Série Detektiv Joona Linna

Všudypřítomné napětí, které by se dalo krájet, ponurá atmosféra, z níž mrazí, a zapeklitý detektivní případ, jehož vyřešení bude kriminalisty stát spoustu úsilí a možná i něco víc. To přesně čtenářům nabízí severské detektivky, které patří mezi nejoblíbenější žánry současnosti. Pokud máte takové příběhy rádi, nenechte si ujít Případy komisaře Joony Linny z pera Larse Keplera.

  Více

Oblíbené severské detektivky

Série Joona Linna bezpochyby patří mezi to nejlepší, co může severské krimi čtenářům nabídnout. Detektivní příběhy z pera Larse Keplera jsou totiž napínavé, šokující, a především neuvěřitelně čtivé. A aby toho nebylo málo, tyto knihy se pokaždé snaží vnést do oblíbeného žánru něco nového a vytvořit tak poutavý detektivní thriller, na který jen tak nezapomenete.

Ačkoliv je pod romány, kde vystupuje komisař Joona Linna, podepsaný Lars Kepler, ve skutečnosti se jedná o pseudonym. Pod ním se ukrývají manželé ze Švédska, Alexandr a Alexandra Ahndorilovi, které spojuje vášeň pro detektivní žánr, do nějž se snaží vnést nové prvky, zápletky i charakterové typy. Jejich pseudonym proto odkazuje ke švédskému spisovateli Stiegu Larssonovi, jemuž se dvojice touží přiblížit, a zároveň obsahuje příjmení objevitele Johannese Keplera.

Hlavní postavou severských detektivních příběhů je svérázný švédský detektiv s finskými předky jménem Joona Linna, který je pro své kolegy tak trochu záhadnou. Díky svému brilantnímu úsudku, osobitému vyšetřovacímu stylu a smyslu pro spravedlnost si však zároveň dokáže získat jejich respekt a neustále tak dokazuje, že je ten nejlepší ve svém oboru.

Jednotlivé díly

Série s detektivem Linnou, jejíž první díl se na pultech českých knihkupectví objevil již roku 2012, se skládá ze sedmi samostatných dílů. Knihy jsou ovšem dostupné také jako komplet, a to pod názvem Případy komisaře Joony Linny 1-6.

Hypnotizér

Poprvé se čtenáři s postavou švédského vyšetřovatele Joony Linny setkají v knize Hypnotizér. Tam musí sympatický kriminalista vyšetřit, co se ve skutečnosti stalo těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, jehož policie objevila jako jediného přeživšího v malebném rodinném domku. Na pomoc si přizve známého psychiatra Erika Mariu Barka, který se specializuje na léčbu traumat a hypnózu.

Jelikož činnost hypnotizéra Erik ukončil již před deseti lety, žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Joonovu prosbu proto nejprve odmítne, ale jakmile vyjde najevo, že to je jediná metoda, díky níž může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a sestru, nakonec se rozhodne s kriminalisty navázat spolupráci. Ve vzpomínkách se však zároveň musí vrátit do chvíle, kdy byl jeho profesionální život v troskách a jeho manželství na pokraji zhroucení.

Paganiniho smlouva

Jedné letní noci je na lodi objeveno tělo mrtvé ženy. Její plíce jsou plné vody, ale na oblečení nebo zbytku těla není po této tekutině ani stopa. O den později se přidává další záhada. Ve svém stockholmském bytě se totiž oběsil muž, jehož tělo se bezvládně houpe na oprátce uvázané ke stropnímu háku, kde obvykle visí lustr.

Jak se to všechno seběhlo? Byla to vražda, nebo se oběti zkrátka rozhodly svůj život samy ukončit? A co mají tyto případy společného? To bude muset zjistit detektiv Joona Linna v knize s názvem Paganiniho smlouva. Brzy ovšem na vlastní kůži pozná, že existují dohody, které nezruší ani smrt.

Svědkyně ohně

Inspektor Joona Linna už na různých místech činu strávil dlouhé hodiny a pokaždé se mu povedlo poukázat na nějaký detail, který ostatním policistům unikl. Při pohledu na dívku, která si obličej zakrývá rukama, jako by si hrála na slepou bábu, má však neodbytný pocit, na něco podstatného zapomněl. Když se k ní opatrně skloní, všechno mu najednou dojde. Pod nehtem na levé ruce má dívka totiž tmavočervenou tečku a všude kolem se rozprostírá podivná vůně. A náhle Joona pochopí, co dosud neviděl.

Ačkoliv není známo, že by to někdy pomohlo, při vyšetřování složitých případů policie někdy využívá spiritistická média. Jinak tomu není ani v knize s názvem Svědkyně ohně, kde se Flora Hansenová rozhodne ohlásit vyšetřovatelům, že se jí podařilo navázat spojení s duchem zavražděné dívky. Policie ovšem její telefonáty okázale ignoruje a snaží se vyřešit případ po svém. Každá nalezená odpověď však vede pouze k dalším záhadám.

Písečný muž

Jedné chladné zimní noci se ve Stockholmu zničehonic objeví mladý muž, který kráčí podél železničních kolejí, je silně podchlazený a má těžký zápal plic. Že se takové věci stávají? To sice ano, ale tenhle muž je přeci jen něčím výjimečný. V nemocnici totiž vyjde najevo, že podle úmrtního listu má být údajně již sedm let po smrti. Zabil ho sériový vrah Jurek Walter, kterého krátce nato dopadl slavný komisař Joona Linna.

Čtvrtá kniha pojmenovaná Písečný muž znovu otevírá starý případ, který měl být již dávno vyřešený. Joona se tak bude muset vyrovnat s temnou minulostí a pustit se do neúprosného závodu s časem. Sériovému vrahovi se totiž pod kůži dostanou pouze tak, že něco obětují.

Stalker

Joona více než před rokem zmizel, všichni si myslí, že je mrtvý, a policie bez něj začíná být naprosto bezmocná. Největší zoufalství vyšetřovatelé pocítí ve chvíli, kdy jim na začátku knihy Stalker někdo pošle video ženy v okně, kterou o den později najdou mrtvou. Ještě horší je, když se stalker zanedlouho ozve znovu a policisté stále nejsou schopní odhalit jeho plány včas, aby zabránili dalšímu zbytečnému zločinu.

Brutalita útoků však vyšetřovatele brzy dovede k Rockymu Kyrklundovi. Ten byl před devíti lety odsouzen za vraždu a svěřen do psychiatrické péče. Z celé události si údajně nic nepamatuje, jelikož od tragické autonehody trpí opakujícími se výpadky. Nikdo ovšem nerozumí tomu, co se kolem nich děje. Podaří se jim odhalit pravdu? A vrátí se Joona Linna z mrtvých?

Lovec králíků

Na začátku pokračování s názvem Lovec králíků se Joona Linna nachází ve vězení s vysokou ostrahou, kde si již odseděl dva roky z vyměřeného trestu. Teď ho však odvezli na tajnou schůzku. Policie totiž potřebuje, aby jim pomohl zastavit šíleného pachatele, který zavraždil švédského ministra a zjevně plánuje také další vraždy v politických kruzích.

Ačkoliv oficiálně vyšetřovatelé pracují s verzí teroristického útoku, Joona tuší, že oběti spojuje něco docela jiného. Společně se Sagou Bauerovou se proto rozhodne pracovat tajně a proti rozkazům svých nadřízených. Brzy tak vyjde najevo, že všichni zavraždění slyšeli před smrtí tu stejnou věc. Pokud se tedy z vašeho telefonu ozve dětský hlas odříkávající básničku o králících, dejte se raději okamžitě na útěk.

Lazar

Joona Linna knihy prozatím končí dílem pojmenovaným Lazar, který se na pultech českých knihkupectví objevil v roce 2018. Brilantní komisař si myslel, že už má to nejhorší za sebou. Všechno ale teprve začíná. Policisté totiž jednoho dne objeví tělo mrtvého muže, který byl známým vykradačem hrobů. A jednou z jeho trofejí je mimo jiné i lebka Summy Linnové, Joonovy manželky.

O několik dní později požádá švédskou policii o pomoc německá komisařka, protože v kempu nedaleko Rostocku byl zavražděn sexuální násilník, který pravděpodobně Joonu znal. Ten záhy pochopí, že mezi oběťmi existuje souvislost, kterou nemůže ignorovat. Stopy totiž vedou k někomu, kdo měl být již dávno mrtvý.