Knižní série Poldark

Poldark je dvanáctidílná knižní série od anglického spisovatele Winstona Grahama, která vypráví příběhy o kapitánu Poldarkovi. Jedná se o historické fiktivní romány odehrávající se v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Ačkoli první díl série poprvé vyšel už v roce 1945, do povědomí českých čtenářů se dostal až v roce 2015, kdy britská televize BBC podle ságy natočila stejnojmenný seriál. V češtině dosud vyšlo 8 dílů.

  Více

Když Winston Graham v roce 1945 vydával první díl historické ságy Poldark, nemohl tušit, jakého ohlasu se jeho dílo dočká. Romány o kapitánovi Poldarkovi zaujaly miliony čtenářů celkem ve dvaceti čtyřech zemích světa. I přes obrovský úspěch, jakému se série v zahraničí těšila, se s ní čeští čtenáři seznámili až s odstupem mnoha let. Na tuzemský trh knihy Poldark poprvé uvedlo až nakladatelství Baronet, a to v roce 2015.

O čem Poldark vypráví?

Série popisuje příběh Rosse Poldarka, který se po letech strávených v americké válce vrací zpět do rodného Cornwallu. Jestli se na něco skutečně těší, tak až opět začne vést normální život, bude spravovat rodinný majetek, a nakonec se ožení s dívkou, kterou už léta miluje. Po návratu však zjišťuje, že ne všechno je takové, jaké si to vysnil.

Jednotlivé díly

Ross Poldark: Návrat domů

Když se Ross Poldark vrátí do rodného Cornwallu, zjišťuje, že nic není tak, jak by mělo. Jeho otec zemřel, šlechtické sídlo i celé hospodářství zchátralo a služebnictvo rozprodává všechny zbývající cennosti. Co mu ale způsobuje největší bolest, je fakt, že se jeho milovaná Elizabeth zasnoubila s jeho bratrancem Francisem, protože se domnívala, že Ross ve válce zahynul.

Poldark, který je naprosto zklamaný životem, se přesto pouští do práce. Je rozhodnutý dát do pořádku rodinný majetek a znovu otevřít otcův měděný důl. Nejtěžší úkol, který ho čeká, je ale zapomenout na svou životní lásku a zvyknout si, že patří jinému. Při jeho cestě vzhůru, kterou popisuje první dílo série s podtitulem Návrat domů, mu pomáhá mladičká Demelza, kterou najal jako služebnou a vytrhl ji tak z krutého prostředí, ve kterém doposud žila.

Vděčná dívka v Rossovi vidí svého zachránce a odměňuje se mu hlubokým obdivem, zároveň ale usiluje o určitou míru samostatnosti. Aniž by to Poldark zpočátku tušil, s pomocí Demelzy se brzy vrací zpět k životu.

Demelza: Dáma z chatrče

V druhém pokračování série, které nese název Demelza: Dáma z chatrče, se Ross stále více vzdaluje vysoké společnosti, z níž vzešel. A když se ještě ožení s chudou a zavrhovanou dívkou Demelzou, jíž se nejprve ze soucitu ujal a zaměstnal ji ve svém domě jako služebnou, rozpory s lidmi, které původně považoval za své přátelé, se ještě více prohlubují. 

Tvrdý a o poznání bolestivější boj však musí svádět i mladičká Demelza. Snaží se totiž přizpůsobit světu svého bohatého muže, jehož oddaně miluje, a zároveň čelí nevraživosti lidí, kteří jejich sňatku nepřejí. Klidný život si navíc přeje také pro dítě, které má brzy přivést na svět. Demelza se tak za pomoci Rossovy sestřenice Verity mění ze služebné v paní domu. Zjišťuje však, že překročit hranici mezi společenskými třídami není vůbec snadné.

Jeremy Poldark: Nový začátek

Začátek třetího dílu, který se nazývá Jeremy Poldark: Nový začátek, se nese v duchu tragédie. Přesně ta totiž postihla Rossovu rodinu. Po těžké ztrátě a zmařených nadějích na úspěch nově otevřeného měděného dolu, do něhož Poldark investoval spoustu peněz, se mladý muž ocitá před soudem. Čelí totiž obvinění z podněcování chudinských nepokojů a také z krádeže královského majetku.

Problém představuje hlavně zbohatlík George Warleggan, finančník a spolumajitel mnoha dolů v Cornwallu, který momentálně vystupuje jako Rossův největší protivník. George posiluje svou moc a těší se, až se konečně zbaví nenáviděného nepřítele, k němuž navíc cítí i nepřekonatelnou osobní zášť. A není jediný.

Ross se tak může spolehnout pouze na svou ženu Demelzu, která stále častěji dokazuje, že je dáma každým coulem.  Ve snaze Rosse zachránit se navíc vydává za jedním z nejvlivnějších mužů v oblasti, sirem Johnem Trevaunancem. Jak se ale brzy ukáže, nejedná se zrovna o snadný úkol. Poldarkův život se navíc ocitá ve vážném ohrožení. Do období plného zmatků a nejistoty se také rodí Demelzin a Rossův syn Jeremy, který by pro těžce zkoušený pár mohl znamenat novou naději.

Warleggan: Nad propastí

I ve čtvrtém pokračování oblíbené série, tentokrát s názvem Warleggan: Nad propastí, na Rosse čeká řada nepříjemností. Zatímco se pouští do obnovy hospodářství a otevírá rodový měděný důl, neustále naráží na nedostatek peněz. Současně celou dobu čelí svému úhlavnímu nepříteli Georgi Warlegganovi. A aby toho nebylo málo, krizí momentálně prochází i jeho vztah s manželkou Demelzou, který je už tak otřesený smrtí prvorozené dcery Julie.

Ross si stále více uvědomuje neutuchající náklonnost k bratrancově manželce a své první lásce Elizabeth. Poté, co se Demelza pokusí najít útěchu u pohledného skotského důstojníka, rodinu postihne další těžká ztráta. Je jasné, že manželům hrozí nebezpečí na všech frontách.

Poldark: Zatmění

V páté knize série Poldark, která nese podtitul Zatmění, Rossovi neustále ztěžuje život jeho úhlavní nepřítel George Warleggan. Hluboce zakořeněná nenávist obou mužů navíc získává nový rozměr. George se totiž oženil s křehkou Elizabeth, Rossovou první láskou a vdovou po jeho bratranci. Elizabeth přivádí na svět dítě a zjišťuje, že její manželství s bezcharakterním a všehoschopným zbohatlíkem dostává první trhliny.

Napětí mezi oběma rodinami navíc zasahuje i do rodícího se vztahu mezi Demelziným bratrem Drakem a Elizabethinou příbuznou Morwenou. Klid konečně nastává alespoň v manželství Rosse a Demelzy, kteří k sobě i přes nevěru opět našli cestu a jsou si dokonce blíže než kdy dřív. Do jejich životů ale brzy zasáhne válka a Ross zjišťuje, že jeho přítel doktor Dwight Enys upadl do francouzského zajetí, a tak se ho vydává vysvobodit.

Poldark: Čtyři labutě

Šestý díl knižní série Poldark s podtitulem Čtyři labutě začíná pro hlavního hrdinu pozitivně. Po svízelném období si konečně užívá těžce nabyté bohatství i rodinnou pohodu. Ani ta ale netrvá věčně. Brzy se totiž ukáže, že Rossovi osud přichystal další složitou zkoušku. Tentokrát v podobě mladého námořníka, který podlehl kouzlu jeho manželky Demelzy. Rosse navíc vyčerpávají i neustálé boje s jeho dlouholetým nepřítelem Georgem Warlegganem.

A krizi prožívají také čtyři ženy – čtyři labutě. Kromě Demelzy je to Rossova stará láska Elizabeth vystavená sílící žárlivosti svého muže, ale i Caroline, která se konečně dočkala vysvobození svého manžela Enyse, jenž se ale potýká se zdravotními i psychickými potížemi. A vůbec největšímu soužení je vystavená Elizabethina sestřenka Morwenna, kterou Warleggan přinutil ke sňatku s urozeným, ale podlým a bezcitným knězem, aby učinil přítrž její lásce k Rossovu chudému švagrovi Drakeovi.

Příznivá navíc není ani situace v Anglii. Brzy totiž zjistí, jaké nebezpečí pro ně představuje malý Francouz s obrovskými ambicemi – Napoleon Bonaparte.

Poldark: Běsnící příboj

V sedmém díle s názvem Běsnící příboj se Ross Poldark stává poslancem parlamentu za Truro a svůj čas tak musí dělit mezi Londýn a rodný Cornwall. Do nového života si navíc přináší staré křivdy, vztek a zklamání, které ho ochromují a zatěžují jeho vztah s manželkou Demelzou, jež se londýnské společnosti přizpůsobuje o poznání snadněji než on. Sílí rovněž Rossův hněv vůči Georgi Warlegganovi, jehož vymodlený syn Valentine roste a svými rysy stále více připomíná Poldarka.

O nic šťastněji nežije ani Elizabethina sestřenice Morwenna, která svému manželovi porodila syna a je i nadále vystavena krutostem svého chotě, zatímco nepřestává milovat mladého Rossova švagra, s kterým se tajně vídá. Ještě než nastoupí nové století, spojí Rosse a George ztráta, která je mnohonásobně větší než jejich odvěká nenávist. Jiná tragédie současně vlije naději do života Drakea a Morwenny.

Poldark: Cizinec z moře

V osmém díle série s podtitulem Cizinec z moře Evropou zmítá válka a Demelza Poldarková netrpělivě čeká na návrat svého manžela Rosse, který bojuje s Wellingtonovou armádou v Portugalsku. Jejich děti již dospěly a začínají si hledat místo v životě. Klíčem do nového světa lásky je pro ně muž jménem Stephen Carrington, jehož Jeremy zachrání před jistou smrtí během plavby na moři, aniž by tušil, že tímto skutkem zásadně ovlivní životy všech členů v domácnosti Poldarkových.

Zatímco Jeremy si nachází zálibu v parních strojích a současně prožívá lásku, která podle všeho nemá budoucnost, z Clowance se stává obletovaná dívka na vdávání, která je v mnohém podobná své matce Demelze. Ačkoli obě děti své rodiče milují, vztah mezi Jeremym a jeho otcem je plachý a poznamenaný Rossovými častými cestami do Londýna nebo do ciziny, kde plní různé mise v zájmu koruny.

K důležitému rozhodnutí spějí i Rossův odvěký nepřítel, ovdovělý George Warleggan a synovec Geoffrey Charles Poldark.