Knižní série Magisterium

Máte rádi příběhy ze světa, kde vládne nespoutaná magie? Zbožňujete knihy ve stylu Harryho Pottera, jejichž děj se točí kolem kouzelnické školy a jejích studentů? Nebo si prostě jen chcete přečíst nějakou fantasy pecku pro mladé? V tom případě by vám rozhodně neměla uniknout sága Magisterium, kterou společně vytvořily americké autorky Cassandra Clareová a Holly Blacková.

  Více

Fantastická spolupráce

Fantasy pro mládež v dnešní době nabízí nepřeberné množství zajímavých titulů a pro některé čtenáře tak může být těžké se na tomto poli zorientovat, vybrat to nejlepší a najít knihy, ke kterým se budou i po letech rádi vracet. Jedno je však jasné. Když se na obálce kromě krásné ilustrace objeví také spojení jmen Cassandra Clareová a Holly Blacková, můžete si být jistí, že se jedná o naprostou pecku.

Kromě toho, že Cassandra Clareová píše vlastní knihy ze světa Lovců stínů, a Holly Blacková má zase na svědomí young adult sérii s názvem Krutý princ, jsou to také dobré kamarádky. A proto se tyto dvě populární americké autorky rozhodly ve volném čase spojit síly a dohromady vytvořit něco nového. A tak vznikla pětidílná sága pojmenovaná Magisterium. Lidé tuto úžasnou spolupráci dnes označují za nejúžasnější magické dobrodružství od dob Harryho Pottera.

Magisterium postavy

Hlavním hrdinou oblíbené série je Callum Hunt, mladý mág a student kouzelnické školy Magisterium. Každý díl sleduje jeden rok jeho studia, kdy tento čaroděj zažívá mnohá dobrodružství, hledá si nové přátele a musí bojovat také s temnými stíny minulosti. Magisterium knihy jsou navíc seřazené také podle vzácnosti kovu uvedeného v názvu, a to v pořadí: železo, měď, bronz, stříbro a zlato.

Kromě Calluma se série Magisterium točí samozřejmě také kolem jeho přátel a učitelů, s nimiž se na čarodějné škole pravidelně potkává. Mezi další oblíbené postavy tak patří třeba Tamara, Aaron, Jasper, mistr Rufus nebo Havoc. A samozřejmě nemůže chybět ani Constantin Madden, kterého fanoušci série znají především pod jménem Nepřítel smrti (Enemy of death).

Magisterium 1: Železná zkouška

Callum Hunt už od malička moc dobře ví, že pokud se někdy zaplete s magií, bude to pro něj znamenat jediné – nelítostnou smrt. A kdyby na to náhodou zapomněl, jeho otec mu to velice rád znovu připomene. Když tedy v knize Magisterium: Železná zkouška Calla pozvou ke vstupním zkouškám do tajemné čarodějné školy jménem Magisterium, slíbí svému otci (a zároveň i sám sobě), že v testu dokonale propadne.

Problém ovšem je, že Callum má magii v krvi, takže i přes veškerou snahu je spolu s dalšími dvěma žáky vybrán, aby studoval u největšího mága ze všech. Díky mistru Rufusovi a vlastnímu studiu mladík brzy zjišťuje, že magie je mnohem zábavnější, než si kdy uměl představit. Zároveň ale dokáže být také pořádně nebezpečná, což pozná ve chvíli, kdy si ve škole kromě nových přátel udělá také zapřisáhlé nepřátele.

Magisterium 2: Měděná rukavice

Ačkoliv léto by mělo být pro studenty časem odpočinku, Callum Hunt má během školních prázdnin rozhodně o čem přemýšlet. Na šokující zjištění o jeho minulosti, které vyslovil nepřítel všech mágů, totiž nedokáže jen tak zapomenout. V knize pojmenované Magisterium: Měděná rukavice se ovšem musí vypořádat také s napjatým vztahem ke svému otci, který ho možná (a možná ne) chce zabít, a s domácím mazlíčkem Pohromou, který je shodou okolností Chaosem posedlé vlče.

A nic se nezmění ani po návratu do druhého ročníku Magisteria. Na Calluma se problémy jen kupí, spolužáci si od něj udržují bezpečný odstup a chlapec se jim vlastně ani nediví. Napjatá situace nakonec vyvrcholí krádeží Alkahestu, což je slavná magická rukavice, která – pokud padne do špatných rukou – může způsobit obrovskou katastrofu.

Magisterium 3: Bronzový klíč

Třetí dobrodružství Calluma a jeho přátel se nazývá Magisterium: Bronzový klíč. Celý svět tyto teenagery momentálně oslavuje jako hrdiny a třetí ročník čarodějné školy by pro ně tedy měl být procházkou růžovým sadem. Callum však brzy zjistí, že nebezpečí číhá na každém rohu a není kam se před ním schovat.

Bezpečno není ani v podzemních tunelech Magisteria, kde se schovává tajemný špeh, který usiluje o Callumův život. Jedinou šancí mladého hrdiny je vypátrat zloducha dříve, než se on dostane k němu. Jak už to tak ale bývá, taková věc se snadněji řekne, než udělá. Obzvlášť ve chvíli, kdy se ve škole začínají šířit znepokojivé klepy a Callum si přestává být jistý, komu vlastně může věřit…

Magisterium 4: Stříbrná maska

Ve čtvrtém dílu oblíbené fantasy série pro děti a mladistvé, který se nazývá Magisterium: Stříbrná maska, zažívá Callum Hunt spoustu dalších nebezpečných dobrodružství. Na povrch navíc vyplave jedno temné tajemství, které všechno změní.

Před dvaceti lety se nejstrašnějším čarodějem, který kdy žil, málem stal Constantin Madden. Tento muž měl totiž jednu zcela nevídanou schopnost – dokázal vrátit mrtvé zpátky do života. Tehdy naštěstí neuspěl, ale podařilo se mu ukrýt se v mysli právě narozeného dítěte. A tím dítětem nebyl nikdo jiný než Callum Hunt. Nyní je to právě on, kdo patří mezi nejobávanější studenty Magisteria. Kvůli svému spojení s Maddenem ho uvěznili a budou ho vyslýchat. Jenže Call odpověď na jejich otázky zkrátka nezná.

Magisterium 5: Zlatá věž

Popáté se Callum Hunt vrací do magické podzemní školy v knize Magisterium: Zlatá věž. Záhy ovšem zjišťuje, že nic už není jako dřív. Porážka chaosu si totiž vybrala krutou daň, a zatímco někteří Calla oslavují jako hrdinu, mnozí v něm stále vidí převtělení temného černokněžníka, který si chce podrobit samu smrt a neštítí se k dosažení svých cílů využít tu nejčernější magii.

V posledním pokračování se mladý mág mermomocí snaží najít své místo v kouzelnickém světě, odolat vábení temné strany i magie chaosu a znovu si získat důvěru svých přátel a ostatních spolužáků. Magický svět se mezitím otřásá v základech pod náporem nové hrozby, se kterou si dokáže poradit jedině Makar. Až na to nakonec přijde, tváří v tvář dosud největší výzvě si tedy Call bude muset zvolit, zda se jednou provždy přikloní k dobru a lidskosti, nebo bude kráčet ve šlépějích obávaného Constantina Maddena.