Kočičí válečníci

Kočičí válečníci je dobrodružná knižní série, která je určená pro děti a mládež. Za jejím vznikem stojí skupina celkem sedmi autorek, které společně vystupují pod pseudonymem Erin Hunterová a popisují příběh čtyř znepřátelených klanů divokých koček.

  Více

Hlavními hrdiny dobrodružné knižní série jsou, jak už název napovídá, divoké kočky s válečnými předky. Ty jsou rozděleny do několika klanů a společně obývají les, jehož území si každé společenstvo pečlivě střeží. Za vznikem knižní ságy stojí hned několik autorek, které společně vystupují pod pseudonymem Erin Hunterová:

  • Kate Caryová
  • Cherith Baldryová
  • Gilian Philipová
  • Tui Sutherlandová
  • Victory Holmesová
  • Inbali Iserlesová
  • Rosie Bestová

Společně tyto ženy vydaly celkem šest sérií Kočičích válečníků, které píší od roku 2003. V České republice byla ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros zatím vydána jen jedna celá série. V roce 2019 se však na pultech tuzemských knihkupectví objevil také první díl druhé série.

Jednotlivé díly:

Kočičí válečníci 1: Vzhůru do divočiny

V prvním díle Kočičích válečníků s podtitulem Vzhůru do divočiny se podíváme do lesa, kde žijí čtyři znepřátelené klany divokých koček, které si už odnepaměti dělí území podle zákonů, jež kdysi dávno stanovili jejich předkové válečníci. Kočky z Hromového klanu se ale momentálně potýkají s vážným nebezpečím. Bojovníci ze Stínového klanu jsou totiž den ode dne silnější, a tak umírá jeden ušlechtilý kočičí válečník za druhým. Děje se tak navíc za stále záhadnějších okolností.

Do tohoto zmatku se připlétá domácí kocour Zrzek. A ačkoli to zpočátku vypadá, že mezi ostřílenými a hbitými kočičími bojovníky nemá absolutně žádnou šanci, brzy se ukáže, že se v něm skrývá mnohem víc, než kdo mohl tušit.

Kočičí válečníci 2: Oheň a led

Druhý díl oblíbené válečnické zvířecí ságy, tentokrát s podtitulem Oheň a led, začíná v době bezlistí. Domácí mazlíček Zrzek, kterého měli zpočátku všichni za rozmazleného slabocha, se ukázal být silnějším než ostatní divoké kočky a vysloužil si tak jméno Ohnivous. Povýšil sice mezi válečníky, ale respektují ho i starší v klanu? A co samotná velitelka? Ohnivous má před sebou ještě dlouhou cestu. Aby si vysloužil uznání všech, musí ukázat, co v něm doopravdy je. A teď má ideální příležitost. Kočky hladoví a co hůř, jejich loviště právě pokryl sníh. Kdo rozhodne bitvu o přežití?

Kočičí válečníci 3: Les plný tajemství

Ve třetím pokračování s názvem Les plný tajemství dochází k něčemu, co mezi divokými kočkami nemá obdoby. Jednotlivé klany kočičích válečníků se začínají mísit a v lese je cítit napětí. Ti, kteří spolu doteď vycházeli, se tak přes noc mohou stát nepřáteli. A vězte, že některé kočky jsou ochotné zabíjet, aby dostaly, co chtějí.  Ohnivous je ale odhodlán zjistit pravdu. Kdo způsobil smrt Rudocha, válečníka z Hromového klanu? A která tajemství jsou tak děsivá, že by měla radši zůstat navždy skryta?

Kočičí válečníci 4: Bouře přichází

Ve čtvrtém díle Bouře přichází se zdá, že věci konečně nabraly ten správný směr. Ohnivousův největší nepřítel byl vyhnán z Hromového klanu, Zrzek je ale skeptický. Nemůže se zbavit pocitu, že se ukryl někam nedaleko a v momentě, kdy divoké kočky z klanu poleví na ostražitosti, zaútočí. V lese tak začíná panovat hustá atmosféra a ve vzduchu je cítit, že přichází bouře.

Kočičí válečníci 5: Nebezpečná stezka

V pátém pokračování Kočičích válečníků s podtitulem Nebezpečná stezka učinil Stínový klan velice nebezpečný krok. Za svého nového vůdce si totiž vybral Drápa, vyhnaného divokého kocoura, který se chce pomstít klanu Hromových. A aby toho nebylo málo, do lesa navíc proniká tajemná hrozba zvenčí. Nikdo se proto nediví, že Ohnivous už přestává doufat, že se hromovému klanu vůbec podaří si znovu naklonit přízeň hvězd.

Kočičí válečníci 6: Nejtemnější hodina

Po tragické smrti Modré hvězdy, se v šestém a současně také posledním díle s názvem Nejtemnější hodinka vůdcem Hromového klanu stává Ohnivous, nově známý jako Ohnivý měsíc. Ihned ho čeká tvrdá zkouška. Jeho nepřítel Dráp totiž přivede celý les na pokraj hrozivé smrtící bitvy. Nový měsíc je proto nucen se vůdci Stínového klanu postavit.

Pochopí Ohnivý měsíc, co znamená tajemné proroctví, které před smrtí vyslovila Modrá hvězda? Zvládne ochránit nejen svůj klan, ale také celý les? Nenechte si ujít velkolepé finále této populární série!

Nové proroctví

Pro velkou oblíbenost všech šesti dílů se autorky rozhodly napsat také pokračování. Tím je druhá série Kočičích válečníků, která nese podtitul Nové proroctví. V roce 2019 se na pultech českých knihkupectví objevil zatím první z mnoha připravovaných dílů, který se jmenuje Půlnoc.

Kočičí válečníci: Půlnoc

V první díl série druhé řady Kočičích válečníků s názvem Půlnoc se nám představí nový hrdina – Ostrodráp. Ten z úst Hvězdného klanu vyslechne zlověstné proroctví, které ho varuje, že divokým kočkám hrozí dosud nepoznané nebezpečí. Aby mladý válečník zachránil les před zničením, vydá se v doprovodu několika přátel na dobrodružnou výpravu do neznámých končin. Bude potřebovat veškerou odvahu svých válečných předků, protože blížící se zkáza by jeho domovinu mohla doslova vyrvat z kořenů.

Další díla

Kromě původních knih existuje také celá řada románů a série manga komiksů. V českém jazyce byly v roce 2008 ve spolupráci s nakladatelstvím Zoner Press vydány komiksy:

  • Ztracený válečník
  • Válečníkův úkryt
  • Válečníkův návrat

V říjnu roku 2016 bylo rovněž oznámeno, že společnost Alibaba Pictures získala k sérii filmová práva. Autorky skrývající se pod jménem Erin Hunterová mají na svědomí také oblíbenou sérii Zákon smečky, kde se hlavními postavami stávají psi.