Knižní série Škola noci

Hledáte nějakou upírskou romanci pro mladé čtenáře, u níž se nebudete ani na chvíli nudit? Pak určitě sáhněte po sérii s názvem Škola noci, kterou mají na svědomí Phyllis Christine Castová s dcerou Kristin. Ta popisuje dění v internátu pro upíry, kde hlavní hrdinka Zoey Redbirdová, která je předurčená k velkým věcem, musí čelit mnoha překážkám.

  Více

Oblíbená upírská romance

Když se na pultech knihkupectví v roce 2010 objevila první kniha Škola noci: Označená, jen málokdo tušil, že bude mít tato young adult upírská romance u čtenářů takový úspěch. Jelikož však vzbudila velký zájem především mezi dívčím literárním publikem, brzy se dočkala dalšího pokračování. Dnes série Škola noci čítá dokonce 12 knih.

Za vznik této oblíbené ságy o mladé upírce Zoey Redbirdové je zodpovědná spisovatelka Phyllis Christine Castová, která všech dvanáct dílů napsala ve spolupráci se svou dcerou Kristin. Jednotlivé knihy si dnes můžete pořídit samostatně, ale k dispozici je také Škola noci komplet, kde najdete všechny tituly pohromadě.
 

Hlavní postavy

Celý dvanáctidílný příběh se soustředí na osudy Zoey Rebirdové, která je označovaná jako nejnadějnější upíří mládě na světě. Ačkoliv je však tato dívka předurčená stát se slavnou upíří velekněžkou, ani báječné nadpřirozené schopnosti ji samozřejmě neuchrání před bolestnými omyly a průšvihy dospívání.

Kromě Zoey se čtenáři rychle seznámí také s dalšími hrdiny, kteří je budou jednotlivými díly provázet. Jaké další tedy vystupují v sérii Škola noci postavy? Setkáte se zde třeba se Zoeyinou nejlepší kamarádkou Stevie Rae Johnsonovou nebo s jejím strážcem Jamesem Starkem. Temnou stranu pak zastupují především nesmrtelný padlý anděl Kalona a zlá velekněžka Neferet.
 

Škola noci 1: Označená

První díl upírské série s podtitulem Označená čtenáře seznámí s šestnáctiletou Zoey Redbirdovou, která se jako správná teenagerka rozhádala s rodiči, a navíc se rozešla i se svým přítelem. Co je však horší, začíná se měnit v upíra a nastupuje proto na Školu noci, kde se trénuje upíří dorost. Zoey si postupně najde nové přátele, a dokonce se zdá, že má schopnosti, o jakých se ostatním ani nesnilo. Jediné, co ve škole nemůže vystát, jsou členky elitní organizace Dcery temnoty v čele s ctižádostivou předsedkyní Afroditou. Když navíc zjistí, že za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco nekalého, rozhodne se je zastavit, než někdo přijde o život.
 

Škola noci 2: Zrazená

Zoey Redbirdová si ve druhém díle s názvem Zrazená pomalu zvyká na upíří školu i na svou novou funkci předsedkyně organizace Dcery temnoty. Má pocit, že někam konečně patří, a dokonce si najde i chlapce (nebo možná hned dva). Když však dojde k několika vraždám v okolí areálu Školy noci, Zoey proniká stále hlouběji do spleti místních intrik a zjišťuje, že toho je na ni možná příliš. To ale ještě netuší, že se její nejbližší brzo ocitnou ve smrtelném nebezpečí.
 

Škola noci 3: Vyvolená

Ve třetí knize s podtitulem Vyvolená musí Zoey Redbirdová řešit spoustu problémů. Zapletla se totiž se třemi kluky najednou, začíná si až podezřele rozumět s nejotravnější holkou na škole, kterou všichni její kamarádi nemohou vystát, a její nejlepší přítelkyně Stevie Rae se od svého zmrtvýchvstání chová hodně podivně. Všechny tyhle věci však musí jít stranou, když Školou noci otřese příšerná vražda.
 

Škola noci 4: Nezkrotná

Jak už to tak bývá, zaplést se se třemi kluky najednou se ani Zoey nevyplatilo a žádný kamarád s ní teď nemluví. Ve čtvrtém díle Školy noci, který nese podtitul Nezkrotná, se navíc škola mění v nebezpečné místo, nocí se pohybují divné stíny a areálem se rozléhá zlověstné skřehotání. Na scéně se zároveň objeví také nový záhadný spolužák, který Zoey až příliš přitahuje a kazí její snahu naštvané kamarády usmířit. Když do hry vstoupí také děsivé proroctví, začíná hlavní hrdinka konečně chápat, že se musí připravit na boj se zlem, které může být daleko silnější než ona sama.
 

Škola noci 5: Pronásledovaná

Proroctví se naplnilo, padlý anděl se osvobodil a Zoey se svými kamarády musí prchnout ze Školy noci. Tak začíná pátá kniha ze série Škola noci jménem Pronásledovaná. Ačkoliv si hrdinové myslí, že v podzemních chodbách pod opuštěným nádražím budou v bezpečí, ve tmě se skrývá cosi neviditelného, objevují se další proroctví a Zoey pronásledují podivné noční můry. Dokáže se budoucí velekněžka postavit pradávnému zlu? A podaří se jí konečně vyřešit komplikované vztahy, ve kterých má jako správná puberťačka pořádný zmatek?
 

Škola noci 6: Pokoušená

Jelikož se Zoey Redbirdové a jejím přátelům podařilo vyhnat z Tulsy nesmrtelného anděla Kalonu i zlou velekněžku Neferet, mohou se v šestém pokračování s názvem Pokoušená konečně vrátit do Školy noci. Kalonovo záhadné kouzlo na ně však stále působí a Zoey se s ním musí prát pokaždé, když se odebere do světa snů. Její nejlepší kamarádka Stevie Rae, jež se stala první dospělou červenou upírkou na světě, navíc skrývá temné tajemství, které ji může stát život.
 

Škola noci 7: Vyhořelá

V sedmém díle Školy noci s podtitulem Vyhořelá se Zoeyina duše ocitá na onom světě – roztříštěná, vyhaslá a pronásledovaná výčitkami svědomí. Jelikož se však ve světě schyluje k bitvě mezi silami Světla a Temnoty, její kamarádi v čele se Starkem se rozhodnou ji za každou cenu přivést zpět. Stevie Rae mezitím v Tulse svádí boj s Temnotou i se svými temnými tajemstvími. Navíc se brzy ukáže, že být velekněžkou červených mláďat znamená spoustu nové zodpovědnosti, na kterou možná není dostatečně připravená.
 

Škola noci 8: Probuzená

Osmé pokračování veleúspěšné série, které se příznačně jmenuje Probuzená, přivádí čtenáře na magií prostoupený ostrov Skye. Tam se totiž vrací Zoey a její strážce Stark z onoho světa. Nemají však sílu ani chuť opustit jeho bezpečí a čelit dalším intrikám velekněžky Neferet a nesmrtelného Kalony. Jakmile však Temnota začne získávat ještě více na síle a v tulské Škole noci dojde k tragédii, Zoey ví, že už se nemůže dále skrývat. Čeká ji kruté probuzení.
 

Škola noci 9: Předurčená

Ačkoliv Zoey s kamarády opět začnou navštěvovat Školu noci, nic už není jako dřív. Všechno je totiž zahalené stínem nedávné tragédie. V devátém díle s podtitulem Předurčená navíc mezi studenty i profesory rozsévají neklid Neferetiny intriky a zdá se, že ani ta nejpevnější přátelství nemají šanci tuhle situaci překonat. Zoey si záhy začíná uvědomovat, že nad Temnotou nemohou vyhrát sami. A tak se na scéně objevují nečekaní noví spojenci.
 

Škola noci 10: Skrytá

Když Neferet konečně ztratila důvěru upíří rady a byla sesazena z pozice velekněžky tulské Školy moci, někteří si možná mysleli, že mají vyhráno. Jak se však ukáže v desátém díle s názvem Skrytá, její moc to téměř neoslabilo a svými kouzly navíc dokáže oklamat také obyvatele městečka. Ačkoliv se tomu Zoey s přáteli snaží zabránit, v jejich vlastních řadách se objeví trhliny. Pomoci by mohl záhadný býčí chlapec Aurox, ale pouze pokud dokáže odolat Temnotě, která ho proti jeho vůli stále ovládá.
 

Škola noci 11: Odhalená

V jedenáctém dílu Školy noci pojmenovaném Odhalená se zdá, že pro Zoey Rebirdovou a její kruh přátel nastala tolik potřebná chvilka oddechu. Bývalá velekněžka Neferet totiž utrpěla první velkou porážku a než se bude moci svým nepřátelům znovu postavit, musí nabrat nové síly. Zoey se však stále častěji zmocňuje pocit, že se její život definitivně vymkl kontrole, nemůže se spolehnout ani na své nejbližší a pohár její trpělivosti nejspíš už brzy přeteče. Ale co když je svým největším nepřítelem ona sama?
 

Škola noci 12: Vykoupená

Závěrečné pokračování Školy noci nese podtitul Vykoupená. Jelikož Neferet konečně dosáhla svého a chce se ujmout vlády nejen nad Tulsou, ale také nad celou pozemskou říší, všechno se zdá být ztracené. Jedinou nadějí by mohla být Zoey a její vidoucí kámen, který jí dokáže propůjčit moc nad starou magií. Jenže Zoey bohužel vůbec netuší, jak tenhle zázrak ovládat, a když ho naposledy použila, stálo to několik nevinných lidí život. Času však není nazbyt. Dokáže Zoey zachránit svět, nebo za svou snahu nakonec také zaplatí životem?
 

Škola noci: Novely

Kromě základních dvanácti knih napsala dvojice autorek také čtyři novely přidružené k cyklu Škola noci. Ty jsou věnované některým z postav, které se v sérii objevily. Jedná se o tyto knihy: