Trilogie Pán prstenů

Kdo by neznal dobrosrdečného hobita Froda Pytlíka, mocného čaroděje Gandalfa a nebojácného hraničáře Aragorna? Vždyť se jedná o postavy z Pána prstenů, jednoho z nejslavnějších hrdinských fantasy románů všech dob, který mezi lety 1937 a 1949 napsal anglický spisovatel J.R.R. Tolkien. Dílo, které popisuje dobrodružství devíti dobrovolníků na jejich cestě za zničením nejmocnějšího prstenu světa, někteří označují za zakládající dílo fantastického žánru

  Více

Knihy Pán prstenů patří bezesporu k nejslavnějším fantastickým dílům všech dob, někteří je dokonce označují za stavební kámen tohoto žánru. Ke slávě příběhu přispělo i filmové zpracování, kterého se na začátku tisíciletí chopil režisér Peter Jackson.

Ačkoli je dílo koncipováno jako trilogie, spisovatel J. R. R. Tolkien ho původně zamýšlel vydat jako celek složený z šesti knih. Přál si, aby vyšly v jednom svazku, ale rozdělení příběhu do tří dílů i jejich pojmenování si prosadil vydavatel z obchodních důvodů. Knihy jsou dnes k dostání také jako komplet.

O čem knihy jsou?

Stejně jako své ostatní smyšlené příběhy, i tento napsal spisovatel jako mytologii pro Anglii, která v tomto ohledu zaostávala za Skandinávskými zeměmi, jež měly své příběhy o Vikinzích. Tolkien navíc potřeboval vytvořit světy a legendy pro své umělé jazyky, protože byl přesvědčen o tom, že jazyk není živý, dokud nemá vlastní historii a příběhy, které se s ním pojí. K atmosféře díla podle některých výrazně přispěla doba druhé světové války, během které knihy částečně vznikaly. Tuto myšlenku ale autor několikrát popřel.

Samotný příběh se točí kolem souboje dobra a zla, které má formu obávaného prstenu, jehož moc ohrožuje celou Středozem. Aby nepadl do rukou svého pána Saurona, který by s ním dokázal zničit celý svět, vydá se skupina devíti dobrovolníků tvořená lidmi, elfem, trpaslíkem, hobity a čarodějem nástroj zla zničit. Učinit tak mohou ale pouze v Hoře osudu, která se nachází uvnitř nepřátelského území Mordoru. To je kromě armády hrozivých skřetů navíc střeženo i okem samotného Saurona.

Příběh, který volně navazuje na události v knize Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, popisuje kolektivní hrdinství západních vojsk, která svádí se Saurunovými vojsky rozhodující bitvy, i putování a individuální statečnost jednotlivých členů Společenstva prstenu.

Aby Pán prstenů na původní příběh lépe navazoval, provedl autor v textu Hobita určité úpravy. Obě knihy vycházejí z rozsáhlých dějin světa Arda, který autor velmi podrobně popisuje v mytologické knize Silmarillion. Jejího vydání se ale nedožil. Z jeho zápisků ji však po jeho smrti dokončil a vydal jeho syn Christopher Tolkien.

Hlavní postavy Pána prstenů

Ačkoli se velká pozornost celé série otáčí k hobitovi Frodu Pytlíkovi, který se ujal břemene a nese prsten do Hory osudu, sám spisovatel za hlavního hrdinu považovat jeho věrného přítele Samvěda Křepelku. I když to tak zpočátku nebylo zamýšleno, velký prostor dostala také postava hraničáře Aragorna, kterého si Tolkien údajně původně představoval pouze jako hobita jménem Klusák. Později se mu však postava „vymkla z rukou“ a vytvořil z ní Isildurova dědice trůnu, který svými vlastnostmi velice připomíná postavu rytíře, jakým je například král Artuš. Tedy muže, který je ušlechtilý, statečný, a navíc zasvětí život boji proti zlu.

Velmi důležitou roli v celé sérii hraje také rasa Elfů. Do popředí vystupuje hlavně Legolas z Temného hvozdu, který se stejně jako Frodo, Samvěd a Aragorn stane členem Společenstva prstenu. Součástí družiny je pak také trpaslík Gimli, mocný čaroděj Gandalf, člověk Boromir, který je synem vládnoucího správce Gondoru, a dva roztržití hobiti Smíšek a Pipin, kteří tvoří nerozlučnou dvojku.

Jednotlivé díly

Jak už zaznělo výše, autor díly původně plánoval vydat v jednom svazku, knihy na sebe tedy přímo navazují. Každá kniha je navíc rozdělena na dvě části.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Kniha první
Na začátku knihy s podtitulem Společenstvo prstenu žije hobit Frodo Pytlík spokojený život v Kraji. Navštíví ho však čaroděj Gandalf, od kterého se dozví, že prsten, který zdědil po svém strýci Bilbovi, není ani zdaleka tak obyčejný, za jaký ho považoval. Jedná se totiž o mocnou zbraň, kterou si před mnoha lety nechal ukovat Temný pán Sauron, aby si podmanil elfy a s nimi i celou Středozem. Existuje navíc pravděpodobnost, že o tom, že ho vlastní Frodo, dobře ví, a proto musí hobit Kraj opustit.

Vydává se tedy se svými přáteli do Roklinky, kam Sauronova moc nesahá. Tam se má rozhodnout o dalším osudu prstenu. Zrovna když skupinka hobitů prchá před přízraky, seznámí se s hraničářem Aragornem, který jí nabídne svou pomoc a do Roklinky je doprovodí.

Kniha druhá
V Roklince se koná porada, které se účastní elfové, trpaslíci, lidé, Frodo se svými přáteli a čaroděj Gandalf. Různorodá skupina se nakonec dohodne, že prsten je nutné zničit, aby se znovu nedostal do Sauronových rukou. Lze tak ale učinit jen v Hoře osudu, která se nachází za branami nepřátelského území Mordoru. Na nebezpečné místo se nikdo dobrovolně vydat nechce, a tak se jako jediný dobrovolník přihlásí hobit Frodo.

Hobitova odvaha přítomné ohromí. Někteří se k němu proto rozhodnou přidat. Mezi nimi je hraničář Aragorn, čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas a syn vládnoucího správce Gondoru Boromir. Froda se samozřejmě rozhodnou doprovodit i jeho přátelé z Kraje. Po cestě na hrdiny čekají nelehké překážky, které jim do cesty klade sám Sauron. Skupinka se tak nejednou ocitne ve smrtelném nebezpečí. Navíc se ukáže, že nebezpečí na ně nečíhá jen zvenčí.

Pán prstenů: Dvě věže

Kniha třetí
V další knize s podtitulem Dvě věže se čtenář opět shledá s Aragornem, Legolasem a Gimlim, kteří sledují stopy skřetů. Ti totiž unesli Smíška s Pipinem a směřují na západ do Železného pasu, kde sídlí zlý čaroděj Saruman, který si zde zbrojí své vojsko. Během honu se tři přátelé opět setkávají s Gandalfem, který je ubezpečí o tom, že oba hobiti jsou v bezpečí u lesních Entů, a společně se statečnou trojicí se vydává do Rohanu, aby osvobodil krále Théodena, který je polapen kouzlem. Ten se po osvobození rozhodne před Sarumanovou mocí skrýt v Helmově žlebu a odtud se bránit útoku jeho armády.

Zatímco se Théodenovi muži brání Sarumanově vojsku, Smíšek a Pipin přemlouvají Enty, aby se přidali do války a společně se postavili Sarumanovi.

Kniha čtvrtá
Sam s Frodem, kteří se zatím pomalu blíží k Mordoru, narazí na Gluma, tvora, který vlastnil prsten ještě před Bilbem. Glum se jim nabídne jako průvodce a slíbí jim, že je k Hoře osudu zavede. Cestu jim ale zkříží Faramir, Boromirův bratr, který po prstenu zatouží. A podobně je tomu i u „průvodce“ Gluma, který, jak se zdá, nemá tak čestné úmysly, jakými se zprvu prezentoval. Před Mordorem na hobity čeká nemilé překvapení, které jim cestu k Hoře osudu značně zkomplikuje.

Pán prstenů: Návrat krále

Kniha pátá
Zatímco Gandalf s Pipinem jsou na cestě do Minas Tirithu, hlavního města Gondoru, Sauron se v knize s podtitulem Návrat krále připravuje na bitvu. Ačkoli prsten ještě stále nezískal, hodlá Středozem porazit v boji, a to pomocí té nejstrašnější armády skřetů, jakou kdy svět spatřil. Gondor zoufale potřebuje spojence, a tak se Aragorn rozhodne vydat do rohanského horského průsmyku, kde se nachází vojsko duchů, kteří v dávné válce porušili přísahu. Nyní dostanou šanci svou zradu odčinit. Na pomoc Gondoru se chystají také Rohirové v čele s králem Théodenem, Saurunovo vojsko už však drží Minas Tirith v obležení.

Kniha šestá
Šestá a zároveň i poslední kniha začíná Samovou snahou osvobodit Froda ze skřetího zajetí. Frodo, který nese prsten, je už velice unavený. Jeho slabost navíc znásobuje staré zranění, které si odnesl ze střetu s Prstenovými přízraky na Větrově. A těžké je i břemeno samotného prstenu, jehož moc s každým krokem, kterým se hobiti blíží k Hoře osudu, sílí. V patách je oběma přátelům navíc také jeden starý známý. U Černé brány Mordoru mezitím marně bojuje gondorská armáda a k Frodovi, který síle prstenu podlehl a prohlásil ho za svůj, míří Prstenové přízraky. Zdá se, že osud Středozemě je zpečetěn. Podaří se prsten nakonec zničit?  

Filmové zpracování díla

V letech 2001 až 2003 byl celý příběh zfilmován uznávaným režisérem Peterem Jacksonem, který přiznal, že celou trilogii četl už jako malý kluk a stal se jejím velkým fanouškem. Byla to právě jeho filmová adaptace, která dílo anglického spisovatele rozšířila do povědomí milionů diváků po celém světě. Všechny tři filmy, které vznikaly podle jednotlivých knih, sklidily ohromný úspěch a dodnes podle některých patří k nejlepším počinům světové kinematografie.

A celovečerními filmy to nekončí. V roce 2017 americká společnost Amazon oznámila, že získala práva na seriálové zpracování trilogie. Děj by se měl údajně týkat událostí před prvním dílem slavné série. Na motivy příběhu vzniklo také velké množství počítačových her.