Knižní série Magnus Chase

Máte rádi knihy zaměřené na mytologii, ale příběhy ze starověkého Řecka a Říma vás již omrzely? V tom případě nemusíte zoufat, protože na pultech knihkupectví se poměrně nedávno objevila knižní série Magnus Chase a bohové Ásgardu, kterou má na svědomí známý americký spisovatel Rick Riordan. Vypráví o chlapci jménem Magnus Chase, který je synem severského boha Freye, a sleduje jeho početná dobrodružství.

  Více

Příběhy ze severské mytologie

Magnus Chase a bohové Ásgardu je napínavá young adult trilogie inspirovaná tajemnými Vikingy a severskou mytologií. Jejím autorem je americký spisovatel Rick Riordan, který se v minulosti proslavil především svými příběhy o polobohovi Percy Jacksonovi a jeho neméně magických přátelích. Na rozdíl od svých předchozích děl, kde se soustředil především na řeckou a římskou mytologii, však spisovatel tentokrát zasadil své vyprávění na sever.

A o čem že tedy trilogie Magnus Chase a bohové Ásgardu vypráví? Příběh sleduje osudy Magnuse Chase, který za šestnáct let svého života zažil už spoustu různých dobrodružství. Jednoho dne se však dozví neuvěřitelné tajemství – je synem norského boha. A jelikož se zároveň schyluje k válce, brzy bude muset čelit mnoha obtížným úkolům, o kterých se mu dosud ani nesnilo.

Magnus Chase postavy

Hlavním hrdinou napínavé trilogie je šestnáctiletý polobůh Magnus Chase, podle kterého je celá série také pojmenovaná. Je to syn Freye, boha léta, úrody a růstu, a zároveň také bratranec Annabeth Chaseové, kterou mohou čtenáři znát z předchozích Riordanových děl (série Percy Jackson a Olympané nebo třeba Bohové Olympu). 

Svou roli v příběhu sehraje také Magnusův strýc Randolph, který je posedlý severskými bohy, arabsko-americká valkýra Sam (Samirah al-Abbas), Magnusův bratranec Blitz nebo třeba hluchoněmý álf Hearth. Nesmíme ovšem zapomenout ani na severské bohy, kteří se v jednotlivých knihách objeví. Těšit se můžete třeba na norskou bohyni Sif, boha lží a podvodů Lokiho nebo na samotného Ódina, který se však objeví v přestrojení.

Magnus Chase a bohové Ásgardu

Série o polobohu Magnusi Chaseovi se skládá ze tří samostatných dílů. Ty sledují dobrodružství tohoto neobyčejného chlapce a jeho přátel, kteří se znovu a znovu pouštějí do boje proti nepřátelům a snaží se zachránit svět před zkázou v podobě soudného dne.

Magnus Chase: Prastarý meč

Aby člověk mohl začít nový život, někdy prostě musí zemřít. To přesně zjistí šestnáctiletý Magnus Chase v první knize slavné série, která se nazývá Prastarý meč (v originále The Sword of Summer). V minulosti vždy patřil mezi problémové děti a když jeho matka záhadně zemřela, musel sám přežívat v ulicích Bostonu jen díky svému důvtipu.

Jednoho dne však Magnuse najde strýc Randolph, který mu prozradí, že je synem norského boha Freye a že vikingské mýty jsou ve skutečnosti pravdivé. Bohové Ásgardu se navíc zrovna připravují na válku a trollové, obři i další děsivé příšery se chystají na soudný den. Aby zabránil Ragnaroku, musí Magnus prohledat Devět Světů a najít tajemnou zbraň, která se ztratila před několika tisíci lety.

Magnus Chase: Thorovo kladivo

Druhý díl vyprávění o polobohu Magnusi Chaseovi nese název Thorovo kladivo (The Hammer of Thor). Sotva se chlapci podařilo odvrátit soudný den a najít Meč léta, už aby se vydal na další důležitou výpravu. Podle tajemného informátora, kterým není nikdo jiný než Thorova koza Otis, se totiž ztratila nejmocnější zbraň, z níž mají strach i samotní obři.

Jelikož Thorovo kladivo u sebe údajně schovává nestvůra v Provincetownu, Magnus Chase a jeho přátelé se musí na místo vypravit a zjistit, co se vlastně stalo. Musí navíc jednat opravdu rychle. Kdyby se totiž obři dozvěděli, že kladivo zmizelo, jejich armády by okamžitě zahájily útok na smrtelníky. A díky tomu by také dokázali ovládnout všech Devět Světů, což by mohlo způsobit i příchod soudného dne!

Magnus Chase: Loď mrtvých

Společně s přáteli dokázal Magnus porazit vlka Fenrira a získat zpět nejcennější magický artefakt. Úkol, který na něj však čeká ve třetí knize s podtitulem Loď mrtvých (The Ship of the Dead), bude ze všech nejtěžší. Bůh Loki se totiž chystá vyplout na Lodi mrtvých a zahájit tak Ragnarok, den zkázy všech Devíti Světů.

Magnus umí dobře uzdravovat, ale v boji rozhodně není žádné eso. Jenomže teď se musí postavit samotnému bohu vší špatnosti a odvrátit tak zkázu, která je jinak všechny čeká. Na pomoc mu naštěstí přispěchá banda elitních bojovníků – trpaslík Blitz, hluchoněmý Hearth, valkýra Sam, voják Týdžej, zuřivý berserk Nedorost Gunderson, drzá Mallory Keenová a Alex/a Fierro, což je někdy holka a někdy kluk. Podaří se jim společnými silami Lokiho zastavit?

Doprovodné knihy

Kromě samotné trilogie sepsal později Rick Riordan také dva doprovodné tituly, které vyšly samostatně. První z nich je kniha Hotel Valhalla: Guide to the Norse Worlds. Jedná se o příručku severských bohů a významných hrdinů, elfů, trpaslíků a monster, které se ve vyprávění o Magnusi Chaseovi objevují. Kniha se však prozatím nedočkala českého překladu.

Pokud vám Riordanovy příběhy ze severu přirostly k srdci, určitě sáhněte také po bonusové knize s podtitulem Příběhy z devíti světů. Jelikož Magnus Chase odjel navštívit sestřenici Annabeth, ale lidstvu opět hrozí zkáza, nezbývá jeho přátelům nic jiného než se pustit do boje bez něj. Povede se jim však pod ochrannou rukou boha Ódina vystopovat hromovládce Thora, nebo Ragnaroku tentokrát nedokáží zabránit?