Série Percy Jackson a Olympané

Zajímáte se o starou řeckou mytologii a máte rádi příběhy bohů, hrdinů a dalších mytických bytostí? Nebo tomuto světu propadlo některé z vašich dětí a dožaduje se stále nových magických vyprávění? V tom případě by vám rozhodně neměla uniknout pětidílná série Percy Jackson a Olympané z pera Ricka Riordana, která se soustředí na moderní dobrodružství mladých polobohů v čele s Poseidonovým synem Percy Jacksonem.

  Více

Nový literární fenomén

Když americký spisovatel Rick Riordan vydal svou první knihu o mladém polobohovi, jistě netušil, jakou vlnu nadšení tím v literárním světě rozpoutá. Čtenáři se však do příběhů ze současného světa, který je propojený s řeckou mytologií, naprosto zamilovali. Nemyslete si ale, že se jedná pouze o knihy pro děti. Sérii Percy Jackson a Olympané (v originále Camp Half Blood series) naopak chválí a doporučuje také spousta dospělých čtenářů.

A jaké má cyklus Percy Jackson díly? Jedná se o pentalogii, což znamená, že příběh mladého poloboha je rozdělený do pěti samostatných knih. Celé vyprávění sleduje osudy Percyho a jeho přátel, kteří ho postupně seznamují se světem, kde vládnou Olympané a kde polobohům neustále hrozí nějaké nebezpečí. V každé knize se Percy vydává za jiným dobrodružstvím a řeší jiné magické problémy, ale vždycky se nakonec vrací do Tábora Polokrevných, ve kterém mají mladí hrdinové svou základnu.

Hlavní postavy

Kromě Percyho maminky Sally a jejího manžela Gabriela v sérii Percy Jackson postavy většinou patří mezi bohy, polobohy nebo další mytologické bytosti. Hlavním hrdinou celého příběhu je samozřejmě Perseus Jackson, který je synem boha moří Poseidona. Ten neměl příliš šťastné dětství, protože trpěl syndromem ADHD a dyslexií, vyhodili ho z několika škol, a navíc jeho matku využíval její hrubiánský manžel. Všechno se však pro něj změní ve chvíli, kdy konečně zjistí, že patří mezi polobohy a dostane se do Tábora Polokrevných.

V sérii Percy Jackson a Olympané se čtenáři samozřejmě postupně setkají se všemi důležitými řeckými bohy. Velkou roli v knihách hraje třeba Percyho otec Poseidon, ale mnoho prostoru se dostane také Dionýsovi, který vede Tábor Polokrevných, Athéně nebo třeba bohu války Áresovi. Mezi další oblíbené postavy patří:

  • Annabeth Chaseová – dcera bohyně Athény a Percyho nejlepší kamarádka
  • Grover Underwood – satyr, Percyho ochránce a přítel
  • Thalia Graceová – dcera boha Dia
  • Luke Castellan – syn boha Herma
  • Nico di Angelo – syn boha Háda
  • Tyson – syn boha Poseidóna a Percyho nevlastní bratr
  • Cheirón – kentaur, vedoucí táborových aktivit

Percy Jackson knihy

Pokud si chcete pořídit sérii Percy Jackson a Olympané, na výběr máte z několika možností. K dostání je Percy Jackson komplet, kde mají jednotlivé díly měkkou vazbu, nebo každá kniha ze série zvlášť ve vazbě pevné.

Percy Jackson: Zloděj blesku

V prvním dílu oblíbené série Ricka Riordana s podtitulem Zloděj blesku se čtenáři hned na začátku seznámí s dvanáctiletým Percy Jacksonem, který studuje na zvláštní škole Yancy. Když se však jeho učitelka promění v nestvůru a během dovolené je nucený bojovat s Mínotaurem, celý jeho život se však od základů změní. Zjišťuje totiž, že patří mezi mladé polobohy. Společně s ostatními syny a dcerami bohů tráví léto v Táboře Polokrevných, najde si zde nové přátele a také se dozvídá, že jeho otcem není nikdo jiný než mocný vládce moří Poseidon.

Věci se však rychle zvrtnou, když je Percy nespravedlivě obviněn z krádeže Diova mistrovského blesku. Společně se satyrem Groverem a Athéninou dcerou Annabeth se proto vydává na nebezpečnou výpravu a má pouze deset dní na to, aby Diův blesk našel, vrátil na Olymp, uklidnil situaci mezi bohy a zabránil tak jejich osudnému střetnutí. Podaří se mu přežít hněv nejmocnějších bohů a odhalit včas pravého zloděje?

Percy Jackson: Moře nestvůr

Na začátku knihy Percy Jackson 2: Moře nestvůr se hlavní hrdina opět dostává do problémů. Jeho kamarád Tyson si totiž jednou pozve do školy nebezpečné lidožrouty, které musí Percy s malou pomocí kamarádky Annabeth zneškodnit. Když se ovšem všichni společně vydají do Tábora Polokrevných, zjišťují, že ani tam není situace o moc lepší. Někdo totiž otrávil Thaliin strom, který toto místo střeží, a navíc zmizel i jejich kamarád Grover.

Jelikož se Percy dozvídá, že Táboru Polokrevných hrozí zničení, vyráží s přáteli na nepovolenou a ohromně nebezpečnou výpravu. Jedinou možností, jak mohou zachránit Thaliin strom, je návštěva Bermudského trojúhelníku, kde od Kyklopa Polyféma musí získat Zlaté rouno. V cestě jim však stojí spousta různých překážek a jejich úkol rozhodně nebude jednoduchý.

Percy Jackson: Prokletí Titánů

V dalším pokračování oblíbené série s názvem Percy Jackson 3: Prokletí Titánů se mladí hrdinové vydávají do vojenské školy, aby tam zachránili dva polokrevné, Biancu a Nica di Angelovi. V tomto nelehkém úkolu jim nakonec pomůže bohyně Artemis se svými Lovkyněmi, která však společně s Annabeth zakrátko zmizí neznámo kam.

Hrdinové navíc zjistí, že nastává jakési probuzení nestvůr a nad Olympem se začínají rychle stahovat mračna. Kdo na sebe nakonec bude muset vzít děsivé Titánovo prokletí, kterým by se naplnilo proroctví Orákula, a jaká příšera se chystá zničit Olymp? To se dozvíte jedině, pokud si tuto napínavou knihu přečtete.

Percy Jackson: Bitva o Labyrint

Percymu je už skoro 15, svět kolem něj se zdá být čím dál nebezpečnější a Tábor Polokrevných už také není, co býval. Na začátku dalšího dílu s názvem Percy Jackson 4: Bitva o Labyrint všechny překvapí bojovník Kvintus, který se v táboře z ničeho nic objeví se svým pekelným psem. Clarisse navíc přináší špatné zprávy o tom, že Luke hledá vstup do jejich bezpečného úkrytu skrze podzemí.

Zatímco Grover se snaží najít boha Pana, Percy se společně s Annabeth a Tysonem musí vydat do tajemného Daidalova Labyrintu, kudy se k nim valí hrozivá armáda nestvůr. Důmyslné podzemní bludiště však může člověka dovést kamkoli, zmást ho, dohnat k šílenství nebo dokonce i zahubit. Uspějí hrdinové ve svém nebezpečném snažení, nebo Tábor Polokrevných příšery srovnají se zemí?

Percy Jackson: Poslední z Bohů

Poslední kniha ze série Percy Jackson a Olympané čtenáře přivádí na pokraj války. Armáda Titánů totiž pod vedením Krona povstává a chystá se brzy napadnout samotný Olymp přímo v srdci New Yorku. A tak místo oslavy šestnáctých narozenin musí Percy zformovat hrdiny, kteří budou domov bohů za každou cenu bránit, a zároveň odhalit, který podvodník donáší Lukovi tajné informace o dění v Táboře Polokrevných. Kdo válku nepřežije a kdo z ní naopak vyjde jako hrdina? To vám prozradí závěrečný díl s podtitulem Poslední z Bohů.

Série Bohové Olympu

Pokud jste si příběhy o Percy Jacksonovi zamilovali, ale už je máte všechny přečtené, nezoufejte. Rick Riordan totiž napsal také další sérii s názvem Bohové Olympu, kde se kromě nových hrdinů opět objevují v hlavní roli i Percy, Annabeth a Grover.