Série Jack Reacher

Máte rádi akční detektivní thrillery a osobité hlavní hrdiny, kteří mají pro strach uděláno? V tom případě by vám rozhodně neměla uniknout série Jack Reacher, kterou má na svědomí britský spisovatel píšící pod pseudonymem Lee Child. Ten ve svých románech nabízí čtenářům spoustu napětí, nečekané drsné zápletky, zajímavé milostné příběhy i kousavý suchý humor.

  Více

Oblíbené akční thrillery

Autorem populární série, kde v hlavní roli vystupuje ostřílený vojenský policista Jack Reacher, je britský spisovatel Jim Grant, který při psaní příběhů vystupuje pod pseudonymem Lee Child. Svůj více než dvacetidílný cyklus akčních thrillerů popisuje jako knihy soustředící se primárně na pomstu a stylizuje je do podoby populárních amerických bestsellerů. Romány proto přináší jednu šokující, divokou a násilnou scénu za druhou.

Některé knihy z pera Jima Granta alias Lee Childa jsou psané v první osobě, zatímco jiné díly v osobě třetí. Jeho styl bývá popisován jako drsně ironický a především komerční, což potvrdil i sám spisovatel, který se soustředí hlavně na to, aby jeho romány slušně vydělávaly. I přesto však dokázal zaujmout miliony čtenářů po celém světě.
 

Svérázný hlavní hrdina

Napínavou sérii si spousta fanoušků oblíbila především díky celé řadě výjimečně dobře vykreslených postav v čele s hlavním hrdinou Jackem Reacherem. Tento bývalý vojenský policista je totiž díky svému svéráznému individualismu a drsné inteligenci skutečným hrdinou naší moderní doby, který rychle myslí a ještě rychleji jedná.

Hlavní jméno pro svého hlavního hrdinu vybral autor z toho důvodu, že sám je vysoký a jeho žena mu jednou řekla, že by proto mohl dělat podavače v supermarketu (anglicky reacher). A co na něm čtenáři mají tolik rádi? Případy ho nechávají klidným i ve chvíli, kdy se kolem něj kupí mrtvoly, má osobité kouzlo, ale s podezřelými se nikdy nemazlí.
 

Jednotlivé díly

Úspěšnou sérii o Jacku Reacherovi otevírá kniha s názvem Jatka. Ta v originále vyšla roku 1997, na pultech českých knihkupectví se poté objevila o dva roky později. Hlavní hrdina se v tomto románu vydává po stopách dávno zemřelého hudebníka do vzorného městečka jménem Margrave. Okamžitě je zde však zatčen a obviněn z vraždy. Jak ale postupně mrtvých přibývá, všem začíná být jasné, že si v Jacku Reacherovi zvolili nesprávného obětního beránka, a hlavní hrdina musí rychle jednat.

Ve druhém dílu s názvem A přece nezemřeš (1998) unesou Jacka Reachera společně s mladou přitažlivou ženou tajemní zločinci a dvojice odtržená od světa se musí pokusit je přelstít dříve, než přijdou o vlastní životy. Třetí Jack Reacher kniha s názvem Varovný signál (1999) pak přivede svérázného hlavního hrdinu do New Yorku, kde na něj uprostřed propletenců lidských osudů čeká ďábelský protivník.

A jak jdou po sobě následující díly? Připravili jsme pro sérii Jack Reacher přehled knih, který obsahuje také originální rok vydání každé z nich:
  Nejnovějším počinem z pera Lee Childa je román s názvem Blue Moon, který představuje v řadě již 24. pokračování série o Jacku Reacherovi. V této knize přichází hlavní hrdina na pomoc postaršímu páru a zároveň musí bojovat s nejnebezpečnějším nepřítelem, který proti němu kdy stál.
 

Povídky

Kromě samotných románů napsal Jim Grant pod pseudonymem Lee Child také několik povídek, které se týkají Jacka Reachera. Ty roku 2017 souborně vyšly v kolekci s názvem No Middle Name, kterou na pultech českých knihkupectví najdete jako Jmenuji se Reacher.
 

Filmové zpracování

Knihy Jack Reacher se díky své obrovské popularitě samozřejmě dočkaly také filmového zpracování. V roce 2012 se na plátnech kin objevil akční thriller Jack Reacher: Poslední výstřel (v originále Jack Reacher: One Shot), který natočil režisér Christopher McQuarrie podle vlastního scénáře na základě Childova románu Výstřel. O čtyři roky později šel do kin další díl s názvem Jack Reacher: Nevracej se (v originále Jack Reacher: Never go back) natočený podle stejnojmenné knihy.