Série Kůstek

Patříte mezi nadšené čtenáře, ale místo dlouhých románů raději sáhnete po nějaké komiksové tvorbě? Pokud jste ještě nenarazili na slavnou kreslenou sérii, kde hlavní roli hrají legendární bratranci Kůstkovi, rozhodně byste to měli napravit. Zavede vás do světa plného prapodivných bytostí, jako jsou věčně hladoví krysáci, bojové včely, agresivní babičky a obří rudí draci.

  Více

Nezapomenutelné komiksové dobrodružství

Legendární fantasy epos pojmenovaný Kůstek podle některých čtenářů představuje mix Pána prstenů a animovaných filmů od Pixara. Od chvíle, kdy roku 1991 poprvé spatřil světlo světa, si získal nejen srdce statisíců čtenářů po celém světě, ale zároveň vyhrál i deset Eisnerových cen a jedenáct Harveyho cen. Má totiž všechno, co by klasické fantasy mělo mít, a to včetně podivných hrdinů, které si čtenáři okamžitě zamilují.

A kdo má tenhle parádní komiks na svědomí? Autorem legendárního komiksového dobrodružství, které má i po letech fanouškům co říct, je americký karikaturista Jeff Smith. Jeho dílo oceněné časopisem The Time jako jeden z deseti nejlepších komiksových příběhů všech dob u nás vyšlo jak černobíle, tak i v nové kolorované verzi, která je více uzpůsobená dětskému publiku.

Jednotlivé díly

Série Kůstek se skládá z osmi samostatných dílů, které si můžete pořídit jak v černobílé, tak i v barevné verzi, jež naučila celou jednu generaci dětí milovat komiksy.

Útěk z Kůstkova

První kniha oblíbené série s názvem Útěk z Kůstkova přináší čtenářům dobrodružství ze světa, který je plný prapodivných bytostí. Setkáte se zde například s věčně hladovými krysáky, s bojovými včelami, s obřími rudými draky, kterým nechybí doutník, ale i s agresivními babičkami.

Hlavní roli v tomto příběhu hrají tři bratranci – Ferda Kůstek, Podfa Kůstek a Švanda Kůstek – kteří se při útěku z Kůstkova ztratí a následně rozdělí v absolutně nezmapované poušti. Jeden po druhém však najdou cestu do hlubokého, lesnatého údolí, kde se to jen hemží úžasnými i děsivými tvory. Nakonec je čeká opětovné shledání na ranči spravovaném drsnou Babčou Ben a její vnučkou Trnkou. To ale ještě nevědí, že temné síly jsou jim v patách a jejich dobrodružství teprve začíná!

Velké kraví dostihy

V pokračování pojmenovaném Velké kraví dostihy se tři Kůstkovic bratranci plánují vrátit do Kůstkova. Jenomže jak už to tak bývá, pokazí se vše, co může. Společně s Babčou Ben a Trnkou se totiž po cestě zastaví ve vesnici jménem Sudová, kde je čeká pořádná mela.

Podfa na nic nečeká a rozhodne se vsadit všechno na svůj poslední velký plán, jak konečně zbohatnout. A tím samozřejmě není nic jiného než Velké kraví dostihy. Jeho pletichy však jako obvykle skončí obrovským fiaskem a rodný Kůstkov se tak trojici hrdinů stále více vzdaluje. Hrozivá znamení navíc ukazují, že válka je na spadnutí a Ferda se pokouší za každou cenu ochránit idylické údolí a své přátele před strašlivými nájezdníky.

Oči bouře

Na začátku třetího vydání oblíbené komiksové série, které nese název Oči bouře, pronásledují Ferdu a Trnku zlověstné sny o dracích a temných postavách v kápi. Stále podivněji se chová i Babča Ben a hrdinům tak brzy začíná být jasné, že všichni měli z ranče už dávno odejít. V temnotě lesů se totiž shromažďují zlé síly, které se chystají zaútočit, na povrch vyplouvají temná tajemství a všechno se připravuje na nadcházející konflikt.

Aby toho nebylo málo, Lucia se Švandou a Podfou napadnou krysáci. Když se jim podaří o vlásek uniknout, uchýlí se do krčmy U Sudu, ale ani tohle se nezdá jako ten nejlepší nápad. Podfa totiž okamžitě začíná kout své oblíbené pikle.

Čas zabíjet draky

Síly zla jsou s každým dnem mocnější a mocnější, takže se Kůstek musí v knize s názvem Čas zabíjet draky vydat přímo vstříc nebezpečí. S Babčou Ben a Trnkou se dostanou do střetu s Králpsem, což je nebezpečný vládce krysáků, a válka je na spadnutí. Postava v kápi začíná dohromady svolávat obrovskou armádu, aby dobyla Údolí pro Svatý dům mlh. Když do toho všeho ještě zmizí Babča Ben a manipulativnímu Podfovi se podaří přesvědčit vesničany, že je slavný drakobijec, o problémy rozhodně nebude nouze.

Ostrozub, vládce Východního Pomezí

Další pokračování pojmenované Ostrozub, vládce Východního Pomezí přináší nové dobrodružství oblíbených hrdinů. Jak už to tak bývá, všechno se zde komplikuje. Kůstkům se tak nečekaně na krk pověsí krysáčí mládě, do cesty jim vstoupí obří šelma, a budou se muset popasovat i s prastarými chrámy, bitvami a podivnými sny.

Aby toho nebylo málo, na scénu se vrací i vůdce krysáků jménem Králpes, schyluje se k obrovské válce a dojde taky k jednomu tajnému obřadu za svitu měsíce. Zásadní tajemství čekají na své odhalení, jenomže jsou tak nebezpečná, že někdo přitom může přijít o život.

Přízračné kruhy

V šesté knize ze série Kůstek, která se nazývá Přízračné kruhy, se setkává nadpřirozené zlo a přírodní katastrofa. Dlouhá léta dřímající sopka totiž právě explodovala, kouř zakryl sluncem a vzduch se naplnil prachem a popelem. Ze svého vězení se zároveň dostal Pán kobylek, což jasně značí, že se apokalypsa nezadržitelně blíží. Kůstek spolu s Trnkou budou muset projít skrz smrtící Přízračné kruhy, aby se dostali do bezpečí. Armáda krysáků je však stále v pohybu a nikdy nespí.

Hledači pokladů

Bratranci Kůstkovi, Babča Ben a Trnka v pokračování s názvem Hledači pokladů konečně přicházejí k městu Atheia, kde je čeká shledání se starými přáteli, ale také boj proti Pánu kobylek. Nepřátelé navíc neustále sílí a Trnčiny děsivé vize nabývají na intenzitě. Jako by to všechno nestačilo, Podfa má pocit, že ve městě je skryté zlo, které musí za každou cenu odhalit.

Koruna z rohů

Poslední díl legendární komiksové série nese název Koruna z rohů. V této knize zuří válka, krysáci v obrovském počtu útočí na hradby města a obránci vzdorují pouze z posledních zbytků sil. Bratranci Kůstkovi, Trnka a Babča Ben se snaží ubránit území za každou cenu, ale i jim začíná docházet naděje. Musejí totiž zároveň vzdorovat Pánu kobylek, který se chystá vrátit na scénu.

Jedinou šanci představuje Trnka, která se vydává najít tajemnou a dávno ztracenou Korunu z rohů. Čeká ji dobrodružná výprava na posvátné území draků a velké nebezpečí, na jehož konci leží magický artefakt, který může všechny zachránit, nebo naopak zničit.