Knižní série Stín krkavce

Někteří epickou fantasy sérii s názvem Stín krkavce přirovnávají díky její propracovanosti ke Hře o trůny, jiní ji naopak považují za něco naprosto jedinečného. Její autor Anthony Ryan se na literární scéně objevil jako blesk z čistého nebe, vytvořil zcela nový obsáhlý magický svět a získal si tak nepřeberné množství fanoušků.

  Více

Epická trilogie

Ačkoliv v dnešní době patří mezi nejoblíbenější fantasy spisovatele, na začátku kariéry o jeho tvorbu nakladatelé neměli zájem. Řeč je samozřejmě o uhrančivém britském spisovateli Anthony Ryanovi, který vytvořil epickou fantasy trilogii s názvem Stín krkavce. První díl dopsal již roku 2010, ale než se objevil na pultech knihkupectví, uplynuly dlouhé tři roky.

Anthony Ryan Stín krkavce světu představil jako temnou fantasy ságu, která vypráví o válce, intrikách a těžce zkoušené víře. Vybudoval v ní rozsáhlý svět s vlastním politickým systémem i obsáhlou historií, který doplnil o podmanivý vypravěčský styl, jenž ke stránkám jeho knih připoutá i čtenáře, kteří fantasy žánru příliš neholdují.

A proč se Anthony Ryan, který vystudoval historii, rozhodl uplatnit právě na poli fantasy literatury? Podle něj se jedná o žánr, který mu poskytuje dostatečný prostor k vytvoření vlastního světa, kde figurují nesčetná tajemství, magie, léčitelství, krvavá akce, hluboké přátelství i věrnost. Kromě epického příběhu navíc doprovází sérii Stín krkavce mapa neuvěřitelného světa, který Anthony Ryan pro své čtenáře vytvořil.

Píseň krve

První díl epické trilogie s názvem Píseň krve čtenáře okamžitě vtáhne do děje a seznámí je s neobyčejným hlavním hrdinou jménem Vélin Al Sorna. Ten je zasvěcený Šestému řádu a od útlého věku byl cvičen k boji a neúprosnému zabíjení ve službách víry. Řád se zároveň stal jeho jedinou rodinou, jelikož jeho otec, který byl rytířem krále Januse, se ho před mnoha lety zřekl, zbavil ho práv a nechal ho na prahu Šestého řádu jako nalezence.

Ve svém životě zná Vélin pouze krutý výcvik, každodenní strasti a odříkání. Postupně však začíná zjišťovat, jaké důvody vedly jeho nenáviděného otce k tomu, že ho řádu svěřil, a navíc se dozvídá podivné zvěsti o své matce, na kterou si prakticky nevzpomíná. Kromě bratrů, kteří vyrostli ve Víře, je navíc království plné Popíračů i vrahů a jedna pravda začíná být jasnější než všechny ostatní. Vélinova vlastní budoucnost změní nejen říši, ale také celý svět.

Pán věže

Tváří v tvář nebezpečné hrozbě musí i ta nejzdráhavější ruka nakonec pozvednout svůj meč. Vélin je však již unavený z války a bojů ve službách Víry i Království, protože jedinou odměnou za bezpočet vyhraných bitev mu byla pouze ztráta lásky a smrt přátel. Na začátku druhého dílu slavné fantasy trilogie, který nese název Pán věže, se Vélin nachází v alpiranském žaláři, kde zoufale touží po návratu domů. A navíc je rozhodnutý, že už nikdy nebude zabíjet.

Když se Vélin nakonec po pěti letech opravdu domů vrátí, panovník ho jmenuje do úřadu Pána věže severních provincií. O jeho život usiluje Reva, které zničil rodinu i život, a neodradí ji ani hrozba vpádu největšího nepřítele, jakému kdy Království čelilo. Jakmile však vzplanou válečné ohně, z protivníků se chtě nechtě musejí stát spojenci, pravda se mění v lež a Vélin se musí opět ponořit do minulosti, kterou by nejraději nechal daleko za sebou.

Královna ohně

Závěrečný díl fascinujícího a drsného příběhu, který série Stín krkavce čtenářům představila, se nazývá Královna ohně. Po boji o holý život má nyní královna Lyrna za úkol odrazit vpád volarské armády a znovu dobýt nezávislost Sjednoceného království. Aby však dosáhla svých cílů, musí shromáždit své věrné příznivce a spojit se se silami, které jsou jí naprosto odporné.

Zajistit Sjednocenému království vítězství by měl Vélin Al Sorna, jeho cesta je však plná obtíží. Pokud má zvítězit, bude muset zničit tajné Spojence volarské armády, kteří svým služebníkům jako odměnu nabízí nepřirozeně dlouhý život. Porazit protivníka, jehož není možné zabít, představuje samo o sobě skoro nesplnitelný úkol. A co teprve ve chvíli, kdy se ukáže, že píseň krve, která z Vélina učinila tak silného bojovníka, najednou zlověstně umlkla. Podaří se hrdinovi zachránit situaci, nebo selže a Království padne do rukou nepřátel?