Knižní série Naslouchač

Málokterý fanoušek fantasy literatury ještě neslyšel o sérii jménem Naslouchač, kterou má na svědomí Petra Stehlíková. Tato původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo, se v posledních letech těší stále větší oblibě. Zároveň také dokázala nadchnout čtenáře, kteří fantasy žánr na pultech knihkupectví obvykle nevyhledávají.

  Více

Temná fantasy pentalogie

Neobyčejnou sérii s názvem Naslouchač má na svědomí česká spisovatelka Petra Stehlíková. Svá díla, jako byla například trilogie Zrozena z popela, si tato žena nejprve publikovala vlastním nákladem, ale poté si jí všimlo nakladatelství Host a v roce 2016 tak spatřil světlo světa první díl její plánované pentalogie, který nese název Naslouchač.

V sérii Naslouchač Petra Stehlíková čtenářům odkrývá svět, který velká válka rozdělila na dvě části. Jednu z nich zamořily jedovaté plyny, zatímco ta druhá je obyvatelná a chrání ji speciální štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu proto žije národ sklenářů, který jako jediný dokáže s tímto nerostem pracovat. Za tuto schopnost však lidé platí vysokou daň – jsou to otroci, musí žít ve středověkých podmínkách a těžba sklenitu jim navíc způsobuje nemoci a znetvoření.

A co se čtenářům na této knižní sérii nejvíce líbí? Je to především detailně propracovaný svět i jednotlivé postavy, všudypřítomné nebezpečí a také velké množství zajímavých nestvůr. Kromě toho jsou fanoušci nadšení také ze situací, kdy je příběh nutí s bušícím srdcem otáčet jednu stránku za druhou a neustále přemýšlet o tom, co by se asi tak ještě mohlo stát.

Naslouchač

První díl, který se stejně jako celá fantasy série nazývá Naslouchač, sleduje osudy třináctileté Ilan. Ta má velké štěstí, protože se jako jedna z mála narodila bez deformací. A co je ještě lepší, dokáže navíc naslouchat sklenitu. Aby ji však neodvedli od rodiny, musí se vydávat za chlapce a skrývat se v masce a hábitu.

Ačkoliv by se mohla vyučit sklenářským brusičem, díky jejím neobyčejným schopnostem si Ilan nakonec vybere kapitán družiny s názvem pětadvacítka, která chrání sklenářská města před nebezpečnými tvory. Dívka moc dobře ví, že svůj dar a tajemství musí před ostatními členy družiny chránit, protože všichni jsou to její zarytí nepřátelé. Nebo se mýlí?

Faja

V prvním dílu Naslouchače se Petře Stehlíkové podařilo vytvořit naprosto fascinující příběh, který může směle konkurovat zahraničním fantasy titulům. Kniha Naslouchač 2 s podtitulem Faja pokračuje v předchozím tempu a sleduje další osudy mladé Ilan. Ta prošla skárou a pohybuje se ve světě nížin, zatímco si zvyká na své nové přátelství s kapitánem a ostatními členy pětadvacítky. Také si uvědomuje, že aby mohla o lidech, kteří zotročili její národ, smýšlet jako o přátelích, bude se muset naučit odpouštět.

Když se po mnoha generacích znovu objeví starodávný nápis, klid ve sklenářských městech je narušen. Kdo píše po zdech palatulů a sklenářských ghett záhadnou větu, jejíž význam znali jen lidé, kteří jsou již dávno mrtví? A jaký příběh ta slova vlastně vypráví? Ilan bude muset čelit mnoha nebezpečím, aby odhalila nové poselství starobylého odkazu.

Nasterea

Další návrat do temného světa, kde lidé po letech utrpení ztrácejí svou naději na lepší zítřky, je opět plný napětí a zajímavých zvratů. Kniha Naslouchač 3 s podtitulem Nasterea čtenáře seznamuje se zcela novou hrozbou. Ilan se totiž podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl a objevila místo, jenž hledaly celé generace před ní. Místo, kde existují jen jedovatá šedá mračna a průchod na druhou stranu retey.

Bohužel se však ukáže, že na tomto místě žijí hrozivé nasterey, kterých se obávají všichni v Duvalském pohoří. Jenomže kdo tito tvorové vlastně jsou a proč začínají být jejich útoky mnohem častější a nelítostnější? Ilan je sice sklenář, a těm nasterey nikdy neubližují, na světě však již neexistuje nikdo, kdo by na její otázky dokázal odpovědět. Žádný tvor, který se vydal na druhou stranu, se totiž nevrátil. Dokáže si dívka poradit sama bez ochrany bojovníků?