzbouřenci snaží narušit kapitolské vysílání. Když se nakonec podaří zachránit i Peetu, ukáže se, že v Kapitolu prošel nepříjemnou proměnou a chce teď Katniss mermomocí zabít. A proto se reprodrozd společně se svými nejbližšími vydává do boje, který jednou provždy rozhodne, kterým směrem se bude Panem v budoucnu ubírat.

Filmová adaptace

Velkou slávu přineslo sérii Hunger Games také filmové zpracování, kterého se ujala společnost Lionsgate Entertainment. V roli Katniss Everdeenové zazářila Jennifer Lawrence, zatímco dobrosrdečného Peetu Mellarka si zahrál Josh Hutcherson.