Komiksová série Lady Mechanika

Místo čtení obsáhlých bichlí dáváte raději přednost napínavým komiksům? Pokud zároveň vyhledáváte především vědeckofantastická díla, mohla by se vám líbit steampunková komiksová série, kterou vytvořil Joe Benitez. Hlavní hrdinku zde ztvárnila Lady Mechanika, napůl žena a napůl stroj, která pracuje jako soukromý detektiv, bojuje se zloduchy a pátrá po své minulosti.

  Více

Steampunkový příběh s úžasnými ilustracemi

Viktoriánská éra, průmyslová revoluce a technologie založená na využití páry, tajemné vynálezy, spousta ozubených koleček, korzety, cylindry a obrovské ochranné brýle. To jsou typické znaky steampunku, který představuje jeden z velice populárních podžánrů vědeckofantastické literatury. Tím se inspiroval také Joe Benitez, který vytvořil slavnou komiksovou sérii s názvem Lady Mechanika.

Původně se mělo jednat o šestidílnou minisérii, kterou doplnil prequel pojmenovaný „Démon ze Satanovy uličky“. Benitez na její tvorbě začal pracovat v roce 2010 za pomoci koloristy Petera Steigerwalda a specialisty na lettering Joshe Reeda. O rok později se svým komiksem na Steamconu vyhrál cenu Airship Award za nejlepší vizuální zpracování. A není se čemu divit, celostránkové ilustrace Lady Mechaniky totiž obdivují i čtenáři, kteří komiksům jinak neholdují.

Neohrožená hlavní hrdinka

Hlavní postavou celé stejnojmenné komiksové série je Lady Mechanika, napůl žena a napůl stroj. Ta má sice úžasné modelkovské křivky, ale také mechanické končetiny a rudě zářící elektronkové oči. Co se týče jejích schopností, nejen že to umí skvěle se zbraněmi, ale zároveň na jedničku zvládá také bojové umění a pro ránu rozhodně nejde daleko.

Jak se ale z mladé ženy vlastně stala slavná Lady Mechanika? Jako jediná přežila řádění psychotického sériového vraha, který se tři roky nekontrolovatelně pohyboval Londýnem a vraždil místní obyvatele. Jednoho dne ji našli v jeho tajné laboratoři mezi mrtvolami a zjistili, že její končetiny šílený vrah nahradil mechanickými komponentami. Jelikož si však ze svého předchozího života nic nepamatovala, musela začít žít svůj život pěkně od začátku. A tak se vydala na dráhu soukromého detektiva, kde může plně využít své jedinečné nadání a zároveň neustále pátrat po své minulosti.

Benitez se nikdy netajil tím, že se při tvorbě slavné Mechaniky nechal inspirovat skutečnými ženami. V některých momentech vám tak může krásná hrdinka připomínat třeba herečku Kate Beckinsale, jež exceluje jako upírka ve filmu Underworld, nebo módní steampunkovou ikonu, která si nechává říkat Kato.

Jednotlivé díly

V zahraničí obsahuje série pojmenovaná Lady Mechanika sedm titulů, které jsou vždy rozdělené do několika samostatných vydání. Jedná se o tyto komiksy:

  • Lady Mechanika: The Mystery of the Mechanical Corpse
  • Lady Mechanika: The Tablet of Destinies
  • Lady Mechanika: The Lost Boys of West Abbey
  • Lady Mechanika: La Dama de la Muerte
  • Lady Mechanika: La Belle Dame Sans Merci
  • Lady Mechanika: Sangre

Co se týče českých vydání, u nás se fanoušci steampunkového komiksu prozatím dočkali tří knih, které se na pultech knihkupectví objevily jak v klasickém vydání, tak i v limitované edici.

Lady Mechanika: Tajemství mechanické mrtvoly

Ačkoliv to mnozí nedokázali předvídat, v 19. století nabrala Velká Británie zcela nový kurz a celému společenství teď vládne především věda. Vzduch brázdí podivné letouny, v nejmodernějších městech se můžete setkat s hromadnou dopravou a svět se zdá být zcela ovládnutý technikou. Pohybuje se zde také Lady Mechanika, kterou všichni znají jako krásnou, ale velice nebezpečnou hříčku přírody.

V prvním dílu Lady Mechaniky s podtitulem Tajemství mechanické mrtvoly se však zničehonic objeví další napůl mechanická dívka v naprosto zuboženém stavu. Mechanika, která nikdy nepřestala hledat střípky své minulost, se proto okamžitě pouští do nebezpečného pátrání. Kromě odhalení nelidských experimentů by totiž mohla konečně odhalit také tajemství vlastního původu.

Lady Mechanika 2: Tabule osudů

Druhá kniha jménem Tabule osudů zavede Lady Mechaniku na černý kontinent, kde se musí pustit do řešení zcela nového případu. Do Afriky se totiž před časem vypravila také vědecká expedice, která se rozhodla vypátrat ztracené město sumerského boha Enkiho, kde by se podle bájí měla nacházet také Tabule osudů. A proč po tomto artefaktu lidé tak prahnou? To je jednoduché, měl by totiž svému držiteli poskytnout absolutní vládu nad světem.

Lady Mechanika si moc dobře uvědomuje, že Tabule osudů představuje zbraň hromadného ničení, která za žádných okolností nesmí padnout do nepovolaných rukou. Aby tomu zabránila, bude se muset popasovat s řádem Rosenkruciánů, se zlotřilými nelidskými vojáky, s otrokáři a beduínkami, ale také s nosorožcem a yettim. Na jejích skvěle tvarovaných bedrech zkrátka spočívá osud celého lidstva.

Lady Mechanika 3: Ztracenci z West Abbey

Hned dvou nových příběhů se čtenáři dočkají ve třetím pokračování, které v češtině nese podtitul Ztracenci z West Abbey. První z nich je zavede do Mechanika City, kde z ulic začali mizet sirotci, které někdo využívá k provádění nekalých pokusů s rituálním podtextem. Kdo a proč chlapce láká do svých sítí musí samozřejmě vypátrat Lady Mechanika a její přátelé.

Druhá epizoda se vrací hlouběji do minulosti. Mechanika se zde vyrovnává s velkou životní ztrátou, a rozhodne se proto na nějaký čas odjet do Mexika. Jak už to tak ale bývá, všechno se nečekaně zvrtne. Chystá se svátek zemřelých a na scéně se objeví přízrační jezdci, další zmrzačené děti i La Dama de la Muerte. Mexické dobrodružství slavné Lady Mechaniky si rozhodně nemůžete nechat ujít!