Knižní série Lincoln Rhyme

Atmosféra plná strachu a napětí, spousta temných tajemství a jeden zapeklitý případ, do jehož vyšetřování se pouští kriminalista s geniální myslí, který se nebojí postavit těm nejhorším zločincům. To vše, a ještě mnohem více přináší čtenářům krimi série Lincoln Rhyme, kterou má na svědomí oblíbený autor detektivek Jeffery Deaver.

  Více

Případy Lincolna Rhyma

Když americký spisovatel Jeffery Deaver roku 1997 vydal první knihu, kde hlavní roli hraje kriminalista Lincoln Rhyme, určitě ani zdaleka netušil, jakou mezi čtenáři detektivek způsobí senzaci. Jeho krimi román však brzy zaznamenal obrovský úspěch a Deaver se rozhodl v psaní příběhů s ochrnutým komisařem pokračovat. Momentálně Lincoln Rhyme série obsahuje už čtrnáct dílů.

Ačkoliv Lincoln Rhyme patří mezi nejzkušenější kriminalisty, kteří dokázali za mříže dostat desítky zločinců, na začátku Deaverovy detektivní série nemá moc chuť do života. Před několika lety totiž při ohledávání místa činu na staveništi ochrnul, takže může pohybovat pouze hlavou, rameny a levým prsteníkem. Dlouhou dobu ho kvůli tomu trápily deprese, rozvedl se s manželkou a pomýšlel také na sebevraždu. Obtížný případ Sběratele kostí ho ovšem vrací zpět na scénu a vzbudí v něm chuť zase pomáhat spravedlnosti.

Detektiv Lincoln Rhyme případy řeší za pomoci kriminalistky Amélie Sachsové, která se nejprve stává jeho chráněnkou a později také milenkou. Sám je při vyšetřování lhostejný ke všemu kromě důkazů a svědky proto ve většině případů nepovažuje za dostatečně důvěryhodné. Jelikož ovšem v knihách vystupuje jako vědecky smýšlející génius, vždy se mu podaří dopátrat se pravdy.

Jednotlivé díly

Momentálně série Jeffery Deaver – Lincoln Rhyme obsahuje čtrnáct dílů, které si zamilovali jak zahraniční, tak i čeští fanoušci detektivního žánru. Pokud vás zajímá, jaké mají knihy Lincoln Rhyme pořadí, podívejte se do následujícího seznamu.

Sběratel kostí

První případ detektiva Lincolna Rhyma se nazývá Sběratel kostí. Ten začíná ve chvíli, kdy v západní části New Yorku řádí šílený vrah, který své zohavené oběti morbidně pohřbívá a záměrně za sebou vždy zanechává drobné stopy. Jelikož policista Lon Sellito z oddělení vražd tuší, že případ dokáže vyřešit jedině ten nejzkušenější kriminalista, požádá o pomoc bývalého přítele a geniálního detektiva, kterým samozřejmě není nikdo jiný než Lincoln Rhyme.

Kriminalista nejprve váhá, protože jeho zdravotní stav mu nedovoluje řešit případy jako kdysi, ale nakonec se rozhodne tuto výzvu přijmout. O pomoc požádá mladou ambiciózní pochůzkářku Amélii Sachsovou, která se (zpočátku nedobrovolně) stává jeho očima, rukama a nohama na místě činu. Přes počáteční neshody mezi vyšetřovateli navíc vznikne silné přátelství.

Sběratel kostí, jak mezitím policisté začali nelítostného vraha přezdívat, je fascinován kostmi svých obětí. Ačkoliv si ochránci zákona myslí, že se jim daří pomalu utahovat smyčku kolem jeho krku, pachatel je o krok před nimi. Brzy se mu tak podaří zbavit se smrtícího sevření a počet obětí stále roste. Dokáže Lincoln Rhyme odhalit, kdo za hrůznými činy stojí?

Tanečník

Ve druhé knize se protivníkem geniálního detektiva Lincolna Rhyma stává prvotřídní profesionální zabiják, kterému všichni přezdívají jedině Tanečník. Ten musí během pětačtyřiceti hodin zlikvidovat tři nepohodlné svědky v případu vlivného obchodníka se zbraněmi. Ačkoliv FBI dává přednost ochraně potenciálních obětí, Rhyma více zajímá dopadení bezcitného vraha, který v minulosti zabil také dva policejní techniky.

Z toho důvodu se mezi Rhymem a Tanečníkem na dálku rozpoutává nelítostná psychologická válka, která se neobejde bez ztrát na životech. Zatímco Rhyme má psychicky navrch, Tanečník využívá slabosti ostatních lidí a umí dokonale splynout s prostředím. Nervy drásající příběh dává čtenářům nahlédnout jak do zákulisí americké policejní praxe, tak i do mysli chladnokrevného zabijáka.

Prázdné křeslo

Když ve třetím pokračování pojmenovaném Prázdné křeslo kriminalista Lincoln Rhyme zavítá do Severní Karolíny, aby se zde podrobil operaci pro navrácení ztracené hybnosti, vůbec netuší, co se na něj zde chystá. Brzy ho však osloví šerif nedalekého městečka s prosbou o pomoc při vyšetřování zapeklitého případu. A tak se Rhyme společně s Amélií pouští znovu do práce.

Jako možný pachatel figuruje ve vyšetřování nevyzpytatelný šestnáctiletý sirotek Garret, kterému se ostatní vysmívají pro jeho vzhled a kvůli chorobné posedlosti brouky mu přezdívají Hmyzoun. Jenomže nejhorším protivníkem se Rhymovi nakonec stává samotná Amélie. Ta se totiž pouští do riskantního pátrání na vlastní pěst, protože věří v Garretovu nevinu.

Kamenná opice

K přístavu na Long Islandu se blíží velká čínská nákladní loď, kde čekají uprchlíci a lidští otroci. Americkým úřadům se však podařilo zjistit, že na palubě se nachází také mezinárodně hledaný zločinec zvaný Duch. O spolupráci proto ve třetí knize s názvem Kamenná opice požádají věhlasného detektiva Rhyma a jeho zdatnou asistentku Sachsovou.

Ačkoliv se pobřežní hlídka okamžitě vydává zločince zatknout, loď exploduje a Duchovi se podaří odplout na voru. Začíná ovšem pro jistotu vraždit své spolupasažéry, jelikož se cítí v ohrožení. Když unikne do podsvětí čínské čtvrti, Rhymovi nezbývá nic jiného než se plně ponořit do místní kultury. Stopy ho nakonec dovedou buď k úspěchu, nebo ke smrti.

Iluze

Další příběh geniálního detektiva pojmenovaný jednoduše Iluze se začíná odvíjet na prestižní hudební škole v centru New Yorku, kam se po útěku z místa činu schová pachatel vraždy. Policie sice budovu okamžitě obklíčí, ale zločince se nikdy nepodaří dopadnout. Když se totiž zevnitř ozve výkřik a výstřel a ochránci zákona rozrazí dveře, nikdo na místě není.

Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou se pouští do důkladného vyšetřování a brzy jim je jasné, že proti nim tentokrát stojí mistrný iluzionista, jinak také přezdívaný Kouzelník. Počet mrtvých neustále narůstá, bestialita vražd se s každým činem stupňuje a hodiny neúprosně ukrajují čas. Dokáží detektivové zabránit hrůzyplné pomstě, která by se mohla stát nejokázalejším zmizením v dějinách kriminalistiky?

Dvanáctá karta

V šestém dílu pojmenovaném Dvanáctá karta se terčem nelítostného profesionálního zabijáka z neznámého důvodu stává středoškolačka Geneva Settlová. První pokus o její vraždu byl neúspěšný, ale pachatel na místě zanechal dvanáctou tarotovou kartu Viselce a dal tak najevo, že svůj úkol hodlá za každou cenu splnit.

Kdo je oním zabijákem, se opět snaží zjistit Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová. Shromážděné indicie je dovedou k přesvědčení, že klíč k rozluštění této záhady se ukrývá ve sto let starém případu bývalého otroka Charlese Singletona. Právě jeho osud totiž zpracovává Geneva ve své školní práci. Pokud ji chce Lincoln Rhyme zachránit, má pouhé dva dny na to, aby nalezl odpovědi na celou řadu otázek.

Hodinář

Lincoln Rhyme knihy pokračují románem s názvem Hodinář, který odkrývá případ brutální vraždy dvou lidí za mrazivé prosincové noci. Vedle jejich těl zůstane podivná pachatelova vizitka – hodinky s ciferníkem ve tvaru měsíce, které odtikávaly poslední minuty jejich životů.

Jelikož vrah dal najevo, že další útok je otázkou striktně vymezeného času, Lincoln Rhyme má tentokrát na vyřešení případu pouze několik hodin. Posedlost časem totiž nutí šíleného Hodináře plánovat masakry s přesností hodinového strojku. V sedmé knize čeká čtenáře souboj dvou geniálních mozků a ten nejuhrančivější zločinec, jakého kdy Jeffery Deaver stvořil.

Rozbité okno

Můžeme se ubránit člověku, který o nás ví úplně všechno? V moderní době 21. století se ze sběratelů kostí postupně stávají spíše sběratelé dat. Klíč k penězům a moci momentálně drží v rukou ti, kteří disponují největším počtem informací. Může to být komerční firma, vláda, ale také vraždící psychopat.

V osmé knize pojmenované Rozbité okno se čtenářům představí zločinec, který získal přístup do databází největší informační společnosti v Americe a využívá informace k tomu, aby pronikl do života vytipovaných obětí, které se chystá zavraždit. Vinu následně svede na nevinné občany. Jedním z obětních beránků se však stane také bratranec kriminalisty Lincolna Rhyma, a ten se proto rozhodne tuto zločinnou pavučinu rozplést.

Hořící drát

Elektrická rozvodná síť v dnešní době představuje věc, bez níž by moderní společnost nemohla existovat. Jak si ale uvědomuje pachatel v devátém pokračování s názvem Hořící drát, je to také dokonalá a dostatečně nenápadná zbraň. Rozhodne se tedy využít elektrický proud jako prostředek k usmrcení svých obětí.

První strašlivý útok promění autobus městské hromadné dopravy v hromadu roztaveného kovu. Ačkoliv se případu ujímá detektiv Lincoln Rhyme, oficiální činitelé jsou přesvědčeni, že se jedná o teroristický čin. Útoků ale postupně přibývá, na policii začínají docházet vyděračské dopisy a kriminalisté se zoufale snaží dopadnout vraha. Jenomže co když je pachatelů víc?

Pokoj smrti

Dalším dílem z Lincoln Rhyme série je Pokoj smrti, kde se detektivové pouštějí do vyšetřování nového alarmujícího případu. Muž, který chystal nevinný protest, se totiž na Bahamách stane obětí kulky profesionálního odstřelovače a je jasné, že si tento útok objednala americká vláda.

Sachsová sleduje stopy oběti v New Yorku a Rhyme se navzdory postižení vydává na místo činu. Ocitne se tak ale v nebezpečné blízkosti odstřelovače, který je připravený eliminovat veškeré nepohodlné důkazy a svědky. Podaří se kriminalistům dosáhnout spravedlnosti, aniž by za to museli zaplatit vlastním životem?

Sběratel kůží

Poprvé se Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová setkali před více než deseti lety při pátrání po Sběrateli kostí a vytvořili legendární tým. V jedenácté knize jménem Sběratel kůží je však čeká zcela nová výzva. Hledají totiž vraha, který se vyšinutým zločincem zjevně inspiroval.

Sběratel kůží má pokaždé svůj plán promyšlený do těch nejmenších podrobností. Své oběti zavleče do podzemní kobky, kde jim na tělech vytváří šifrované vzkazy pomocí nože a tetovacího strojku. Místo inkoustu však používá jed, který jim přivodí kruté bolesti, a smrt jim nakonec připadá jako vytoužené vysvobození. Podle jakého klíče si ale své oběti vybírá? A jaké sdělení ukrývají vytetované vzkazy? Odpovědi dokáže zjistit jedině geniální Lincoln Rhyme.

Ocelový polibek

Amélie Sachsová pronásleduje muže podezřelého vraždy a jeho stopa ji zavede až do nákupního centra. Zatímco si podezřelý v klidu popíjí kávu, vyšetřovatelka si na pomoc přivolá posily a přemýšlí, jak muže nenápadně zatknout. Jenomže veškerá snaha nakonec přichází vniveč. Porouchaný eskalátor totiž rozdrtí jednoho z návštěvníků obchodního centra a podezřelý v nastalém zmatku uprchne.

Ocelový polibek přináší čtenářům již dvanáctý případ Lincolna Rhyma a Amélie Sachsové. Co zpočátku vypadalo jako nešťastná shoda okolností, se totiž brzy ukáže být dobře promyšleným zločinem. Proti vyšetřovatelům tentokrát stojí nadmíru inteligentní zabiják, který si za svou vražednou zbraň zvolil předměty každodenní potřeby.

Poslední hodina

Když za bílého dne z newyorské ulice unesou obchodního cestujícího, kriminalisté na místě zločinu najdou symbolický vzkaz – miniaturní oprátku. Pro Lincolna Rhyma, který zbožňuje záhady, je tento detail samozřejmě neodolatelným lákadlem. A tak se ve třináctém pokračování s názvem Poslední hodina pouští společně s Amélií Sachsovou do vyhodnocování tajemných vodítek.

Důkazy přivedou vyšetřovatele také do italské Neapole, kde policie hlásí naprosto stejný případ. Obětí začíná rychle přibývat a na povrch vyvstává další bizarní libůstka děsivého pachatele. Nahrává si totiž poslední dech svých obětí, jako samozvaný milovník hudby záznamy upravuje a následně je zveřejňuje na internetu. Podaří se Rhymovi odhalit protivníka, který se skrývá v temných stínech po celé zeměkouli?

Ostrý řez

Prozatím poslední dobrodružství Lincolna Rhyma se nazývá Ostrý řez. Ten na scénu uvede zločince, který má velice neobvyklý modus operadi. Pronásleduje čerstvě zasnoubené páry a zabíjí je ve chvíli, kdy se v klenotnictví chystají koupit snubní prsteny. Ze symbolu krásné budoucnosti se tedy ve vrahově podání stává znamení zmaru a smrti. Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová proto musí začít okamžitě jednat.

Zanedlouho však zkušení kriminalisté zjišťují, že jejich tradiční metody tentokrát nebudou stačit. Pachatel má totiž v plánu mnohem víc, než je na první pohled patrné, a pokaždé, když se vyšetřovatelům podaří odkrýt nějakou stopu, vrah se na oplátku zase o krok přiblíží k nim. A co je nejhorší, zločince brzo upoutá prsten, který Lincoln z lásky věnoval Amélii.

Povídky

Součástí detektivní série, kde hlavní roli hraje vyšetřovatel Lincoln Rhyme, jsou také dvě povídky. První z nich se nazývá Vánoční dárek a objevila se v Deaverově povídkové sbírce Panoptikum. Locardův princip zase najdete v knize Vrahem může být kdokoliv.