Knižní série Píseň ledu a ohně

Píseň ledu a ohně je oblíbená fantasy série amerického autora George R. R. Martina. Přestože se první díl na policích knihkupectví objevil už v roce 1996, do povědomí mnoha lidí se série dostala až v roce 2011, kdy na její motivy vznikl seriál pojmenovaný po prvním dílu série, který se nazývá Hra o trůny.

  Více

Zajímavosti ze světa Písně ledu a ohně

Legendární sága Píseň ledu a ohně je známá především svými komplexně prokreslenými postavami, brutálními a nečekanými zvraty i politickými intrikami. Ačkoli se série oficiálně řadí do žánru fantasy, na rozdíl od jiných děl nechává nadpřirozeno spíše v pozadí a soustředí se více na příběh zasazený kdesi ve středověku. A zatímco v prvním díle hrají fantasy prvky jen minimální roli, postupně získávají na důležitosti.

Fanoušci i kritici na sáze pak oceňují mimo jiné fakt, že autor přímočaře neodděluje dobro od zla. Postavy díky tomu nepůsobí černobíle a postupně čtenáři odkrývají své povahové rysy. Ty koneckonců ovlivňují i jednotlivé kapitoly, které jsou psané vždy er-formou. Situace tak bývají ovlivněny osobnostmi i momentálním psychickým rozpoložením postav, které se ve vypravování střídají. Tyto úhly pohledu čtenáři částečně pomohou vymezit hlavní charaktery, některé kapitoly jsou ale vyprávěny i z pohledu vedlejších postav.

Kromě toho, že je autor známý tím, že je velice excentrický, co se týče popisu brutality a sexuálních scén, má rovněž pověst nelítostného spisovatele, který bez mrknutí oka nechá zemřít kteroukoli ze svých postav, a to často v situacích, kdy to čtenář absolutně nečeká.

O úspěšnosti celé série hovoří i čísla prodeje. V dubnu roku 2015 se knih slavné ságy prodalo více než 60 milionů kopií, které byly přeloženy do 47 jazyků. V roce 2011 příběh navíc získal také velmi úspěšnou seriálovou podobu.

Děj Písně ledu a ohně

Děj Martinova příběhu se z velké části odehrává v Sedmi královstvích, která se nacházejí na kontinentu zvaném Západozemí, jehož historie sahá zhruba dvanáct tisíc let zpátky. Po dlouhou dobu na tomto území existovalo sedm samostatných království s rozdílnou kulturou a historií. Zhruba 300 let před dějem první knihy však byly národy sjednoceny Aegonem Targaryenem, jehož rod následně vládl Západozemí po mnohá desetiletí. Po více než 280 letech byl ale poslední vláce tohoto rodu, šílený král Aerys, svržen v občanské válce a jeho místo na Železném trůně zabral Robert Baratheon za podpory svých přátel Eddarda Starka a Jona Arryna.

V knihách lze v zásadě rozlišit tři dějové linky. První z nich se týká občanské války a politických bojů mezi rodinami rodu Starků, Lannisterů a Baratheonů. Postupem času se ale přidávají i další rody, například Greyjoyů, Tyrellů či Martellů. Díla se nadále zabývají také rostoucí hrozbou, která přichází daleko ze severu. Třetí dějová linka se pak točí kolem osudu Daenerys Targaryen, dcery zavražděného krále Sedmi království a právoplatné následnice trůnu, která žije v exilu na obřím kontinentě zvaném Essos a z touhy po trůnu učinila svůj životní cíl.

Píseň ledu a ohně – jednotlivé knihy

Původně chtěl autor George R. R. Martin sérii vydat jako trilogii, podle jeho posledního vyjádření však bude mít Píseň ledu a ohně celkem sedm dílů s tím, že poslední dvě knihy Vichry zimy a Sen o jaru jsou zatím stále v procesu. Kdy autor obě knihy dokončí, se zatím neví.

Píseň ledu a ohně 1: Hra o trůny

Úvodní část epické ságy nese podtitul Hra o trůny a točí se kolem tří základních linek. V první z nich je spravedlivý správce severu lord Eddard Stark dlouholetým přítelem a králem Robertem pověřen k tomu, aby vykonával funkci jeho pobočníka. Tento úkol Eddard považuje za prokletí, jelikož ho kvůli tomu čeká cesta na jih, kde nemají staří bohové žádnou moc a odkud se nikdo z rodiny Starků zatím nevrátil živý. Starkova rodina je rozdělena a pobočník ihned po příjezdu do Králova přístaviště polapen do sítě nebezpečných intrik.

V ten samý čas v exilu daleko za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec, dědic šíleného krále Aeryse, který byl ve své funkci zavražděn. Chystá se nárokovat si, co je jeho, a hledá způsoby, jakými by krále Roberta připravil o místo na Železném trůnu. Na nejsevernějším místě kontinentu se mezitím houfují armády mrtvých a čekají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy.

Píseň ledu a ohně 2: Střet králů

Deset let trvající léto se pomalu ale jistě blíží ke konci a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá mrazivá zima. Dva mocní muži jsou po smrti a na jihu teď vládne Joffrey Baratheon, krutý a domnělý následník trůnu. O ten ale začali usilovat také dva Robertovi bratři.  Za mořem se v exilu otrkává mladá Daenerys, zvaná matka draků, která bojem o Železný trůn riskuje svou existenci.

Muži z Noční hlídky, mezi kterými je i nemanželský syn Eddarda Starka, Jon Sníh, se mezitím vydávají do mrazivých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými, kteří tam přežívají. Jak se ale začíná ukazovat, dost možná nebudou tou největší hrozbou, kterou ledový sever ukrývá.

Druhý díl s podtitulem Střet králů se odehrává na pozadí krvesmilstva, bratrovraždy, alchymie a válek, ve kterých se cena slávy měří krví. Chuť vítězství mohou přitom poznat jen muži a ženy z té nejtvrdší oceli a s tím nejtvrdším srdcem. Koneckonců, když se střetnou králové, zachvěje se celá říše.

Píseň ledu a ohně 3: Bouře mečů

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost. Boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a stará rušena, navíc pokračuje i ve třetí knize s názvem Bouře mečů. Moc rodu Lannisterů nebezpečně sílí a sadistický Joffrey, který i nadále vládne Západozemí, se začíná vymykat kontrole své matky. Stále většími ústrky trpí i Tyrion, a to jak ze strany krále, tak rovněž od své sestry a otce. Robb, na kterého padlo břemeno pomsty, musí bránit království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe.

Zpoza Zdi mezitím vylézají divocí a spolu s nimi nabývají na síle i bílí chodci. Na válečné tažení se o celý kontinent dál vydává také Daenerys, jejíž draci nebezpečně rychle rostou a nabývají na síle. Každý z hrdinů podniká odhodlanou výpravu za svým vítězstvím a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů a zlověstných intrik, které jsou jen zlomkem ve válce mezi dobrem a zlem.

Píseň ledu a ohně 4: Hostina pro vrány

Západozemí je zpustošené válkou. Ze sebevědomého království zůstaly jen trosky a z mocných rodů pouhé frakce, které bojují o přežití. A i když Železný trůn nadále láká další a další kandidáty, nikdo neoplývá dostatečnou silou k jeho získání. Netrvá dlouho a z děr začínají vylézat mrchožrouti. A zatímco se zrádci, psanci a odpadlíci hašteří nad kostmi mrtvých a kořistí přeživších, vznikají nebezpečné aliance a zpoza stínů se vynořují překvapivé postavy.

Na pozadí toho všeho se Královská regentka Cersei snaží vládnout Sedmi královstvím, zatímco ji zaslepuje její paranoia a pýcha. Bratr Jaime se vydává do Řekotočí, Brienne z Tarthu se snaží splnit úkol a najít Sansu Stark a přítel Jona Sněha putuje do Starého města, aby načerpal potřebné vědomosti, zatímco Arya Stark začíná svůj trénink. Vlády nad Železnými ostrovy se navíc ujal sadistický Euron Greyjoy.

Hostina pro vrány se odehrává v čase, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží přežít zlé časy, které nastaly. Jak se ale zdá, úkol je to složitý pro urozené bojovníky, natož pak pro obyčejný lid.

Píseň ledu a ohně 5: Tanec s draky

V pořadí páté knize, která nese název Tanec s draky, se vracíme na východ, kde vládne královna Daenerys, poslední potomek Targaryenů sužovaný svými nepřáteli. Její draci už vyrostli do hrůzných rozměrů a probouzí se v nich zájem o lidské maso. Obyvatelům města Meereen proto začínají nahánět strach. Královnino jméno zní častěji i v Západozemí, a tak přibývá lidí, kteří se ji rozhodli hledat. Mezi nimi i Tyrion Lannister, dornský princ, železný kapitán nebo tajemný modrovlasý mladík, který ale není tím, za koho jej vydávají.

Na severu i nadále stojí ohromná Zeď. Ale ačkoli vypadá nepokořitelně, stavba z kamene a ledu je jen natolik silná jako její hlídači, muži z Noční hlídky. Jejím 998. velitelem byl zvolen Eddardův nemanželský syn Jon Sníh, který má nepřátele jak v Hlídce, tak za Zdí, kde se formuje armáda divokých. Za Zdí se nachází i malý chlapec Bran, který je obdařen doposud netušenými schopnostmi.

Doprovodné knihy ze světa Písně ledu a ohně

Kromě základního příběhu si fanoušci ságy mohou přečíst i několik dalších románů a sbírek povídek ze světa Písně ledu a ohně, do kterých kromě jiných autorů přispěl i sám George R. R. Martin. Konkrétně se jedná o tato díla:

Raritou je pak také kuchařka Hostina ledu a ohně, která, jak už název napovídá, představuje sbírku pokrmů inspirovaných světem George R. R. Martina.

Hra o trůny – seriálové zpracování Písně ledu a ohně

Knihy série Píseň ledu a ohně se rovněž staly předlohou pro seriál pojmenovaný po první z knih Hra o trůny (v originále Game of Thrones), který v roce 2011 začala vysílat americká kabelová televize HBO. Poslední osmá série byla odvysílána v roce 2019. Za dobu své existence seriál přilákal miliony fanoušků po celém světě a stal se nejvyhledávanějším projektem televize HBO. Pokořil také celou řadu rekordů. Například se stal pirátsky nejstahovanějším seriálem na světě. Obdržel také celkem 38 cen Emmy.

I přes svou popularitu a jméno, které si během let na televizních obrazovkách HBO seriál získal jak ze strany fanoušků, tak z řad kritiků, se poslední dvě série netěšily tak dobré odezvě jako ty předchozí. Za touto skutečností mnozí vidí fakt, že seriál začátkem šesté série dějově předběhl knihy, čímž tvůrci částečně ztratili opěrné sloupy. Ačkoli jim George R. R. Martin, který do 4. série psal vždy scénář pro jeden díl z celé řady, sdělil několik důležitých milníků, které by se měly objevit v jeho knihách, na tvorbě příběhu se podle mnohých absence jeho předlohy negativně podepsala.

Jeden z nejdražších seriálů v historii

Seriál se do historie kinematografie zapsal také svým nadupaným rozpočtem, který se s novými řadami ještě zvětšoval. Zatímco první série začínala s rozpočtem 5 milionů dolarů (asi 88 milionů korun) na epizodu, od třetí série se výdaje za jednotlivé díly zvýšily o další 3 miliony dolarů. Sedmá série pak atakovala hranici 100 milionů, což v přepočtu činí zhruba 2,5 miliardy korun. Poslední, osmá řada byla vůbec nejdražší. Za jednu epizodu tvůrci zaplatili v průměru 15 milionů dolarů, tedy 309 milionů korun.