Knižní série Mass Effect

Patříte mezi fanoušky akčních počítačových her, které se odehrávají ve více či méně vzdálené budoucnosti? V tom případě jste jistě slyšeli také o oblíbené hře s názvem Mass Effect. Jestliže se chcete do tohoto napínavého příběhu ponořit ještě více, není nic jednoduššího než sáhnout po knihách, které se v tomto vesmíru odehrávají.

  Více

Mas Effect

Když se řekne Mass Effect, lidé si okamžitě vybaví akční RPG počítačovou hru, kterou má na svědomí společnost BioWare. Tento úspěšný počin se odehrává v roce 2183, kdy se hráč v roli elitního lidského velitele Sheparda (či velitelky Shepardové) prozkoumává zapadlé kouty galaxie na hvězdné lodi SSV Normandy.

Kromě toho, že si tato hra získala srdce mnoha fanoušků, dočkala se i dvou oficiálních pokračování s názvem Mass Effect 2 a Mass Effect 3 a dvou herních rozšíření doplňujících původní příběh (Bring Down the Sky a Pinnacle Station). V roce 2017 spatřila světlo světa také hra Mass Effect: Andromeda, jejíž děj nenavazuje na původní trilogii, ale odehrává se paralelně se druhým a třetím dílem v galaxii Andromeda.
 

Mass Effect knihy

Nejen že má herní série Mass Effect u fanoušků obrovský úspěch, ale oblíbené jsou také knihy, jejichž příběh je spojený s událostmi, jež se odehrávají v první Mass Effect trilogii. Jedná se o čtyři romány, z nichž první tři má na svědomí Drew Karpyshyn, zatímco poslední nejnovější knihu napsal William C. Dietz. Žádná Mass Effect kniha se však nesoustředí na velitele Sheparda (či velitelku Shepardovou), který je hlavní postavou populárních her. Série je díky tomu přístupná také všem čtenářům, jež jsou hrou naprosto nepolíbeni.
 

Mass Effect 1: Zjevení

První díl s názvem Mass Effect: Zjevení je v podstatě prequel k celé herní sérii, jelikož se odehrává roku 2165. Tento román, jehož příběh sleduje vyšetřování útoků na vojenskou výzkumnou stanici, byl publikován již v květnu 2007, což bylo půl roku před vydáním samotné první hry.

A o čem že první kniha Mass Effect vlastně vypráví? Příběh se soustředí na osudy poručíka Davida Andersona, který na samé hranici kolonizovaného vesmíru zkoumá trosky přísně tajné vojenské výzkumné stanice. Na tu z neznámého důvodu zaútočili žoldáci a zabili většinu místních pracovníků.

Mladá vědkyně Kahlee Sandersová, která je klíčem k rozluštění všech záhad, zmizela během přepadení neznámo kam, a Davidovým úkolem je ji za každou cenu vypátrat. Aby toho však nebylo málo, vědkyni hledá také elitní turianský agent, Spektra Saren. Andersonovy šance se zdají být naprosto mizivé, ale poručík si moc dobře uvědomuje, že pokud selže, osud lidstva bude navždy zpečetěn.
 

Mass Effect 2: Vzestup

Druhá kniha s názvem Mass Effect: Vzestup se odehrává jen několik měsíců po příběhu první hry. Na scéně se opět objevuje Kahlee Sandersová, která opustila Alianci a přešla do projektu Vzestup. Ten se soustředí na bioticky nadané děti a pomáhá jim ovládnout jejich výjimečné schopnosti. Nejslibnější studentkou tohoto programu je dvanáctiletá autistka Gillian Graysonová, která je ovšem nevědomky také pěšákem tajné polovojenské skupiny Cerberus, jež provádí ilegální pokusy na studentech.

Jakmile se podaří nekalé záměry Cerberu odhalit, Gillianin adoptivní otec se rozhodne dceru z projektu Vzestup stáhnout a utíká s ní do bezprávných Vnějších systémů. Jelikož je Kahlee odhodlaná dívku za každou cenu ochránit, odchází s nimi. To ale ještě netuší, že Gillianin otec je sám operativcem Cerberu a že při záchraně Gillian bude muset cestovat až na nejzazší konec galaxie.
 

Mass Effect 3: Odveta

Děj třetí knihy s názvem Mass Effect: Odveta se soustředí na události, které se odehrávají jen několik měsíců po hře Mass Effect 2. Za hranicemi prozkoumaného vesmíru v té době totiž číhají Smrťáci, což je strojová inteligence usilující o vyhlazení všeho živého. Jedním z mála, kdo o nich znají pravdu, je Záhadný, vůdce tajné organizace Cerberus, který rozjíždí obludný plán na odhalení silných a slabých stránek nepřítele.

A v čem tento šílený plán vlastně spočívá? Jde o to, že aby vše fungovalo, musí být nějakému člověku implantována modifikovaná technologie Smrťáků. Vhodným subjektem pro tuto misi není nikdo jiný než zběhlý operativec Paul Grayson, s nímž má Záhadný nevyřízené účty z minulosti. Ačkoliv se však na začátku zdá tento obludný plán jako dobrý nápad, nakonec se ukáže, že podivný experiment nechtěně otevřel Pandořinu skříňku.
 

Mass Effect 4: Klam

Posledním dílem série je kniha s názvem Mass Effect: Klam, jejíž dej se odehrává nedlouho po předchozím pokračování. Po padesáti tisících let je vesmír opět v ohrožení, protože znovu nastal čas, kdy rasa vnímajících strojů jménem Smrťáci napadne naši galaxii a sklidí veškerý organický život. Tomu se snaží zabránit admirál David Anderson a jeho partnerka Kahlee Sandersová, kteří odhalili příšerný důkaz, že celá tato hrozba je skutečná.

Hlavní hrdinové se však ocitají ve smrtelném nebezpečí mnohem dříve, než se setkají se samotnými Smrťáky. Spolu s důkazem o jejich invazi totiž odkryli také intriky tajné organizace Cerberus, která se při ochraně svých tajemství bohužel nezastaví před ničím. Nečekaným spojencem se jim však stává Gillian Graysonová, která postupně začíná ovládat své smrtící dovednosti a přísahá nebezpečné organizaci pomstu za smrt jejího otce.
 

Mass Effect Andromeda knihy

Stejně jako u knižní série Mass Effect se knihy z cyklu Andromeda sice týkají událostí, které jsou nastíněné ve hře Mass Effect: Andromeda, žádný z románů se však nesoustředí na příběh hlavní postavy jménem Pathfinder Ryder.

Každou knihu z cyklu Mass Effect: Andromeda má na svědomí jiný autor. První díl společně napsali Jason M. Hough a K. C. Alexander, druhou knihu vytvořili N. K. Jemisin a Mac Walters a třetím pokračováním poté navázala Catherynne M. Valente. Všechny tři příběhy se odehrávají souběžně se samotnou hrou.
 

Mass Effect Andromeda 1: Vzpoura na Nexu

Jako první patří do série Mass Effect Andromeda Vzpoura na Nexu. Jak už název napovídá, odehrává se na vesmírné stanici Nexus, kterou si organizace Andromeda Initiative vybrala jako svou novou základnu. Ještě než však přiletěly archy jednotlivých ras, celá stanice se změnila v kriticky poškozenou trosku.

Po dlouhé cestě v kryospánku se teď konečně pionýři z Mléčné dráhy probouzejí a musí čelit nové neznámé galaxii i hrozbám, které si do té doby nedovedli ani představit. Kvůli umírající stanici je navíc celá mise v ohrožení a na scénu tak musí nastoupit šéfka bezpečnosti Sloane Kelly, jejímž úkolem je udržet Nexus za každou cenu při životě a obnovit zde alespoň zdání pořádku.
 

Mass Effect Andromeda 2: Iniciace

Děj druhého dílu série Mass Effect: Andromeda se odehrává v Mléčné dráze těsně před tím, než ji opustily archy jednotlivých ras. Hlavní hrdinkou příběhu je Cora Harper, která se snaží získat zpět zásadní nebezpečná data a technologie, které ukradl neznámý zloděj. Mohl by je totiž snadno zneužít proti Andromeda Initiative a překazit tak celou misi dřív, než vůbec započne.
 

Mass Effect Andromeda 3: Annihilation

Co se týče třetí knihy, která v originále nese podtitul Annihilation, ta prozatím nebyla do češtiny přeložena. Její příběh se soustředí na osud kvarianské archy a sleduje události na lodi Keelah Si´yah. Ta do galaxie Andromeda převáží 20 tisíc kolonistů včetně kvarianů, drellů, volusů, batarianů a elcorů.

Když ovšem na lodi objeví několik mrtvých v kryogenických komorách, posádka odhalí přítomnost smrtícího patogenu, který zde někdo úmyslně vypustil a který postupně zabíjí jednotlivé pasažéry. Lodní systémy navíc začínají kolabovat a jelikož virus způsobuje šílenství spojené s halucinacemi, šíří se celou lodí panika. Dokáže posádka najít lék, nebo se Keelah Si´yah k vesmírné stanici Nexus nikdy nedostane?
 

Mass Effect: Odhalení

Kromě již zmíněných knih vyšel česky také titul Mass Effect: Odhalení, který mají na svědomí Jeremy Barlow, Gabriel Guzman a Michael Atiyeh. Jedná se o komiksové pokračování známé herní série, kde turianská Hierarchie podezřívá Andromeda Initiative, že k dosažení svých cílů využívá zakázanou gethskou technologii.

Z toho důvodu se na scéně objeví loajální voják Tiran Kandros, který má za úkol organizaci infiltrovat, odhalit pravdu a v případě nutnosti také celý projekt sabotovat zevnitř. Se svou parťačkou Lunou Shanksovou se proto vydává na misi, jejímž účelem je najít ztraceného kvarianského vědce, jenž zná všechna tajemství Andromeda Initiative. Žádný z nich však netuší, že vědci je v patách také salarianský žoldák, který se nezastaví před ničím.