Knižní série Měsíční kroniky

Máte rádi temné dystopické knížky, ale zároveň nedáte dopustit na klasické pohádkové příběhy? V tom případě byste si rozhodně neměli nechat ujít cyklus s názvem Měsíční kroniky, který má na svědomí populární americká spisovatelka Marissa Meyerová. V několika samostatných románech vám představí tajuplný futuristický svět, kde společně žijí pozemšťané, kyborgové, androidé i příslušníci měsíčního národa.

  Více

Převyprávění oblíbených pohádek

Výjimečné spojení dystopické vesmírné ságy a světa pohádek, kde není nouze o temná tajemství, magii a různé fantastické motivy. Tak fanoušci popisují cyklus oblíbených young adult románů z pera spisovatelky Marissy Meyerové, který se nazývá Měsíční kroniky (v originále The Lunar Chronicles). Jedná se o převyprávění těch nejoblíbenějších pohádek, jejichž děj se pro změnu odehrává ve vzdálené budoucnosti.

Inspirací pro sepsání série Měsíční kroniky se autorce stala účast v literární soutěži, kde vytvořila futuristicky laděný příběh o Kocourovi v botách. Svou fantazii pak dovedla ještě dál a světlo světa tak spatřila první kniha nové pohádkové série, kde v hlavní roli sice vystupuje Popelka, ale kolem ní se to hemží kyborgy, androidy a dalšími technickými vynálezy.

Celý příběh, který je rozdělený do čtyř samostatných knih, se odehrává zhruba 120 let po ukončení čtvrté světové války. Země je momentálně rozdělena na několik mocností a snaží se navázat spolupráci s Měsíčňany, kteří mají výjimečné schopnosti, ale také zázračný lék proti kruté nemoci, s níž si pozemšťané sami nevědí rady.

Měsíční kroniky: postavy

Zatímco v klasických pohádkových příbězích představují ženské hlavní hrdinky spíše dámy v nesnázích, které je třeba neustále zachraňovat před nebezpečím, knihy Marissy Meyerové čtenářům nabízí pravý opak. Ačkoliv se zde setkáte s klasickými pohádkovými princeznami, vystupují zde jako silné a nezávislé ženy, které se nebojí bojovat za to, co je jim nejdražší.

Hlavní postavy:

  • Linh Cinder – inspirovaná Popelkou
  • Scarlet Benoit – inspirovaná Červenou karkulkou
  • Cress Darnel – inspirovaná Locikou
  • Winter Blackburn-Hayle – inspirovaná Sněhurkou
  • Královna Levana

Jednotlivé díly

Série Měsíční kroniky se skládá ze čtyř dílů a několika doprovodných titulů. Jednotlivé knihy jsou vždy pojmenované podle hlavní hrdinky, která v nich vystupuje. Každá zde má tedy svůj vlastní příběh, dohromady je ovšem spojuje dívka-kyborg jménem Cinder, která se objeví hned v první knize a poté se s ní můžete setkat také ve všech následujících.

Cinder

Šestnáctiletou Cinder většina pozemšťanů považuje za nepovedenou hříčku. Je totiž sice krásná a velmi schopná, ale také je to kyborg, což její macecha považuje za naprosto neúnosné břemeno. Být kyborgem má ovšem i své výhody, a tak Cinder získala schopnost opravovat vše, na co si jen vzpomenete, a stala se tak nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě díky tomu se jednoho dne setká také s princem Kaiem, který nutně potřebuje opravit svého porouchaného androida.

Ačkoliv se princ snaží celou situaci zlehčovat, Cinder brzy pojme podezření, že za obyčejným pracovním úkonem se skrývá víc, než je Kai ochoten přiznat. Vše se ještě více zkomplikuje, když se mladší sestra Cinder nakazí smrtelným morem, který Zemi sužuje celá desetiletí. Macecha totiž Cinder obviní, že nemoc domů přinesla právě ona, a nabídne její tělo výzkumníkům, což dosud nikdo nepřežil. Lékaři ovšem brzo zjistí, že jejich pokusné morče není ani trochu obyčejné. Jak to všechno dopadne? To se dozvíte v knize Cinder: Měsíční kroniky.

Scarlet

Osmnáctiletá Scarlet Benoitová se považuje za silnou, nezávislou ženu a je přesvědčená, že se o sebe vždy dokáže sama postarat. Nikoho nepotřebuje a rozhodně si nikoho nehodlá pustit do života. Tedy až na jednu výjimku. Babička Michelle se pro Scarlet stala vzorem a neocenitelnou společnicí, protože ji naučila vše, co umí – správně oškubat kachnu, pilotovat raketu a na rozdíl od většiny ostatních si na věc vždy udělat vlastní názor.

Jenomže na začátku druhé knihy s názvem Scarlet: Měsíční kroniky babičku znenadání unese tajemný gang a Scarletin život se tak navždy změní. Jediným člověkem, který o celé situaci něco ví, je totiž známý pouliční rváč jménem Vlk. A i když by s takovým potížistou Scarlet normálně neztrácela čas, teď jeho pomoc zoufale potřebuje. To ovšem ještě netuší, jakou roli před lety sehrála její babička při záchraně princezny Selene. Dokáže dívka včas odhalit rodinné tajemství a Vlkovy skryté úmysly?

Cress

Samota, zoufalství a za okny pouze nekonečný vesmír. To jediné ve svém životě poznala dívka jménem Cress, která od dětství vyrůstala uvězněná v umělém satelitu, kde se jejími jedinými věrnými společníky staly počítačové obrazovky. Dokázala však ze své situace vytěžit maximum a postupem času se vypracovala na špičkovou hackerku. Teď je ovšem nucená pracovat pro královnu Levanu, která se chystá zaútočit na Zemi, a přeje si proto vystopovat každého nebezpečného narušitele.

Kapitán Thorne a mladá Cinder se v knize Cress: Měsíční kroniky snaží zlé královně mermomocí uniknout a společně se Scarlet a Vlkem připravují plán na její svržení. V tom jim může pomoci právě Cress, jejíž odvážný pokus o záchranu se však nezdaří. Za svou svobodu navíc bude muset zaplatit mnohem vyšší cenu, než si kdy dovedla představit. A navíc bude muset čelit tvrdé realitě – ačkoliv se necítí být povolána k záchraně světa, zdá se, že společně s Cinder a Scarlet jsou jedinou nadějí, kterou svět momentálně má.

Winter

Princezna Winter je vznešená, má dobré srdce a měsíční národ ji naprosto zbožňuje. Zároveň je však pro svou macechu trnem v oku, protože královna Levana je sice krásná, ale navzdory jizvám je krása mladé Winter ještě úchvatnější. A svou macechu navíc ze srdce nenávidí, protože neschvaluje její city k palácovému strážnému Jacinovi.

Levana považuje svou nevlastní dceru za slabou dívku, která se snadno nechá ovlivnit a ve správnou chvíli udělá vše, co po ní bude chtít. Jenže Winter už nemá zájem žít ve strachu a společně s kyborgskou mechaničkou Cinder a jejími spojenci proto plánuje rozdmýchat povstání, které by jim mohlo pomoci královnu svrhnout. Dokáží však v této kruté válce zvítězit a dopsat tak šťastné konce ke svým příběhům? Pokračování s názvem Winter: Měsíční kroniky čtenářům přináší dechberoucí závěr, který si rozhodně nesmíte nechat ujít.

Doprovodné tituly

Kromě základní tetralogie napsala Marissa Meyerová také dva doprovodné díly, které čtenářům přináší odpovědi na spoustu dosud nezodpovězených otázek. Kromě toho je k dispozici také kniha kouzelných omalovánek.

Nejkrásnější

Zrcadlo, zrcadlo, pověz, kdo je v zemi zdejší nejhezčí a nejkrásnější?  Čiré zlo se obvykle skrývá za maskou klamu, aby nenápadně získalo moc nad všemi ostatními. To si samozřejmě moc dobře uvědomuje i královna Levana, která je ochotná pro své vítězství udělat cokoliv. Ale kde se vlastně vzala?

Dlouho předtím, než jí zkřížily cestu Cinder, Scarlet, Cress a Winter, žila Levana úplně jiný příběh. Pohádku, kterou nikdo nikdy nevyprávěl. V knize Nejkrásnější: Měsíční kroniky s podtitulem Příběh Levany se však čtenáři konečně dozví pravdu o její minulosti. A můžete si být jistí, že příběh o lásce, válce, zradě a smrti vás naprosto pohltí.

Hvězdy nad hlavou

Jak se Cinder ocitla pod ochranou Michelle Benoitové? Co Winter přimělo k rozhodnutí nikdy nepoužít svůj měsíční dar? A co vedlo k uvěznění Cress v satelitu a k Vlkovu postavení alfy v královnině armádě? Pro všechny fanoušky Měsíčních kronik, kteří by rádi našli odpovědi na tyto otázky, sepsala Marissa Meyerová knihu Hvězdy nad hlavou. Ta obsahuje devět povídek, kde najdete vyprávění o minulosti všech oblíbených postav.

Měsíční kroniky omalovánky

Patříte mezi kreativní jedince a chtěli byste si připomenout svět Měsíčních kronik? Postavy, místa a scény z této dystopické série znovu ožívají v nápadité knize omalovánek, kterou vytvořili samotní fanoušci.