Knižní série Pekelné stroje

Líbila se vám série Nástroje smrti, kterou vytvořila oblíbená americká autorka Cassandra Clareová, a chtěli byste si přečíst něco podobného? V tom případě určitě sáhněte po trilogii s názvem Pekelné stroje. Jedná se totiž o velice podařený spin-off, který sleduje příběh šestnáctileté Theresy Grayové, jejíž svět se jednoho dne dočista změní. Zjistí totiž, že má zvláštní schopnosti, a setká se s Lovci stínů.

  Více

Oblíbené romány pro mládež

Cassandra Clareová (vlastním jménem Judith Rumeltová) je americká spisovatelka, která svou kariéru odstartovala hexalogií s názvem Nástroje smrti. Vytvořila zde magický svět Lovců stínů (Shadowhunters), kde společně přežívají vlkodlaci, upíři, čarodějky, andělé i nebezpeční démoni.

A jelikož si tento svět zamilovala nejen sama autorka, ale také její čtenáři, rozhodla se v psaní brzo pokračovat. Tak vznikl širší cyklus pojmenovaný Kroniky lovců stínů, který kromě série Nástroje smrti zahrnuje také trilogii Pekelné stroje, novou ságu pojmenovanou Temné lsti a spoustu doplňkových povídek i dalších materiálů.

Cassandra Clare: Pekelné stroje

A o čem tedy pojednává třídílná sága s názvem Pekelné stroje, která navazuje na hexalogii Nástroje smrti? Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Theresa Grayová, která kvůli svému bratrovi roku 1878 přijíždí do Londýna. Tam ovšem zjišťuje, že nepatří mezi obyčejné smrtelníky a že má zvláštní schopnosti. Objeví také svět Lovců stínů, kteří ji zasvětí do mnohých tajemství.

Pekelné stroje: postavy

Jak už bylo řečeno výše, děj trilogie Pekelné stroje se točí především kolem Theresy „Tessy“ Grayové. Ta dokáže měnit svou podobu a patří mezi podsvěťany (nejspíše k čarodějkám). Dále zde hrají důležitou roli William Owen Herondale a James Carstairs.

Will je zkušený Lovec stínů a patří mezi nejlepší ve svém oboru. Věří ovšem, že je prokletý, a proto se ostatních většinou straní. Jem pochází z čínské verze Institutu Lovců stínů. Jelikož byl nucený brát speciální drogu, zbělely mu vlasy i oči. Jeho tělo si ovšem na tuto látku zvyklo a teď nedokáže žít bez ní, ale ani s ní. Oba mladí muži jsou navíc zamilovaní do Tessy, která si mezi nimi bude muset nakonec vybrat.

Pekelné stroje: knihy

První díl série Pekelné stroje se na pultech amerických knihkupectví objevil roku 2010. V České republice vyšly všechny tři knihy až o několik let později u nakladatelství Yoli. Dnes můžete sehnat jednotlivé díly nebo Pekelné stroje komplet.

Pekelné stroje: Mechanický anděl

Kniha Pekelné stroje 1: Mechanický anděl (anglicky Clockwork Angel) se odehrává v roce 1878. Poté, co osiřelá Tessa Grayová přijde i o svou tetu, která se o ni do té doby starala, rozhodne se odcestovat z New Yorku do Londýna za svým bratrem Nathanielem. Toho však v přístavu nenajde. Místo toho tam na ni čeká prapodivná dvojice žen, kterým se přezdívá Temné sestry.

Paní Černá a paní Temná uvězní Tessu ve svém domě a nutí jí k přeměně. Jak se totiž ukáže, dívka má zvláštní schopnosti a dokáže poměrně snadno měnit svou podobu. Tento dar chce využít tajemný Magistr, kterému chtějí Temné sestry Tessu předat, aby ji mohl pojmout za svou ženu. Při pokusu o útěk dívka zjišťuje, že jedna ze služebných je ve skutečnosti podivná mechanická bytost, a záchrana nakonec přichází naprosto nečekaně. Vysvobodí ji totiž lovec stínů Will, který ji odvede do Institutu, kde na ni čeká také parabatai Jem. 

Pekelné stroje: Mechanický princ

Druhý díl s názvem Pekelné stroje 2: Mechanický princ (anglicky Clockwork Prince) přivádí čtenáře opět do magického Institutu, kde Tessa Grayová zjišťuje, že její bezpečí bude mít nejspíš krátkého trvání. Díky samotářskému Willovi, který jí zlomil srdce, a oddanému Jemovi totiž odhalí temné Magisterovo tajemství. Jeho válka proti Lovcům stínů má zjevně osobní důvod. Viní je z dávné křivdy, která mu navždy zničila život.

Jestliže chtějí celou věc rozplést, musí se hrdinové vydat do mlžného Yorkshiru, do temných londýnských uliček i na ples plný nepřátel. Teprve pak se Tessa bude moci dozvědět děsivou pravdu o svém původu. Bohužel se navíc brzy ukáže, že někdo ze středu celého jejich Společenství je zrádce.

Pekelné stroje: Mechanická princezna

Poslední pokračování pojmenované Pekelné stroje 3: Mechanická princezna (anglicky Clockwork Princess) začíná ve chvíli, kdy se nad londýnským Institutem stahují mračna. Magister totiž připravuje nelítostný útok na lovce stínů a chce je zničit pomocí armády mechanických bytostí. Na dokončení tohoto ďábelského plánu potřebuje už jen jedinou věc – Tessu Grayovou.

Do Institutu dorazila také Willova sestra Cecily, která se snaží stát lovkyní stínů, a Jemovi postupně dochází jeho droga, takže je jasné, že brzy zemře. Magister navíc unese Tessu a oba muži, kteří si dělají nároky na její lásku, jsou schopní udělat cokoliv pro její záchranu. Tessa ovšem moc dobře ví, že jediný člověk, který jí může pomoci, je vlastně ona sama. Ale dokáže se postavit celé armádě pekelných strojů?