Knižní série Sigma Force

Aby vás kniha bavila, musí obsahovat pořádnou dávku napětí, spoustu dobrodružných akčních scén, ale i prvky science fiction? Pak jste už jistě slyšeli o čtrnáctidílné sérii z pera Jamese Rollinse, která se nazývá Sigma Force. Ta sleduje osudy smyšlené elitní divize, jejíž příslušníci mají za úkol chránit Spojené státy americké před všemožnými hrozbami.

  Více

Akční thrillery s prvky science fiction

Pod pseudonymem James Rollins se ve skutečnosti ukrývá americký spisovatel James Paul Czajkowski, který se narodil roku 1961 v Chicagu. Ačkoliv dříve působil jako veterinář, později se rozhodl odstartovat svou literární kariéru a stal se spisovatelem z povolání. V současné době patří k nejúspěšnějším autorům dobrodružných příběhů plných napětí a akce.

Literaturou se James Rollins začal zabývat již v 90. letech 20. století, ale nejvíce se proslavil až díky sérii Sigma Force. Ta sleduje elitní tajné oddělení amerického ministerstva obrany, jehož pracovníci musí mít jak skvělý vojenský výcvik, tak i specializované vědecké znalosti. Jejich úkolem je totiž vyšetřování a případné zajišťování citlivých informací, které by se pro Spojené státy mohly stát hrozbou.

Pracovní náplň Sigmy Force tedy zahrnuje boj proti terorismu, ale i výzkum a skryté operace, které jsou nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Kromě akčních scén a napínavých momentů navíc James Rollins skvěle pracuje také s prvky vědeckofantastické literatury, takže jeho příběhy nikdy nejsou pro čtenáře předvídatelné.

James Rollins: Sigma Force

V českém překladu se čtenáři dočkali čtrnácti knih, které do série Sigma Force patří. Kromě toho však existuje také několik samostatných povídek, které na jednotlivé díly navazují.

Písečná bouře

První díl s podtitulem Písečná bouře představuje vlastně takový prequel k samotným románům o jednotce Sigma Force. Když sbírkami londýnského muzea otřese nevysvětlitelný výbuch, tato událost rychle zalarmuje tajné organizace na celém světě včetně útvaru Sigma Force a spustí závod o to, kdo jako první odhalí, proč k explozi došlo.  

Ačkoliv se to zdálo nemožné, důkazy, které vyšly najevo, naznačují, že ztracené město Ubár pravděpodobně není pouhou legendou, ale skutečně existuje. A navíc je v něm prý ukryto něco úžasného. Tajemství se pokouší odhalit také tajný vládní agent a velitel elitního kontrašpionážního týmu Painter Crowe, který pronásleduje nebezpečnou přeběhlici, s níž kdysi spolupracoval. Ani jeden z nich ale netuší, že pod pískem se skrývá ničivá síla, která může zničit všechno, co lidstvo vybudovalo.

Mapa z kostí

V pokračování s podtitulem Mapa z kostí dojde k incidentu, kdy v německé katedrále rozpoutá skupina ozbrojených vetřelců přestrojených za mnichy běsnění plné krve a hrůzy. Po masakru shromážděných věřících si útočníci navíc odnesou vysoce ceněné kosti Tří králů, což okamžitě zalarmuje Vatikán. Vyšetřováním tohoto zločinu je proto pověřena poručice Rachel Veronová od římských karabiniérů, ale brzy je na scénu povolána také elitní jednotka Sigma Force pod vedením Graysona Pierce.

Tým vědců a pracovníků Zvláštních sil se neohroženě pouští do zkoumání tajemství, které ukradené kosti obestírá. Labyrint vodítek je postupně zavede k Sedmi divům světa, a nakonec až na práh mystického Dračího dvoru. Tam se budou muset střetnout se starobylým bratrstvem alchymistů a vrahů, kteří plánují díky posvátným relikviím změnit budoucnost lidstva. Aby celý tým Sigmy dokázal situaci zvládnout, bude muset využít veškeré své znalosti a dovednosti.

Černý řád

Ve třetí knize s názvem Černý řád rozehrává James Rollins strhující příběh o tajemné hádance sepsané v záhadných runách. Všechno začíná ničivým požárem v kodaňském knihkupectví, jenž rozpoutá vyčerpávající hon po čtyřech kontinentech a odhalí plán na krádež Bible, která patřila Charlesi Darwinovi. Gray Pierce, velitel jednotky Sigma Force, se tak musí vrhnout do vyšetřování záhady, jejíž kořeny sahají až do nacistického Německa.

V odlehlém nepálském klášteře mezitím propukne hromadné šílenství a budhističtí mnichové se pouští do kanibalismu i sadistického mučení. Jelikož ale skryté síly chtějí tuto skutečnost držet pod pokličkou, objeví se v jejich hledáčku doktorka Lisa Cummingsová, která se ukrutnosti mnichů rozhodla prozkoumat. Jejím jediným spojencem se stává ředitel Sigma Force Painter Crowe, u nějž se však také projeví známky nepochopitelné choroby.

Jidášův kmen

Děsivý příběh o prastaré hrozbě, která se chystá znovu povstat, aby zaplavila moderní svět, přináší James Rollins v knize Jidášův kmen. Z hlubin Indického oceánu se totiž z ničeho nic vynoří hrozivá smrtící choroba, která je schopná zničit lidstvo. Ještě horší je ale skutečnost, že se jedná o pouhou předzvěst záhuby, která má v brzké době následovat.

Na palubě zábavní jachty, která se rychle mění v provizorní nemocnici, pátrají agenti organizace Sigma Force po odpovědích na otázky, které s hrozivou epidemií souvisí. Osud lidí visí na vlásku a Grayson Pierce je brzy nucen spojit své síly se ženou, která se ho dříve pokoušela zabít. Společně se vydávají na nebezpečnou pouť skrze benátské hrobky, byzantské katedrály i zříceniny hluboko v džungli, aby odhalili šokující tajemství pohřbené v lidském genetickém kódu.

Poslední orákulum

Co kdyby lidé dokázali vytvořit dalšího velkého proroka a za pomoci vědy vyprodukovat příštího Buddhu, Mohameda nebo Ježíše? Vedla by taková situace k obrodě světa, nebo by měla katastrofické následky? To zkoumá mistr v kombinování historických a náboženských motivů s napínavým dobrodružstvím James Rollins v páté knize ze série Sigma Force, která se nazývá Poslední orákulum.

Mezinárodní společnost vědců našla způsob, jak proměnit autistické děti s nezvyklými schopnostmi, myslitele a statistické kouzelníky v něco mnohem významnějšího. Chtějí totiž vytvořit proroka nového tisíciletí a založit éru globálního řádu podle svých vlastních podmínek. Zároveň se na opačné straně světa probouzí tajemný muž, který si nepamatuje nic ze své minulosti, a pouští se do závodu s časem, aby vyřešil záhadu, jejíž kořeny sahají až do slavné delfské věštírny.

Klíč soudného dne

Šestá kniha s podtitulem Klíč soudného dne donutí členy organizace Sigma Force postavit se největší hrozbě, s níž se kdy musela potýkat. Jejich dobrodružství je tentokrát zavede k římskému Koloseu, na ledové norské vrcholky, ale i k zapomenutým hrobkám keltských králů. Všechno ale začne třemi vraždami na třech kontinentech, které spojuje jeden děsivý detail – oběti jsou totiž označeny druidským pohanským symbolem, který jim vrah vypálil do kůže.

Bizarní úmrtí donutí Graye Pierce a jeho tým závodit s časem. Musejí společnými silami vyluštit záhadu, jejíž kořeny sahají až k šokujícímu zločinu proti lidskosti, který je zakódovaný v tajemném středověkém rukopisu. Brzy se ukáže, že nejhorší noční můra se skrývá v talismanu pohřbeném dávno mrtvým světcem, jehož jméno je Klíč soudného dne.

Ďáblova kolonie

Mohlo by být založení Spojených států předkládáno lidem jako jedna velká lež? Tuto znepokojující otázku si klade James Rollins v sedmém pokračování své úspěšné série, které se nazývá Ďáblova kolonie. Na jeho začátku jsou hluboko ve Skalistých horách objeveny stovky mumifikovaných těl, ale i zlaté talíře pokryté nerozluštitelným písmem.

Během výtržnosti na místě nálezu shoří na popel jeden z antropologů a důkazy neochvějně ukazují k místní radikální indiánské skupině. Jedna její členka však unikne se životně důležitým vodítkem a zavolá jediné osobě, která jí může pomoct – svému strýčkovi Painteru Crowovi, jenž vede organizaci Sigma Force. Ten spojí síly s velitelem Grayem Piercem, aby společně pronikli do tajného spolku, který zde tahá za nitky již od založení prvních třinácti amerických kolonií.

Rodokmen smrti

Když v roce 1025 vkročí templářský rytíř do starověké tvrze, najde tam poklad nevyčíslitelné hodnoty – hůl Ježíše Krista s tajemnou mocí, která může změnit osud lidstva. O tisíc let později dostane Sigma Force úkol zachránit mladou těhotnou Američanku, kterou unesli somálští piráti. Nejedná se však o žádnou obyčejnou bohatou turistku, ale o dceru amerického prezidenta. Všem navíc brzy dojde, že únos maskuje mnohem hanebnější plány.

Sigma Force musí v knize pojmenované Rodokmen smrti čelit tajnému spolku, který se snaží odpradávna ovlivňovat běh světových dějin. Přímočará mise se však brzy mění v nebezpečný boj o život a skutečné nebezpečí teprve začíná. Na opačném konci světa totiž požár kliniky aplikované reprodukce odhalí stovky let staré spiknutí s cílem manipulovat naším genetickým kódem.

Boží oko

V devátém pokračování oblíbené dobrodružné série, které se nazývá Boží oko, řeší Sigma Force jeden z dosud nejobtížnějších případů. Do odlehlé divočiny se totiž zřítila vojenská výzkumná družice Spojených států a spustila horečné pátrání po cenném nákladu, který tento satelit nesl. A tím samozřejmě není nic jiného než data z přísně tajného fyzikálního projektu, jenž se týká studia temné energie, která je svázaná se zrodem vesmíru.

Ve Vatikánu se mezitím do rukou vedoucího papežského odboru dávných studií dostane tajemný balíček, který obsahuje dva podivné předměty – lebku popsanou aramejskými nápisy a knihu vázanou v lidské kůži. DNA brzy odhalí, že obě věci patřily Čingischánovi, jehož dosud nenalezená hrobka údajně ukrývá rozsáhlé poklady. Velitel Gray Pierce a jednotka Sigma Force se proto spolu s dvojicí vatikánských historiků rychle pouštějí do složitého pátrání, aby odhalili pravdu související s pádem Římské říše.

Šestý zánik

„Tady je sierra, vítěz, whisky. Došlo k prolomení bezpečnosti. Aktivovaná pojistka. Bez ohledu na výsledek: Zabijte nás… všechny nás zabijte.“ To je nouzové volání, který vyšle vojenská výzkumná stanice v odlehlém pohoří Sierra Nevada v knize Šestý zánik. Když ale na místo doraz pomoc, mrtví jsou nejen pracovníci stanice, ale i všechno v okruhu sta čtverečních kilometrů včetně zvířat, rostlin i bakterií.

Jak se však brzy ukáže, zkáza se rychle šíří dál. A na celém světě existuje pouze jeden tým, který má potřebné znalosti a zkušenosti, aby takovou situaci zvládl. Do akce tedy znovu nastupuje jednotka Sigma Force, jež musí rozluštit futuristickou hrozbu s kořeny ve vzdálené minulosti. Její členové se proto vydávají po stopách z prastaré mapy, která pochází z Alexandrijské knihovny, a nakonec dospějí k šokujícímu odhalení o prehistorickém světadílu a nové formě života i smrti pohřbené pod ledem.

Labyrint z kostí

V jedenácté knize s podtitulem Labyrint z kostí řeší Sigma Force záhady kolem ztracené Atlantidy. V odlehlých chorvatských horách je totiž nečekaně nalezena stovky let stará katolická kaple s kostmi neandrtálské ženy a nástěnné malby vyprávějí o velké bitvě s nestvůrnými postavami ze stínů. Na tým vědců, který se snaží odhalit, kdo je ten tajemný nepřítel, však někdo krvavě zaútočí a zároveň je zničeno i výzkumné středisko primátů v americké Atlantě.

Na scénu je samozřejmě povolána jednotka Sigma Force, kterou vyšetřování zavede do 50 000 let vzdálené minulosti. Členové týmu budou muset prozkoumat pravěké chodby v Ekvádoru, ale i záhady kolem ztracené Atlantidy či tisíce let starou nekropoli. Nakonec budou také čelit dávnému zlu, které se pomocí moderních genetických metod znovu zrodilo, aby ukončilo lidskou vládu nad světem.

Sedmá pohroma

Dva roky po zmizení v súdánské poušti se z ničeho nic objeví profesor Harold McCabe, ale umírá dříve, než zvládne odvyprávět, co se mu stalo. Pitva odhalí, že byl zaživa mumifikován, a lékařský tým brzy onemocní neznámou chorobou. Má s tím něco společného skutečnost, že profesor McCabe zkoumal deset egyptských ran z Mojžíšových časů? Mohla by to snad být další vlna?

Dvanácté pokračování Rollinsovy úspěšné série, které se nazývá Sedmá pohroma, zavede tým Sigma Force do epidemií postižených ulic Káhiry, ke starobylé súdánské hrobce i do odlehlého arktického komplexu. Hrdinové, kterým dochází čas, ale moc dobře vědí, že pokud se s příšernou hrozbou nedokáží rychle vyrovnat, čeká svět série pohrom vrcholící smrtí všech dětí a zničením celého lidstva.

Koruna démonů

Na začátku třinácté knihy ze série Sigma Force s podtitulem Koruna démonů narazí tým vědců u brazilského pobřeží na ostrov, kde byl všechen život vyhlazen děsivým druhem. Než ale stačí svůj objev nahlásit, zabijí všechny členy expedice tajemní ozbrojenci. Tedy všechny až na entomologa Kena Matsuiho. A ač se to možná zdá nepravděpodobné, brzy se ukáže, že hrozba tajemného ostrova souvisí s děsivým tajemstvím pohřbeným pod National Mall.

Aby velitel Grayson Pierce zastavil dávnou hrůzu vypuštěnou na svět, musí přežít útok na ostrově Maui. Tentokrát to však vypadá, že ani členové Sigmy nemají dost sil na rozluštění smrtícího tajemství. S každým novým objevem se totiž hrozba proměňuje, roste, šíří se a přizpůsobuje. Po každé proměně je navíc silnější a chytřejší, takže Gray bude muset brzy učinit jedno těžké rozhodnutí a spojit síly se svým největším protivníkem.

Zkouška ohněm

Poslední díl úspěšné Rollinsovy série nese název Zkouška ohněm. Jeho děj začíná ve chvíli, kdy se velitel Gray Pierce na Štědrý den vrátí domů a zjistí, že celý byt někdo vyraboval, jeho těhotná přítelkyně zmizela a na podlaze v bezvědomí leží manželka jeho nejlepšího přítele. Ačkoliv se jedná o jedinou svědkyni, není při pátrání moc nápomocná. Nachází se totiž v polovičním kómatu a nemůže mluvit.

Na pomoc tedy přispěchá geniální neurochirurg, který navrhne radikální řešení, jak mysl nemocné ženy alespoň na chvíli „odemknout“. Její slova navedou Sigmu Force k pátrání po odpovědích, jež souvisí se španělskou inkvizicí a s jednou z nejhanobenějších knih v lidských dějinách, která je známá jako Malleus Maleficarum neboli Kladivo na čarodějnice. To, co zjistí, ale odhalí děsivou pravdu a přiměje celý tým k zamyšlení nad tím, co vlastně znamená mít duši.