Knižní série PAX

Dobrých fantasy knih není nikdy dost. Pokud i vaše děti patří mezi fanoušky tohoto literárního žánru, mohla by je nadchnout desetidílná série jménem Pax, kterou má na svědomí trojice švédských autorů. Ta vypráví příběh bratrů Alrika a Vigga, kteří byli osudem vybráni, aby chránili tajnou knihovnu a bojovali proti nadpřirozeným příšerám.

  Více

Oblíbená fantasy pro děti

„Čas tepe jako srdce. Při každém úderu slábne ochranný štít světa proti nadpřirozeným silám a zlo se chápe své příležitosti.“ Přesně tak autoři uvádějí čtenáře do děje desetidílné městské fantasy série jménem Pax, která je určená hlavně náctiletým dětem. Odehrává se ve světě nadpřirozených bytostí z hlubin staré severské mytologie, kde o dobrodružství a napínavé momenty rozhodně není nouze.

Ačkoliv jde především o akční příběhy, v nichž se hrdinové jménem Alrik a Viggo potýkají s nebezpečnými příšerami, zároveň se jedná také o dojemné vyprávění, které se soustředí na sílu jejich sourozeneckého vztahu. Společně s hlavními postavami se tak čtenáři dozvědí, jak je těžké naučit se znovu důvěřovat jeden druhému a vybojovat si své vlastní místo v životě.

Desetidílná urban fantasy je společným dílem švédské spisovatelky Åsy Larssonové, která má na svědomí také několik severských detektivek, autorky Ingel Korsellové a ilustrátora Henrika Johnssona. Ten knihy doplnil temnými obrázky, které pomáhají dotvářet místy až hororovou atmosféru fantastických románů, což čtenáři jistě ocení.

Hůl prokletí

První kniha ze série Pax, která se nazývá Hůl prokletí, přivádí čtenáře do odlehlého městečka Mariefred, kde se v poslední době začínají dít velice podivné věci. K životu se zde totiž probouzejí nadpřirozené bytosti, s jejichž příchodem do našeho světa proniká temnota. V těchto nejistých časech do místní pěstounské rodiny přichází také sourozenci Alrik a Viggo.

Jelikož tajná knihovna ukrytá pod kostelním návrším neustále přitahuje zlé síly a její ochrana postupem času slábne, jsou tito chlapci vybráni, aby pomohli posvátné místo chránit přede všemi, kteří ho ohrožují. Původní strážci je však považují za příliš mladé, a pokud se chtějí stát právoplatnými válečníky, budou muset podstoupit náročnou zkoušku.

Grim přízrak

Z hlubin věků někdo přivolává temné síly a také druhá Pax kniha s názvem Grim přízrak slibuje spoustu napětí, jelikož je tajná knihovna opět v ohrožení. Ochránit ji přitom bude těžší než kdy dřív. A aby toho nebylo málo, v Mariefredu se navíc během nočních hodin toulá záhadný tvor podobný ohromnému psovi, který terorizuje okolí a napadá obyvatele městečka.

Co když je to skutečný vlkodlak? A jak si s takovou bestií poradit? Bratři Alrik a Viggo musí nestvůru zastavit dříve, než dojde k dalšímu neštěstí, a odpovědi na své otázky se proto snaží dohledat v tajné knihovně. Tam se také seznámí se záhadným čarodějem Damírem, jenž přišel strážce varovat před smrtelným nebezpečím.

Dívka ze záhrobí

Kdo by neměl rád Halloween, kdy se každý může na chvíli proměnit v někoho jiného a užít si večer plný zábavy? To si jistě říkají i obyvatelé městečka Mariefred během poslední říjnové noci. Halloweenské oslavy jsou v plném proudu, všichni se výborně baví, ale najednou se objeví postava v dokonalém kostýmu a strhne se mela. Není to totiž nikdo jiný než obávaný přízrak myeling.

Také v třetím pokračování série Pax pojmenovaném Dívka ze záhrobí musí krkavčí bratři Viggo a Alrik spojit své síly se strážci tajné knihovny Magnarem a Estrid. Tentokrát budou muset bojovat, aby své spolužáky zachránili před pomstou nemrtvé. A to zrovna ve chvíli, kdy se ve městě objeví záhadná dívka jménem Iris, která zasáhne Alrikovo srdce.

Neviditelný zloděj

Na začátku čtvrtého dílu série Pax se v Mariefredu začínají ztrácet peníze, věci i zvířecí mazlíčci a za hlavního podezřelého je okamžitě označen Alrik. Opravdu je tím Neviditelným zlodějem, který je za vše zodpovědný? A kdo jiný by mohl tyto problémy způsobit, když ne jeden z bratrů, kteří se sem nedávno přestěhovali do pěstounské rodiny?

Většina obyvatel městečka má od první chvíle jasno a ani na moment je nenapadne, že by mizení věcí mohl způsobit někdo úplně jiný. A už vůbec neuvažují o tom, že by v tom mohla mít prsty magie. Plány Černé čarodějnice se tak pomalu, ale jistě mění ve skutečnost a krkavčí bratři před sebou mají další složitý úkol.

Sluhové zla

Nastal prosinec, Vánoce se rychle blíží a obyvatelé Mariefredu se uprostřed toho všeho shonu chystají oslavit svátek svaté Lucie. Jen málokdo ale tuší, že hranice magického světa je tenká jako hedvábný papír a že v knize pojmenované Sluhové zla je čeká nejděsivější oslava 13. prosince, jakou kdy zažili.

Jedna nevinná dětská hra otevře bránu do jiného světa, což do města nečekaně přivolá nebezpečné návštěvníky a v Mariefredu začnou řádit tři tajemní duchové. Alrik a Viggo se tak pouštějí do boje s neúprosným časem, jelikož musejí nezvané hosty porazit dříve, než vyděsí bezbranné obyvatele k smrti.

Postrach jezera

V šestém pokračování série Pax pojmenovaném Postrach jezera se žáci mariefredské školy vypraví na zábavnou exkurzi. Jakmile však dorazí k zamrzlému jezeru Mäleren, stane se neštěstí, které podle Iris způsobil místní vodník. A i když ji Viggo s Alrikem považují za nesnesitelnou, nakonec musí jejímu tvrzení dát za pravdu. Pod hladinou se opravdu pohybuje záhadný tvor, který stahuje oběti do hlubin jezera.

Do zámku Gripsholm navíc přichází nový správce, jehož chování se chlapcům nezdá, a Henry Neználek je poslední dobou jako vyměněný. Aby situaci zvládli a vyrovnali se s nastalými problémy, Alrik s Viggem musejí překonat své nejhorší noční můry. A to ještě netuší, že se ve městě nečekaně objevila jejich matka, která pro ně má neuvěřitelnou novinu.

Dech smrti

Stále více obyvatel Mariefredu trápí nemoc s podivnými příznaky a krkavčí bratři začínají uvažovat o tom, zda se ve městě náhodou neobjevil obávaný Moroděj. Když tajemná choroba v knize s názvem Dech smrti zasáhne i jejich pěstounskou rodinu, nezbývá jim než se pustit do pátrání po její příčině. Iris se mezitím snaží přijít na to, kdo je ve skutečnosti Černá čarodějnice, a vypadá to, že konečně na něco přišla. Jenomže její plán je životu nebezpečný, a navíc smrdí jako pomalu se rozkládající mrtvola.

Bílý had

Zatímco starobylá nestvůra po probuzení spolkne dítě a zmizí, v Mariefredu se nachází dívka, kterou sužuje vina a děsivé tajemství. Aby toho nebylo málo, Iris je v knize Bílý had stále v zajetí Maggie Migrény, jejíž zlovolné plány dostávají čím dál jasnější obrysy. Dokáže se ale Iris pustit do boje s Černou čarodějnicí? A odhalí Viggo s Alrikem záhadu bílého hada, aby se konečně mohli setkat se svými nevlastními rodiči?

Noční můra

Konec se pomalu blíží a hladina napětí v devátém pokračování série Pax stoupá. Jelikož Černá čarodějnice potřebuje získat šifrovací klíč uschovaný v tajné knihovně, rozhodne se uzavřít dohodu s Noční můrou. Estrid proto usíná a její strážce se nečekaně ocitá mimo hru. Celou situaci mohou zachránit pouze Alrik s Viggem, kteří se i přes Irisino varování vydávají do Estridiny říše snů. Je to ovšem nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Kdo zemře tam, zemře totiž i ve skutečném světě.

Draugova oběť

Už v neděli se mají Viggo s Alrikem odstěhovat od svých pěstounů a může za to jedině Iris! Kdyby se nenechala chytit Černou čarodějnicí a kdyby chlapce při vloupání do školy nenatočila kamera, všechno by bylo jinak. Když už se zdá, že se nedá nic dělat, události v závěrečném pokračování s názvem Draugova oběť naberou nečekaně rychlý spád – Viggo totiž konečně zjistí, kde se ukrývá řešení záhady, v níž hraje hlavní roli nestvůra pod tajnou knihovnou.

Stihnou ale s bratrem zachránit městečko Mariefred i zbytek světa, než se na místo dostane Černá čarodějnice? A kdo ve skutečnosti stojí za Maggie Migrénou? Věštecké karty krkavčím bratrům kdysi předpověděly pohromu, které se nedá nijak zabránit. Nebo snad ano?