Knižní série Sedmý smysl

Sedmý smysl od české autorky Ilky Pacovské je fantastická desetidílná série určená pro děti, která popisuje osudy tří kamarádů Hanky, Sváti a Rafana. Ti společně prožívají jedno magické dobrodružství za druhým. 

  Více

Sedmý smysl původně autorka publikovala na internetu a o sedm let později se jej pro velký zájem čtenářů rozhodla vydat také v knižní podobě. Dílo nakonec vyšlo jako desetidílná série, která je určená pro děti a mládež. Kniha Sedmý smysl slibuje záruku napínavého, tajuplného čtení i prolínání reálného světa s fantasy prostředím.

Hlavními postavami jsou Hanka, Sváťa a Rafan, kteří navštěvují magickou školu a prožívají spolu nevídaná dobrodružství. Jejich příběhy připomínají slavnou kouzelnickou sérii o Harrym Potterovi a sama autorka v minulosti přiznala, že se dílem J. K. Rowlingová nechala velmi inspirovat. Vytvořila ale zcela jedinečný svět plný hrdinů, kteří žijí vlastním životem.

Jednotlivé díly

Jak už zaznělo výše, celá série se skládá z deseti dílů. Sedmý smysl lze ale pořídit také jako komplet.

Sedmý smysl 1 – Ostrov zasvěcení

V prvním díle, který nese název Ostrov zasvěcení, se čtenáři seznamují s hlavními hrdiny, kterými jsou jedenáctiletá Hanka, devítiletý Sváťa a třináctiletý Rafan. Všichni společně žijí v Útulném domově, kde si vzájemně pomáhají. Brzy si je ale vezme do parády osud, který pořádně zamíchá s jejich životy. Tři kamarádi se najednou ocitají na Ostrově volby, kde se dozvídají, že mají sedmý smysl, což jim otevírá zcela nové a dosud nepředstavitelné možnosti. Začínají studovat v Santaréně a objevují svět, o němž se jim nesnilo ani v těch nejdivočejších snech.

Sedmý smysl 2 – Smrt kouzelného džina

Na začátku druhé knihy s podtitulem Smrt kouzelného džina se naši hrdinové ocitají v útulku pro nemocné magické tvory, kde si během prázdnin odpykávají školní trest. Čas s nimi tráví i Hančin dračí bratr Plam. S novým školním rokem se dovednosti našich hrdinů začínají prohlubovat. Hanka, Rafan i Sváťa zjišťují, že každý má vlohy pro něco jiného a společně se pouštějí do dalších dobrodružství.

Jak se ale zdá, magický svět v sobě skrývá i cosi temného. Poradí si kamarádi s nebezpečnými nástrahami nadpřirozeného prostředí?  A vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku, která přesahuje až do lidského světa? A co bude s jejich přítele Vronem, který konečně přizná svou temnou minulost?

Sedmý smysl 3 – Únosce draků

Ve světě draků se dějí divné věci. Ztrácejí se dračí vejce a netrvá dlouho a je uneseno i první dračí mládě. A podezřelé věci se dějí také ve světě našich kamarádů. Zcela nečekaně se totiž objeví malý žlutý dráček, o němž nikdo neví, odkud pochází. Zvolí si navíc Hanku za svou sivian.

V pozadí toho všeho se schyluje k boji. Draci nevěří lidem a lidé jsou nevraživí vůči drakům.  Kdo za tím vším stojí? Která temná síla se snaží vyvolat válku? I ve třetím díle s názvem Únosce draků se Hanka, Rafan a Sváťa vyhýbají problémům, a i tentokrát je stejně dostihnou. Některé jsou navíc naprosto nad jejich možnosti. Nastalé události vrcholí tím, že se Hanka ocitá v nebezpečí, z něhož snad není úniku.

Ještě že po jejich boku stojí mocní a chápaví dospělí, jednorožci a nakonec i věrný džin. Bude to ale stačit? A co se stane s Hankou?

Sedmý smysl 4 – Vrať drakovi, co je jeho

Čtvrté pokračování s podtitulem Vrať drakovi, co je jeho je zároveň závěrečným rokem základní školní docházky Hanky, Sváti a Rafana. Před každým z nich teď stojí důležitý úkol. Musejí si vybrat, co chtějí v budoucnu dělat a podle toho si zvolit obory, v nichž se budou zdokonalovat. Ale ještě předtím, než se tak stane, prožijí přátelé po cestě na Ostrov volby dny plné napětí. Hanka si navíc znepřátelí mocného kouzelníka a bude nucena se ukrýt. Protože jinak by jí hrozilo smrtelné nebezpečí.

Sedmý smysl 5 – Průvodce ztracených

V pátém díle jménem Průvodce ztracených se kromě Hanky, Rafana a Sváti seznámíme také s Tulianem, Silmurem nebo mágem Artitanem. Ti nás zavedou do školy Airbowanu, která se nachází mezi životem a smrtí. Vládnout tam navíc harpyje, jež jsou současně učitelkami Toma a Sama. Čtenáři se pomocí příběhu přenesou také na Jižní kontinent a hrad Belistoun.

Sedmý smysl 6 – Otrocká krása

Zářivé kamínky zasazené do kůže na čele anebo v uchu. Zkrátka všude, kde si jen usmyslíte. Prostě krása! A neodolá jí ani Hanka, která si jeden kamínek rovněž nechá zasadit. To ale netuší, jaké to bude mít následky. Jednorožci s ní totiž rázem přestanou mluvit. A draci? Ti jsou zděšení. Nikdo ale přesně neví proč. Pátrání je pro hrdiny náročné a vede k děsivým poznatkům. Kdo bude muset zemřít? Pomohou bojovníkům tulíci? A podaří se jednorožce opět přimět ke spolupráci? Jedno je jasné. V šestém díle s názvem Otrocká láska nikdo nevyvázne jen tak.

Sedmý smysl 7 – Zlodějíček z pátých hradeb

Dnes večer slavnostní večeře. Dostavte se v šest. Na programu malé překvapení pro Hanku. Zach.

Právě tato pozvánka na začátku prázdnin odstartovala v pořadí již sedmý díl s podtitulem Zlodějíček z pátých hradeb. Hanka, které už je sedmnáct let se zcela nečekaně setkává se svou bývalou chůvou, na kterou si ale shodou okolností vůbec nevzpomíná. Tvrdí navíc, že dívčin otec je stále naživu. Hanka se po něm rozhodne pátrat, což ji zavede na zvláštní ostrov, kde se připlete do občanské války, ale také k nedobrovolnému cestování mezi světy.

Sedmý smysl 8 – Dračí cejch

Víte, že existuje škola, ve které si draci vychovávají lidi pro své služby a potřeby? A dobrovolníků, kteří se tomuto poslání chtějí oddat je tu celá řada! Na toto podivné místo je ochránci poslána také Hanka s jediným cílem: ochránit Lídu Laridonovou. Naše hrdinka prochází mnoha nebezpečími, ale naštěstí má své přátele, kteří ji nikdy nenechají na holičkách. Ani osmý díl Dračí cejch čtenáře nezklame a nabídne jim napětí a dobrodružství, které se vystřídá se scénami, jež potvrzují, že dobří a věrní přátelé jsou skutečně nad zlato.

Sedmý smysl 9 – Bez práva na život

V pořadí již devátém díle s podtitulem Bez práva na život se rozhoduje o životě a smrti lidí, kteří mají neobyčejné a nebezpečné schopnosti. Což je podle draků důvod, proč nemají právo na život. Jde o kouzelníky s Martisovou krví, mezi nimiž je i Terezka, malé děvče, které oplývá magií neobyčejné síly. Pomoci se jí snaží Hanka, která doufá, že po absolvování náročného testu bude moci žít normálním životem. Netuší ale, jak hluboce se mýlí.

Sedmý smysl 10 – Naučte mě zabít draka

Poslední díl Naučte mě zabít draka začíná Vítkovým útěkem z domova. Hanka se Sváťou se ho vydají hledat, aby ho přemluvili k nástupu do magické školy. Jeho nadání je mimořádně, ale Vítek ze všeho nejvíc touží být rytířem. Jak už tomu tak v případě našich hrdinů bývá, situace se značně zkomplikuje. Zdá se, že rytířský řád má tajemství, po němž usilovně pátrají ochránci. Aby odhalili, proč se draci tak ochotně účastní turnajů, Hanka se Sváťou neváhají přijmout službu u mladého rytíře. Nikdo ale netuší, jak velkému nebezpečí budou nakonec vystaveni.