Knižní série Jeho temné esence

Létající divoženky, mluvící medvědí kyrysníci, důmyslný systém magie, ale také zajímavé filozofické a teologické myšlenky. To vše, a ještě mnohem více čtenářům nabízí oblíbená fantasy trilogie z pera britského spisovatele Philipa Pullmana, která se v češtině nazývá Jeho temné esence. Sleduje dospívání dvou dětských hrdinů a jejich cestování skrze paralelní vesmíry.

  Více

Fantasy pro děti i dospělé

Když se na pultech knihkupectví objevil první díl série Jeho temné esence, vydavatelé se zaměřili primárně na mladší čtenáře a označili titul za young adult literaturu. Britský spisovatel Philip Pullman, který má napínavou trilogii na svědomí, ovšem nezamýšlel cílit pouze na děti. Prostřednictvím svých děl totiž toužil oslovit i dospělé čtenáře, což se mu brzy také povedlo. 

Jeho temné esence vyprávějí příběh o dospívání Lyry a Willa, kteří se pohybují mezi mnoha paralelními vesmíry a zažívají v nich četná dobrodružství. Kromě důmyslného systému magie a skvěle popsaných nadpřirozených bytostí obsahují jednotlivé knihy silné prvky humanismu, v nějž Pullman věří. Jelikož sám sebe popisuje jako ateistu, čtenáři se navíc dočkají skeptického pohledu na náboženství, ale i celý svět.

A co spisovateli poskytlo inspiraci k sepsání této skvělé fantasy série? Sám Philip Pullman přiznal, že ho ovlivnila esej Heinricha von Kleista s názvem Tanečník a loutka, dílo anglického básníka Williama Blakea a hlavně kniha Ztracený ráj, kterou má na svědomí John Milton. Z té také pochází název Jeho temné esence (v originále His Dark Materials).

Jednotlivé díly

Fantasy série Jeho temné esence se skládá ze tří samostatných knih, kam patří Zlatý kompas, Jedinečný nůž a Jantarové kukátko. Ačkoliv si můžete pořídit každý román zvlášť, k dispozici je také speciální box, kde najdete všechny tři díly pohromadě.

Zlatý kompas

První kniha pojmenovaná Zlatý kompas (nebo též Světla severu) sleduje dvanáctiletou Lyru, která žije v paralelním světě hodně podobném tomu našemu. Každý člověk tam ale má svého daemona, jenž ho doprovází v průběhu celého života a představuje jakési vnější zpodobnění jeho povahy. Kromě toho zde ovšem žijí i jiné podivuhodné bytosti, jako jsou například divoženky létající na borových větvích nebo mluvící medvědí kyrysníci.

S pomocí těchto nadpřirozených tvorů putuje malá Lyra daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera i další děti, které unesli tajemní a mnohými lidmi obávaní Vrahouni. Na cestě ji ovšem provází také aletheometr, což je přístroj podobný zlatému kompasu, jenž dokáže svému majiteli zodpovědět každou otázku, pokud s ním umí správně zacházet.

Jedinečný nůž

Druhá část trilogie s názvem Jedinečný nůž (nebo také Dokonalý nůž) čtenáře seznámí s dvanáctiletým Willem, který pátrá po svém ztraceném otci. Když jednoho dne náhodou objeví průchod do jiného světa, jeho cesta se spojí s Lyrou, jež přichází prozkoumat tajemství záhadných částic označovaných jako Prach.

Na rozdíl od svých vrstevníků má Will jednu nebývalou zkušenost – do jeho domu se totiž vloupal neznámý muž a chlapec ho nešťastnou náhodou připravil o život. Pro boj s Vrahouny, kteří jsou ještě nebezpečnější než kdy dřív, má tedy ty nejlepší předpoklady. Brzy navíc získá fantastickou zbraň, jedinečný nůž, pomocí kterého dokáže rozříznout hranici mezi světy a otevřít tak zcela nové průchody. Za tak obrovskou moc ovšem bude muset zaplatit vysokou cenu.

Jantarové kukátko

V závěrečném pokračování, jež nese název Jantarové kukátko (též Jantarový dalekohled), musí Will nejprve najít a zachránit Lyru, kterou drží její matka uvězněnou v odlehlé jeskyni. Společně se pak díky jantarovému kukátku dozvědí spoustu zajímavých věcí, protože toto zařízení umožňuje svému majiteli vidět i ty nejvzdálenější a nejmenší částečky vesmíru označované jako esence.

Ty nejdůležitější informace ovšem hrdinům stále scházejí, takže se musí vypravit do říše mrtvých, odkud se ještě nikdo nikdy živý nevrátil. Na tomto děsivém místě se setkávají se svými blízkými, potřesou si rukou se smrtí, ale brzy pochopí i to, že je osud vesmíru spojený s ukrutným andělem, jenž by nejraději zničil všechny světy i jejich obyvatele.

Bitva na nebesích vrcholí, na pomoc Lyře přicházejí i její rozhádaní rodiče a dívka konečně bezděky naplní úlohu, ke které byla odjakživa předurčena. Pak ale ji i Willa čeká to nejtěžší rozhodnutí ze všech.

Televizní adaptace

V roce 2007 se první díl trilogie pojmenovaný Zlatý kompas dočkal filmového zpracování, ale jelikož ohlasy nebyly tak dobré, jak tvůrci čekali, další dvě knihy zfilmovány nikdy nebyly. O více než deset let později se ovšem na obrazovkách objevil osmidílný seriál s názvem Jeho temné esence, který se dočkal vřelého přijetí ze strany fanoušků i kritiků.