Knižní série Nástroje smrti

Cyklus šesti fantastických románů z pera americké spisovatelky Cassandry Clareové vypráví o obyčejné dívce jménem Clary, která jednoho dne zjistí, že za hranicemi naší reality se skrývá tajemství. Svět plný lovců stínů, vlkodlaků, upírů, čarodějů, andělů, ale i nebezpečných démonů. A jelikož se ukáže, že je vlastně jednou z nich, musí se vyrovnat se všemi temnými nástrahami, které na ni v tomto světě čekají.

  Více

Oblíbená fantasy pro mládež

Když americká spisovatelka Judith Rumeltová, která publikuje své knihy pod pseudonymem Cassandra Clareová, vydala první díl série Nástroje smrti (v originále The Mortal Instruments), určitě netušila, že bude mít tak obrovský úspěch. Její styl, který nejprve cvičila na fanfikcích Harryho Pottera a Pána prstenů, však zaujal miliony čtenářů, a brzy tak vzniklo pět dalších pokračování.

Jelikož si svět lovců stínů, který v sérii Nástroje smrti představila, zamilovala kromě fanoušků i samotná Cassandra Clare, rozhodla se ve psaní pokračovat. A tak vznikl širší cyklus s názvem Kroniky lovců stínů (The Shadowhunter Chronicles), který v sobě zahrnuje jak Nástroje smrti, tak i třídílnou ságu Pekelné stroje, novou trilogii s názvem Temné lsti nebo také spoustu doplňkových povídek či jeden grafický román.

A o čem vlastně cyklus šesti populárních fantastických románů vypráví? Nástroje smrti se soustředí na postavu dívky Clary Frayové, která se nechtěně zaplete do problémů a objeví tajemný svět, kde figurují lovci stínů, jejichž úkolem je chránit obyčejné lidi před nástrahami temných sil. Ačkoli Cassandra Clare v těchto dílech původně necílila na mládež, série se postupně stala oblíbenou především v žánru young adult paranormálních romancí.

Nástroje smrti knihy

Oblíbená fantasy série dnes obsahuje celkem šest knih, které na sebe navzájem dějově navazují. První z nich byla dokonce i zfilmována, ale jelikož se místo úspěchu dočkala spíše nepříjemné kritiky, tvůrci filmové verze od dalšího natáčení upustili. Před několika lety však na obrazovky vtrhl seriál s názvem Shadowhunters, který je inspirovaný právě jednotlivými díly Nástrojů smrti.

Nástroje smrti 1: Město z kostí

Když se patnáctiletá Clary v první knize s názvem Nástroje smrti: Město z kostí vydá do oblíbeného newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se brzy stane svědkem brutální vraždy. Tento příšerný čin navíc spáchá trojice teenagerů se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi. Jenže když chce Clary zavolat policii, uvědomí si, že mrtvé tělo jednoduše zmizelo a nezbyla po něm ani jediná kapka krve. A co je horší, útočníci jsou pro všechny ostatní jednoduše neviditelní.

Čím víc Clary událost zkoumá, tím větší má pocit, že se zapletla s něčím nadpřirozeným. Brzy se poprvé setká s lovci stínů, kteří mají za úkol chránit svět před démony, její matka nečekaně zmizí a samotnou Clary napadnou temné síly. Jak je možné, že má najednou podivný „vnitřní zrak“? A proč se o ni zajímají démoni, když je to pouze obyčejná dívka?

Nástroje smrti 2: Město z popela

Ačkoliv si Clary zoufale přeje vrátit se zpět ke svému obyčejnému životu, nic už není a nikdy ani nebude jako dřív. Prakticky to totiž není možné, když patří mezi lovce stínů, zabíjí démony a vidí kolem sebe obyvatele podsvěta, jako jsou upíři, víly a vlkodlaci. Ve druhém dílu s názvem Nástroje smrti: Město z popela se Clary musí poprat se spoustou problémů, které její nová identita s sebou přináší.

Život se zdá být opravdu těžký obzvláště ve chvíli, kdy by Clary nejraději trávila více času s kamarádem Simonem, ze kterého se postupem času možná stává i něco víc, a její matka je navíc v magickém kómatu. Ačkoli by se však ke světu lovců stínů nejraději obrátila zády, ostatní ji nehodlají nechat jen tak odejít. A obzvláště ne její pohledný a nesnesitelný znovunalezený bratr Jace. A tak se Clary rozhodne najít svého otce, zákeřného Valentýna, který může jako jediný její matce pomoci.

Nástroje smrti 3: Město ze skla

Třetí příběh ze světa lovců stínů má název Nástroje smrti: Město ze skla. Toto pojmenování odkazuje na tajemné Skleněné Město, kam se musí Clary vydat, aby zachránila život své milované matce. Přestože vstup na toto místo bez povolení odporuje Zákonu a jeho porušení se přísně trestá, je odhodlaná toto riziko podstoupit. Nečeká ovšem, že ji Jace ve městě nechce a Simona mezitím lovci stínů uvrhnou do vězení.

S tím, jak postupně odhaluje další střípky z minulosti své rodiny, nalézá zároveň spojence v tajemném Sebastiánovi. Co se týče zákeřného Valentýna, ten mezitím sbírá veškeré své síly, aby zničil lovce stínů jednou provždy. Jedinou nadějí by pro ně byla spolupráce s jejich odvěkými nepřáteli. Ale dokáží se lovci stínů a podsvěťané přenést přes vzájemnou nenávist? A podaří se Clary ovládnout své nově objevené schopnosti?

Nástroje smrti 4: Město padlých andělů

Na začátku čtvrtého dílu s názvem Nástroje smrti: Město padlých andělů, se život zdá být opět krásný. Válka totiž skončila, Clary chodí s Jacem a snaží se stát dobrou lovkyní stínů. Jak už to tak ale bývá, nic není bez kazu. Někdo totiž začal lovce stínů potají vraždit, což by mohlo vyvolat další krvavý konflikt. A problémy se nevyhýbají ani Simonovi, který chodí se dvěma nebezpečnými dívkami najednou, aniž by o sobě navzájem věděly. Když nakonec Clary uvede do pohybu události, které by ji mohly stát vše, co miluje, čeká na ni ta nejhorší noční můra.

Nástroje smrti 5: Město ztracených duší

Ačkoliv se lovcům stínů podařilo zničit démonku Lilith a Jace unikl z jejího zajetí, přesto tu něco nehraje. Když jej totiž ostatní přijdou zachránit, není po něm na místě ani památky. A v páté knize s názvem Nástroje smrti: Město ztracených duší zmizí nejen chlapec, do kterého je Clary po uši zamilovaná. Najednou se totiž ztratí i nenáviděný Sebastián, který je ochotný navázat na otcovu snahu a uspět tam, kde předchozí pokusy selhaly.

Clary je odhodlaná za každou cenou Sebastiánovy plány překazit a vydává se proto úplně sama do srdce temnoty. Tam ovšem musí hrát nebezpečnou hru, kde je v sázce nejen její vlastní život, ale také Jaceova duše. Může však své lásce pořád důvěřovat, nebo je skutečně navždy ztracen? A není cena, kterou bude muset kvůli lásce zaplatit, příliš vysoká?

Nástroje smrti 6: Město nebeského ohně

V závěrečném pokračování, které nese název Nástroje smrti: Město nebeského ohně, se čtenáři konečně dočkají finálního rozuzlení. Zatímco na svět lovců stínů padla temnota a všude teď vládne pouze chaos a zkáza, hlavní hrdinové si moc dobře uvědomují, že je čeká největší hrozba, jaké kdy čelili. Musí se postavit Claryinu vlastnímu bratrovi.

Sebastián přešel do útoku a systematicky zasévá rozkol do řad lovců stínů. Pomocí tajemného Poháru smrti rozvrací rodiny, odtrhává od sebe milence a mění lovce stínů v bytosti z nočních můr. Jeho temná armáda se navíc stále zvětšuje a zdá se, že nic na tomto světě ho už nemůže porazit. Všichni vědí, že jediná naděje na záchranu se ukrývá ve světě démonů. Ale dokáže někdo z nich překonat strach a na toto temné místo se vydat?