Knižní série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela

Co kdyby se ukázalo, že magie ve skutečnosti existuje a člověk díky ní může získat nesmrtelnost? Ačkoliv se vám to může zdát jako nesmysl, pro Sofii a Joshe se tenhle sen stane skutečností. V knižní sérii s názvem Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela se totiž seznámí se známým francouzským alchymistou, který dokázal obejít smrt, a čekají je mnohá kouzelná dobrodružství.

  Více

Šestidílná fantasy pro mládež

Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela je napínavá fantasy sága, kterou má na svědomí irský spisovatel Michael Scott. Ten se mezi čtenáři proslavil tím, že se zabývá mytologií a lidovou slovesností, jako prodejce vzácných knih procestoval celé Irsko a zároveň se mu podařilo shromáždit spoustu zapomenutých irských mýtů a pověstí. To ho také inspirovalo k sepsání fantasy a pohádkových příběhů pro děti i dospělé čtenáře.

Kniha s názvem Alchymista, která roku 2007 fantasy sérii Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela odstartovala, čtenářům představila patnáctiletá dvojčata Sofii a Joshe. Ti žijí naprosto obyčejné životy, ale to jen do chvíle, než se seznámí s Nikolasem Flamelem a stanou se svědky kouzelnického souboje o starodávnou knihu magie.

Děj šestidílné série se odehrává na různých místech naší planety, jako je například San Francisco, Londýn, Paříž, Stonehenge či Golden Gate Bridge, ale i v jiných světech. Na čtenáře zde čekají postavy z řecké, římské, egyptské, norské i keltské mytologie, ale také spousta historických osobností z různých časových období. Nechybí třeba Prometheus, Gilgameš, William Skahespeare, Ódin, Johanka z Arku či Virginie Darová.

Jednotlivé díly

Série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela se skládá ze šesti románů. Každá z knih je pojmenována podle jedné z hlavních postav, které se ve fantasy románech Michaela Scotta vyskytují. Některé je snadné uhádnout, jiné však čtenáři odhalí až po přečtení kompletní série. Jaké postavy se za knižními názvy ukrývají?

  • Alchymista – Nikolas Flamel
  • Čaroděj – doktor John Dee
  • Vědma – Perenela Flamelová
  • Zaříkávač – Josh Newman
  • Válečník – Mars Ultor
  • Kněžka – Sofie Newmanová

Alchymista – Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela

Josh a Sofie jsou obyčejní sourozenci, kteří se těší na prázdniny, protože doufají, že si během nich vydělají peníze na své první auto. A tak si na začátku knihy Alchymista mladý Josh najde práci v malém knihkupectví manželů Flemingových a jeho sestra se pustí do obsluhování zákazníků v kavárně naproti přes ulici. Všechno se zdá být naprosto normální, ale jak už to tak bývá, zdání často klame.

Jednoho dne se na ulici objeví podivné auto, z něhož vystoupí doktor John Dee a vydá se do knihkupectví, které vlastní Nick Fleming. Dvojčata se nečekaně stanou svědky souboje o starodávnou knihu kouzel mága Abraháma, která obsahuje všelijaké návody a postupy popisující třeba výrobu zlata nebo elixíru mládí. Brzy také zjistí, že Nick Fleming je ve skutečnosti legendární Nikolas Flamel, a vstoupí s ním do světa magie. Společně se také pokusí zachránit Flamelovu ženu Perenelu, kterou Dee unesl.

Čaroděj

Závěr první knihy zavedl společníky do Paříže, rodného města Nikolase Flamela. Není to však příjemný návrat ke kořenům, protože Perenela je stále uvězněná v Alcatrazu a Paříž se jen hemží nepřáteli. Sofii a Joshovi je navíc v patách Niccolo Machiavelli, který se také stal nesmrtelným a pracuje pro temné pány, a Nikolasovi s Perenelou se bez knihy mága Abraháma krátí čas.

V rukou čaroděje Johna Dee a pánů z temnot může kouzelná kniha znamenat konec světa. Proroctví se však každým dnem zdá být jasnější a Sophie se v knize pojmenované Čaroděj musí naučit další část magie živlů. Existuje jen jediná osoba, která by jí mohla pomoci osvojit si magii ohně – Flamelův bývalý žák hrabě Saint-Germain.

Vědma

John Dee sice téměř zničil francouzskou metropoli a získal knihu mága Abraháma, ale stále mu scházejí poslední dvě stránky závěrečného ceremoniálu. Bez nich se starobylé bytosti nemohou vrátit a ovládnout svět. On ale ví, že pokud neuspěje, je s ním konec, a proto se snaží v knize s podtitulem Vědma za každou cenu souboj s Nikolasem Flamelem vyhrát.

Sofie a Josh konečně potvrzují, že jsou legendární dvojčata, která musí Nikolas společně s posledními stránkami Kodexu chránit. Každým dnem ale slábne a k obraně jim zůstal jen kamenný meč Klarent. Ten má sice sílu, o které se lidem ani nesnilo, ale zároveň s sebou přináší i zákeřné účinky. Nikolas musí najít někoho, kdo dvojčatům představí magii dalšího živlu, kterým je tentokrát voda. Jediný, kdo však přichází v úvahu, je duševně nemocný Gilgameš.

Zaříkávač

Čtvrtá kniha s názvem Zaříkávač přivádí Joshe a Sofii zpátky domů. Oba jsou však zmatenější než kdy dříve. Jejich budoucnost je nejistá, ani jeden dostatečně neovládl magii živlů a doktor John Dee je jim neustále v patách. Ještě horší však je, že na obzoru se objevil úplně nový problém. Nakolik mohou sourozenci věřit Nikolasi a Perenele Flamelovým? A pokud budou chtít ochránit jeden druhého, můžou vůbec svou důvěru svěřit někomu cizímu?

Válečník

V pátém pokračování pojmenovaném Válečník je již jasné, že se neodvratně blíží konec. Dvojčata z proroctví byla rozdělena, většina spojenců je v Danu Talis a Sofie zůstala sama se slábnoucími přáteli – Nikolasem a Perenelou Flamelovými. Ve skrytu duše však doufá, že se jí podaří najít nesmrtelného člověka, který ji naučí zemskou magii. A překvapivé ho objeví na tom nejobyčejnějším místě ze všech.

Kněžka

Závěrečný díl fantasy ságy Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela nese název Kněžka. Jak bylo předpovězeno, dva se musí stát jedním, který pak znamená vše. Jeden svět zachrání, druhý ho zničí. V San Franciscu zbývá manželům Flamelovým poslední den života a zároveň poslední den ke splnění jejich nelehkého úkolu. S pomocí dvou velkých bojovníků z dávné historie musí zachránit město před osvobozenými příšerami, jinak to bude znamenat konec lidského pokolení.

Sofie a Josh Newmanovi mezitím doputovali do deset tisíc let staré minulosti na Danu Talis. A právě zde se odehraje i největší bitva, která rozhodne o začátku i konci. Kromě dvojčat se na bájném ostrově nachází také Shakespeare, Saint-Germain nebo Johanka z Arku. Nikdo z nich ovšem zatím netuší, na čí stranu se sourozenci nakonec postaví.