Knižní série Prachmistři

Už dlouho se poohlížíte po originální fantastické sérii, která by vás přenesla do zcela jiného světa a naprosto vás svým dějem pohltila? Ačkoliv nepatří mezi ty nejznámější ani nejvíce populární, mohla by vás zaujmout epická trilogie s názvem Prachmistři, kterou má na svědomí americký spisovatel Brian McClellan.

  Více

Nečekané využití střelného prachu

Výtečné vypravěčské schopnosti, spousta originálních nápadů a zajímavý svět, kde není nouze o zvláštní fantastické prvky. Přesně to, a ještě mnohem více čtenářům nabízí americký autor Brian McClellan ve své fantastické sérii, která se nazývá Prachmistři. A jak už slibuje i samotný název, literární publikum se může těšit na neotřelý systém magie, která pracuje se střelným prachem.

Brian McClellan se začal věnovat psaní v patnácti letech, kdy na RP fórech publikoval krátké příběhy věnující se fanfikci. Jedním z jeho učitelů na Univerzitě Brighama Younga, kde vystudoval angličtinu, se pak stal populární autor Brandon Sanderson, což zajisté ovlivnilo jeho budoucí spisovatelskou kariéru. Na popud rodičů, kteří Briana v psaní podporovali, později začal psát delší díla a brzy tak vznikl první díl série Prachmistři, který se nazývá Příslib krve.

Napínavá trilogie sleduje tři plnohodnotné dějové linie, z nichž každá představuje trochu jiný subžánr fantasy a nabízí tak čtenářům několik různých úhlů pohledu na věc. Autor zároveň dokáže skvěle budovat napětí, má neuvěřitelnou představivost, přináší velké množství dramatických zvratů a jeho postavy rozhodně nejsou černobílé.

Jednotlivé díly

Fantastická sága Briana McClellana se skládá ze tří samostatných dílů, které autor doplnil také sbírkou povídek a novel. Ty blíže seznamují čtenáře s hlavními postavami a skvěle dokreslují příběh, který se rozvinul v původní trilogii.

Příslib krve

První díl fantasy série, který se nazývá Příslib krve, v úvodu představí čtenářům polního maršála Tamáse. Tomu se podařilo svrhnout svého krále, aby tak hladovějícímu lidu mohl poskytnout alespoň nějaké suroviny, ale nebylo to až tak šťastné rozhodnutí, jak si zpočátku myslel. Svým převratem totiž vyprovokoval nejen válku v Devateru států, ale i útoky fanatických roajalistů a nenasytný boj o moc mezi údajnými spojenci.

Ačkoliv je Tamás na pokraji svých sil, spoléhá se na to, že zbývající prachmistři dokáží udržet na světě mír. Chaosem se však stále šíří zvěsti, které vyprávějí o zlomeném slibu, prapodivných znameních smrti i bozích znovu kráčejících po zemi. A i když zmateným povídačkám skoro nikdo nevěří, možná je načase, aby je lidé začali brát vážně.

Krvavé tažení

Zatímco v první knize se Tamásovi podařilo svrhnout krále a odstranit největší vnitřní nepřátele nového režimu, nyní na něj čeká ještě něco mnohem horšího. Ve druhém románu pojmenovaném Krvavé tažení se totiž schyluje k válce proti Kezu a je jasné, že ten má obrovskou převahu. Když navíc celou situaci zhorší zrada ve vlastních řadách a Tamás s nejlepšími muži jsou odříznuti od hlavního města, nezbývá nic jiného než se vydat na dlouhou cestu nepřátelským územím.

V Adopestu mezitím vrcholí boj o moc, gangy a špioni hrají tu nejšpinavější hru a lidský život nemá větší cenu než pár drobných. Když navíc pro království nastane temná hodinka a do armády se vrátí poslední prachmistr Taniel, ukáže se, že Kezu pomáhá do hlubin šílenství propadající bůh Kesimír. A ten je odhodlaný zničit všechny své nepřátele, ať to bude stát jakoukoliv cenu.

Podzimní republika

Závěrečné pokračování oblíbené fantasy trilogie nazvané Podzimní republika sleduje polního maršála Tamáse, jenž se vrací do své milované vlasti. Hlavní město ovšem ovládají vetřelci, jeho syn se ztratil a posily ještě minimálně pár týdnů nedorazí. Ačkoliv se zdá, že nejhorším nepřítelem jsou Kezové, kteří do města táhnou se strašlivými nestvůrami, ještě větší problém představuje skutečnost, že se Adrané obracejí sami proti sobě.

Vzpoura naneštěstí vtáhne také inspektora Adamata, který doufá, že by mohl konečně najít svého ztraceného syna. Naděje všech se proto upírají pouze k prachmistru Tanielovi, jenž musí za každou cenu uhlídat, že země tuto příšernou válku přežije…

Příběhy ze světa prachmistrů

Jelikož si čtenáři fantastickou trilogii Briana McClellana velice oblíbili a sám autor v ní našel zalíbení, rozhodl se vytvořit také sbírku povídek a novel, které až na jednu výjimku dějově předcházejí událostem první knihy. Fanouškům zde objasní původ hlavních postav a ukáže jim, jaké situace pomáhaly formovat jejich charakter.

Sbírka pojmenovaná Příběhy ze světa prachmistrů obsahuje tyto povídky a novely:

  • Konec naděje
  • Dívka z Hruschovy třídy
  • Zelenooké zmije
  • Tvář v okně
  • Znovuzískaná čest
  • Zřeknuvší
  • Služebník Koruny
  • Vražda v hotelu Kinnen
  • Duchové Tristanské pánve