Knižní série Meč pravdy

Meč pravdy je slavná fantasy série, kterou napsal americký spisovatel Terry Goodkind. Vypráví napínavý magický příběh, jehož hlavním hrdinou je Richard Cyphera, který pomocí síly legendárního Meče pravdy svádí boj proti nadpřirozenému zlu.

  Více

První díl slavné fantasy ságy, která nese název Meč pravdy, napsal spisovatel Terry Goodkind v roce 1994 a ihned si tak získal přízeň tisíců fanoušků. Ještě toho samého roku prodal na 60 tisíc výtisků, což bylo mnohem více, než je u debutu běžné. Dodnes bylo dílo přeloženo do 20 různých jazyků a bylo prodáno více než 25 milionů knih.

Jednotlivé díly

Celá série se skládá celkem z 15 dílů, přičemž některé z nich jsou v českém vydání rozděleny do dvou svazků.

První čarodějovo pravidlo

Příběh knihy s názvem První čarodějovo pravidlo se točí kolem Richarda Cyphera, který je předurčený bojovat se zlověstným mágem Darkenem Rahlem, jenž si přeje zničit všechno, co Richard považuje za dobré. V českém překladu vyšla kniha také rozdělená na dvě poloviny – první s podtitulem Zlověstný mág a druhá Tři schránky ordenu.  

Richardův život se změní, když zachrání krásnou Kahlan, která se zoufale snaží uprchnout před Rahlovými vrahy. Zároveň se pokouší najít Zedda, posledního velkého čaroděje, který jako jediný dokáže vysvětit hledače pravdy, člověka s čistým srdcem a silnou vůlí, jenž bude vládnout ohromnou mocí legendárního Meče pravdy. Pouze hledač dokáže Rahlovi zabránit získat tři schránky Ordenu, které svému majiteli umožní ovládat vše živé. Nakonec je to právě Richard, koho Zedd vyzve, aby se stal hledačem.

Kámen slz

Richard Cypher sice porazil zlého mága Darkena, na odpočinek však není čas. Ačkoli ovládá magii, pravý talent ho mohou přimět poznat jen sestry světla, za kterými putuje až do starobylého Paláce proroků, jenž se nachází ve vzdálené zemi Starého světla. Kahlan mezitím vede vojska Středozemí do krvavé bitvy proti Rahlově armádě démonů. A Zedd? Ten musí vyrazit do Aydindrilu, sídla čarodějů, kde se pokusí vyvolat mocné síly. Právě ty jsou totiž potřeba k záchraně všech zemí.

Stejně jako první díl i druhé pokračování, které nese název Kámen slz, je v českém vydání rozděleno do dvou samostatných knih. V knihkupectví je tak čtenáři najdou pod názvy Armáda démonů a Sestry světla.

Krvavá církev

I ve třetím díle s názvem Krvavá církev mohou čtenáři sledovat hlavní hrdiny Kahlan, Richarda a čaroděje Zedda. Jejich svět je opět ohrožen starověkým a mocným zlem. Tyto démonické síly útočící na Nový svět jsou natolik hrozivé, že bylo nutné přistoupit k uzavření Starého světa, odkud hrdinové pocházejí. Nyní je opona svržena a Richard, Kahlan i Zedd se musejí vydat do boje, jehož prohra bude znamenat konečnou apokalypsu pro všechno, na čem jim kdy záleželo.

Krvavou církev lze rovněž pořídit samostatně anebo rozdělenou do dvou svazků s podnázvy Inkvizitor a Pekelná bible.

Chrám větrů

Richard Meč pravdy pozdvihl proti samotné smrti a teď přichází bránit lid D'Hary. Nepřítel, který na hlavního hrdinů tentokrát čeká, je však zcela jiný než vše, s čím se doposud setkal. Císař Jagang proti němu totiž staví mystickou smrtelnou nákazu, která vraždí tisíce nevinných obětí po celé zemi. Aby Richard se svou milovanou Kahlan po boku ochránil všechno, co je mu drahé, musí opět riskovat život a vydat se do Chrámu větrů. Protože pokud to neudělá, on i jeho svět navždy zmizí.

Kniha Chrám větrů je k dostání také ve dvou svazcích s podtituly Ochránce lorda Rahla a Proroctví císaře Jaganga.

Duch ohně

Aniž by to tušila, vypustila Kahlan do světa starobylou moc. Ta nyní ohrožuje ty, které miluje, a snaží se změnit svět i povahu samotného života. Richardovi a jeho milované nezbývá nic jiného než se utkat s mocnými chimérami, záhadnými lovci, kteří jsou obklopení tajemstvími. Během tohoto úkolu se oba ocitnou ve smrtelném nebezpečí. Koneckonců, nikde není tak nebezpečno jako ve světě bez kouzel.

I knihu, která nese název Duch ohně, si mohou čtenáři zakoupit rozdělenou na dvě části, a to s podtituly Válečný čaroděj a Tajemství magie.

Víra poražených

Oba hrdinové se stahují do ústraní. Zatímco Kahlan se léčí s těžkým zraněním, kterému málem podlehla po napadení v Anderinu, Richard jí pomáhá zotavit se a získat zpět sílu matky zpovědnice. Klid, který dvojice zažívá při pobytu v liduprázdných horách, však netrvá věčně. Richard je totiž unesen sestrou temnoty Nicci, milenkou císaře Jaganga a nebezpečnou kouzelnicí. Aby si Richarda pojistila, připoutá se kouzlem k jeho milované Kahlan. Pokud se Nicci něco stane nebo se Richard odmítne podřídit, Kahlan zemře.

Víra poražených je k dispozici také rozdělená ve dvou svazcích, a to jako Zuřivost Mord-Sithy a Císařský řád.

Pilíře světa

V sedmé knize pojmenované Pilíře světa se podíváme na osudy Jennsen Daggettové a Oby Schalka, dvou nemanželských dětí krutovládce Darkena Rahla, které se narodily bez magických schopností a byly tak odsouzeny ke smrti. Naštěstí se jim podařilo včas uniknout z Rahlova dosahu. Životy obou potomků jsou rozdílné. Jennsen prožila dětství a mládí na útěku před Rahlovými služebníky. Když je její matka brutálně zavražděna, zmatená a vystrašená Jennsen přijímá pomoc od cizince Sebastiana a společně se vydávají na cestu do bezpečí.

Oba oproti tomu v životě nepoznal nic jiného než ponížení, není tedy divu, že vyrostl v muže s poněkud temným viděním světa. Svou krutost navíc zdědil také po otci. A jelikož se právě dozvěděl svou pravou totožnost, vydá se nárokovat si to, co je po právu jeho. D'harský trůn.

Obnažená říše

Do země Bandakaru byli před dávnými časy vykázáni ti lidé, kteří se narodili imunní vůči magii. Řetězy uzavírající tuto zemi blízko Pilířů světa se ale nyní zpřetrhaly. Vojsko Císařského řádu v čele s Jagangem mezitím i nadále postupuje ve snaze uchvátit celý svět. Aby zajal Richarda a Kahlan, stvořil císař Smykala, nekontrolovatelnou bytost, která je schopná ovládat duši každého člověka. Vládce navíc disponuje také válečníky, kteří jsou rezistentní vůči kouzlům. Když už se zdá, že nemůže být hůř, je Richard otráven. Jediný protijed se přitom nachází v zemi vyhnanců. Vypadá to, že jeho poslední nadějí je zuřivost Meče pravdy a tajemství osmého čarodějova pravidla.

Obnaženou říši, která vyšla původně pod názvem Nahé císařství, lze stejně jako předchozí díly pořídit také v rozděleném vydání, a to s podtituly Temný závoj hněvu a Pevnost čarodějů.

Ohnivá kaskáda

Poté, co je kouzelnice Nicci nucena Richarda přivést zpět ze světa mrtvých, nositel Meče pravdy zjišťuje, že jeho žena Kahlan zmizela. A nejen to. Nikdo totiž nevěří, že vůbec někdy existovala. Změnily se navíc také knihy proroctví, které, jak se zdá, s Richardem vůbec nepočítají. Stránky, které o něm dříve hovořily, jsou totiž prázdné. Richarda navíc tlačí i čas. Vojska císaře Jaganga se zatím nebezpečně blíží k bráně D'Haru.

Richard zmatený událostmi kolem Kahlan však odmítá vést vojsko do války a radí lidem, aby se císaři postavili sami za sebe. Sám se přitom vydává hledat nebezpečnou čarodějnici Šotu v naději, že mu poví pravdu. Tu ale tuší i čaroděj Zedd.

Také devátý díl, který původně vyšel pod názvem Čarodějný oheň, je k dostání ve dvou svazcích, a sice jako Chodba mrtvých a Ohnivá kaskáda.

Fantom

Když se Kahlan probudila, nepamatovala si nic ze svého dosavadního života. Pro všechny ostatní to byl okamžik, kdy svět začal zanikat. Matka zpovědnice se totiž stala nejnebezpečnější bytostí ve světě živých, a pokud se brzy nedozví svou pravou identitu, její mysl i tělo ovládne ztělesněné zlo, čímž způsobí zkázu celého světa. Richard i Kahlan musejí společně odhalit pravdu o tom, proč se stala ústřední postavou ve válkou zmítaném světě. Tajemství je však mnohem temnější, než si oba dokázali představit.

Desátý díl série, který nese název Fantom, lze pořídit jako jednotnou vazbu anebo rozdělenou do dvou knih. Ty se na pultech knihkupectví objevují s podtituly Přízračné legie a V prachu starých kostí.

Zpovědnice

Podle jedenáctého čarodějova pravidla není v moci lidí, kteří dosud zůstali neporobeni a na něž se pomalu snáší temnota, zastavit nástup nového krutého světa. Richarda trápí svědomí, že nedokáže zabránit nejhoršímu. Musí se navíc vyrovnat s tím, že se nemůže svěřit jediné osobě, kterou miluje. Protože kdyby to udělal, navždy by ji ztratil.

Kniha Zpovědnice nabízí již jedenácté dobrodružství z čarovného světa. Vychutnat si ho můžete vcelku anebo hned nadvakrát. Vyšlo totiž také ve dvou vazbách s podtituly Předivo kouzel a Poslední čarodějovo pravidlo.

Ozubí Reguly

Ozubím Reguly začíná druhá polovina celé série. Kniha zároveň znamená triumfální návrat matky zpovědnice Kahlan, nosiče Meče pravdy Richarda i ostatních hrdinů. Ti se opět musejí postavit proti nebezpečnému zlu. Zdá se, že ani tentokrát nepůjde o jednoduchý boj, budou totiž čelit silám, se kterými se dosud nesetkali.

Třetí království

Na začátku třináctého dílu s podtitulem Třetí království Richard a Kahlan jen o vlásek unikli smrti při střetu s černokněžnicí Jit v Temném kraj. Nyní se ocitají opuštěni uprostřed lesa. Pomoci se jim dostává v odlehlé vesnici Stroyza, kde žije malá kouzelnice Sammie. Ta brzy přijde se zvláštní informací. V Richardovi i Kahlan se podle ní skrývá smrt. Když pak vzápětí vesnici napadají oživlé mrtvoly, je Richard vtažen do víru událostí, které sahají daleko za jeho dosavadní zkušenosti. Nemá ale na výběr. Aby zachránil svou milovanou Kahlan i sebe, musí se vydat do království mezi životem a smrtí.

Oddělené duše

Richard se během svého života setkal se smrtí mnoha podob. A v jeho životě bude hrát podstatnou roli i v knize Oddělené duše. A role to bude o poznání větší než kdy dřív. Richard se ocitne na pokraji svých fyzických i psychických sil a bude čelit ztrátě, která překoná všechny předchozí.

Válečné srdce

Patnáctá kniha, která nese název Válečné srdce, začíná poměrně jasnou zprávou: vše je ztraceno. Zlo postupně pohlcuje celou D’Harskou říši. Čaroděj Richard leží na pohřební hranici a svět živých se postupně hroutí a zaniká. Zůstala už jen Kahlan, která i navzdory svému zdravému rozumu vsadí vše na jednu kartu a uposlechne svůj vnitřní hlas. Moc dobře přitom ví, že jakmile to udělá, nebude cesty zpět. Svět se navždy změní.

Doplňující díla

Kromě samotného příběhu vyšly také další dvě knihy, které děj doplňují. Jendou z nich je První zpovědnice: legenda o Magdě Searusové, prequel celé série, který poměrně ponurým a morbidním způsobem vypráví příběhy, jejichž cílem je odkrýt zatím nezodpovězené otázky. Přečíst si čtenáři mohou také Pravidlo devítek, kde se příběh našich hrdinů odehrává v paralelním vesmíru.