Knižní série Temné lsti

Zamilovali jste si příběhy lovců stínů, které má na svědomí Cassandra Clareová? Pokud jste jedním dechem přelouskali sérii Nástroje smrti, Pekelné stroje, ale i další doprovodná díla, a stále nemáte dost, sáhněte po novém cyklu z pera stejné autorky, který se nazývá Temné lsti. Ten sleduje životní osudy Emmy Carstairsové a jejího parabátai Juliána Blackthorna.

  Více

Kroniky lovců stínů

Když americká spisovatelka vystupující pod pseudonymem Cassandra Clareová vydala první díl série Nástroje smrti, ani zdaleka netušila, jaký budou mít její romány v budoucnu úspěch. Plánovaná trilogie se však brzy rozrostla ještě o další tři díly a přibyla také sága pojmenovaná Pekelné stroje. A jelikož autorka hodlala ve psaní knih o lovcích stínů pokračovat, vznikl tak celý cyklus příběhů s názvem Kroniky lovců stínů.

Sem se nově zařadila také trilogie označovaná jako Temné lsti, jejíž první díl se na pultech knihkupectví poprvé objevil roku 2016. Ta vypráví příběh lovkyně stínů Emmy Carstairsové a jejího parabátai (a nejlepšího přítele) Juliána Blackthorna. Soustředí se především na posvátné pouto, které mezi nimi vzniklo a které takto spojeným lovcům stínů nedovoluje se do sebe zamilovat. A světe div se, přesně to se Emmě a Juliánovi stane.

Hrdinové musí postupně čelit svým nepřátelům, ale také se učí vyrovnat s problémy, které jim přináší dospívání. Musí se totiž rozhodnout, zda dají přednost odpovědnosti a zákonům lovců stínů, nebo zvítězí touha a jejich city, které k sobě navzájem chovají.

Jednotlivé díly

Série pojmenovaná Temné lsti se skládá ze tří knih, jejichž děj mohou čtenáři sledovat prostřednictvím několika různých úhlů pohledu. Zahrnuje romány Paní půlnoci, Pán stínů a Královna povětří a temnoty.

Paní půlnoci

První díl série Temné lsti se nazývá Paní půlnoci. Vyprávění začíná v roce 2012, pět let po událostech, které se odehrály v poslední knize Nástrojů smrti. Za Temné války přišla tehdy dvanáctiletá lovkyně stínů Emma Carstairsová o oba rodiče, ale dnes už dávno není tím vystrašeným dítětem, kterým byla kdysi. Stala se z ní mladá žena, jež touží po pomstě.

Společně se svým parabátai Juliánem Blackthornem se Emma vrhá do nebezpečí, snaží se překazit nekalé spiknutí a rozbít síť temné mafie, jejíž dlouhé prsty sahají od Sunset Stripu až k magickým hlubinám oceánu či plážím v Santa Monice. Aby tohle všechno dokázala, bude se muset naučit důvěřovat svému srdci. To ji ovšem v některých momentech svádí na scestí.

Pán stínů

Životy lovců stínů od nepaměti svazuje povinnost. Parabátai tak bojují i umírají bok po boku, ale nikdy se do sebe nesmí zamilovat. Jenomže srdci nejde jednoduše poručit, což moc dobře ví i Emma Carstairsová, která cítí lásku ke svému parabátai Juliánu Blackthornovi. Zároveň si však uvědomuje i to, že by je tento cit mohl oba zničit.

Na začátku druhého dílu s názvem Pán stínů se Emma pokouší udržovat si od Juliána bezpečný odstup. Rodina Blackthornových ovšem čelí nepřátelům hned na několika frontách a Emma začíná mít opravdový strach. Jediné, co by jim mohlo pomoci, je Černý spis mrtvých, který všichni touží získat. To ale nebude tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Královna povětří a temnoty

Po dramatických událostech, které se odehrály v předchozí knize, přichází závěrečné pokračování s názvem Královna povětří a temnoty. Lovcům stínů hrozí občanská válka a rodina Blackthornových se z ničeho nic ocitá uprostřed konfliktu, který by mohl svět roztrhat na kusy. Mladší sourozenci Blackthornovi se tedy vrací do Log Angeles, aby se zde pokusili vypátrat příčiny záhadné nemoci, jež pomalu, ale jistě kosí rasu čarodějů.

Emma a Julián se ale pouštějí do zcela jiného úkolu. Musejí totiž podniknout nebezpečnou výpravu do říše sličného lidu a získat tam vysoce ceněný Černý spis mrtvých. To, co na tamních dvorech odhalí, by ale mohlo zničit celý svět a otevřít cestu k temné budoucnosti, kterou si do té chvíle nikdo nedokázal představit ani v nejtemnějších nočních můrách.